Çakma Mach3 el kumandası

Kurt_Kurt

Katılımcı Üye
Arkadaşlar merhaba, belki daha önceden yapan da olmuştur; evde bulunan eski bir klavye ile mach 3 el kontrolünü size sunmak isterim, Fikirlerinizi almak isterim:)

Hem elde boş boş duran malzemeleri değerlendirmek, hem de beyni meşgul etmek için iyi bir egzersiz.

Atölyede yerimiz dar olduğundan nerdeyse herşey üst üste :) cnc ile çalışırken klavyeyi uzakta tutup sadece x,y ve z eksenlerini nasıl kontrol ederim diye düşünürken bu fikir geldi aklıma. Yüzde yüz işlevsel birşey değil tamam, ama benim işimi çok rahat görüyor, bu yüzden sizlerle paylaşmak istedim.

İhtiyaç listesi: 1 adet eski pc klavyesi, 6 adet buton, 1 adet plastik kutu, havya ve lehim.

temmuz2014300.jpg

temmuz2014242.jpg

Öncelikle elimdeki eski klavyenin içini açtım ve devreye ulaştım.

temmuz2014236.jpg

temmuz2014237.jpg

Ardından, yukarı-aşağı-sağ-sol yön tuşları ile, page up-page down tuşlarının iletken yollarını takip edip; kart üzerinde nereye bağlandıklarını tespit ettim.

temmuz2014241.jpg

Buradan sonrası zaten kolay kısmı.

temmuz2014301.jpg

Hazır şekilde satın aldığım kutuya bıçak ve makas yardımı ile delikler delip butonları taktım, ve ardından da aradaki kablolama kısmını halledip test kısmına geçtim.

Devrenin üzerindeki caps lock ledini görebilmek için kutuya minik bir delik daha açtım.

temmuz2014302.jpg

Ve en sonunca çakma mach3 el kumandasına ulaşabildim :)

temmuz2014303.jpg

En çok kullanılandığım tuşlar bunlar olduğundan diğerlerine gerek duymadım işin aslı, hoş zaten olsa da lehim yapmaktan başka becerebildiğim birşey yok :(

Ama fikir olsun dursun kenarda dimi, ilerde daha fazla tuşa ihtiyaç olduğunda; düşünülür, gereği yapılır.

dipçe: amatör bir çalışmadır, elektrnonik ile ilgili cidden bilgim yok. Ha, ama kafam mekanik işlere biraz basar :D

Saygılar.

Tebrikler,simple smart olmuş :)
Pek devrelerden anlamayanlara,gerekirse daha çokta tuş eklenerek yapılabilecek pratik bir cihaz olmuş.

Ellerinize saglik , ancak sanirim bir sorun olacak , sonucta bunu takinca tek klavye olacagi icin diger klavyeyi yani diger tuslari kullanamiyor olacaksiniz.
Ama USB HID mantigi ile sanirim benzerleri yapilabilir. Hatta pendant icinde mouse scrolu olabilirse neden olmasin :)

Gümüş, abi diğer klavye usb ile bağlı; bu klavye de geleneksel ps2 girişinden bağlı.

İkisini de aynı anda takıp denedim, çakışma yada sorunla karşılamadım. Uzun vadede ne olur gerçekten bilmiyorum, ama, şimdilik sıkıntı yok :)

KontrolKalemi Mobile.

Ps2 ve usb klavye aynı anda sorunsuz çalışır.Hatta birbirleinin bile taklit ederler.Hani bir laf vardı ya şerefsizim benim aklıma gelmişti diye.Aynen öyle oldu benimklavyeler yeni nesil ve usb olduğu için buton yapısını çözmekle meşguldüm ;)

Anliyorum bu sekilde calisabildiklerini bilmiyordum.

Gerçi bu uygulamayı daha pratik olarak KeyGrabber ile joystick yada pedlerle de yapabiliriz ama farklı bir yol ile güzel olmuş.

Abi, elimde sadece eski bir klavye vardı :) oyun kolu ile yapışabildiğini bilmiyordum, ama nedir; öğrendim ve bir tane oyun kolu geçince elime onuda seve seve boza boza denerim :)

Hmm play station kolları olurmu kablosuz acaba, birde bunu pc ye nasıl bir arayüzle bağlamak lazım?

KontrolKalemi Mobile.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri