Çamaşır makinası motorunu haricen kullanabilirmiyiz?

Çok çok teşekkür ediyorum sayın Ali ustam.
Ne kadar makbule geçtiğini bilemezsiniz. Yarın ilk işim denemek olacak. Bir bilgi ancak bu kadar detaylı verilebilir. Her şeyi gayet güzel açıklamışsınız.

Hoşçakalın. Allaha emanet olun.

Sayın arkadaşlarım ve sayın alfa romeo ustam !
Aşağıda resmi bulunan çamaşır makinası motorunu hurdacıdan aldım.
Karşılıklı 2 tane bobini var ve takolu. Toplam 6 kablo var. 1 ve 2. kablolar bobinlerden, 3 ve 4. kablolar fırçalardan, 5 ve 6. kablolar takodan geliyor.
2 ve 3. kabloları birbirine bağlayıp, 1 ve 4. kablodan elektrik verdim bayağı bir yüksek hızda çalıştı.

Motor eski olduğu için çok gürültülü çalıştı. Rulmanları bozulmuş, kömürleri aşınmış, kollektör iyice yıpranmış vaziyette.

Üzerinde 5500 000260 ve diğer etiket bilgileri var.

Arkadaşlar benim öğrenmek istediğim bu motor hangi marka çamaşır makinasının motoru ve piyasadan yenisini bulabilirmiyim. Bu motorun maksimum hızı kaç devirdir. Ve fiyatı yaklaşık ne kadar olabilir. Devir hızını kart yardımı ile ayarlayabilirmiyim ?
Bu gibi bilgilere ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

• SD533960.JPG
    SD533960.JPG
    81.3 KB · Görüntüleme: 273
şef'im
istedigin bilgiyi vereyimde sende kaç kg bir yükü,1m yukarı,kaç saniyede çıkarmak istedigini ver ben sana çizimlerimi hesaplarımı uygun motorlarını hız kontrol kartlarını yarın sabah kapına teslim ettireyim .

Resimdeki motor BSP (bosch,siemens,profilo) ürünü 1/2 hp demeraj akımı 4.6 amp yüksüz cektigi akım 0.8amp dc Kart kontrolü olmaz ise 40 saat içinde sonsuzluga ulaşır. kömür seçimini sertlik derecesine uygun seçmezsen ya çok çabuk aşınır kollektör dilimlerinin arasını doldurarak aşırı akım çektirir yada dilimlerin bakırlarını ısıtarak kabartır .ben piyasadakilere güvenemiyorum orjinal çıkma kullanıyorum 10 yıl arkama bakmıyorum
yeni sini bsp servislerinde bulabilirsin 180-230 arası bir bedele taktıklarını duydum . cıkması miktar istersen zor ,ama bir kaç tane dersen bende biraz var birazda toplarız ayarlarız anlayacagın .hız limitlerinde önemli sabit (standart bir devirdemi döndüreceksin degişken bir devirdemi döndüreceksin )bana tel açarsan detaylı görüşürüz 0 (506)839 72 15. (sizin sorununuz bence volant büyütmeyle çözülecek gibi geliyor bana!) sizin istediginiz 1500-3000 devir motor pulesindeki mi kasnaktaki devirmi?şayet kasnaktaki ise bu devre ulaşabilmeniz için motor pulenizi büyütmeniz gerekiyor.güç kaybınız varsa (yolu ) kayışı kısa tutun standart pule ve kasnakla max 950 devir kasnak devri alabilirsiniz

Son düzenleme:
Sanal alemden gerçek dostluğa geçişin en belirgin örneğini alfa romeo Ali ustamla yaşadım.
İhtiyacım olan çamaşır makinası motorunu ve hız kontrol kartını hazırlayarak, kargo ile adresime gönderdi ve ertesi günü elime geçti. Üstelik piyasa değerinin çok çok altında bir fiyatla.
Yaptığım alternatörlerde kaç devirde kaç volt gerilim aldığımı görmek istiyordum. Bu sistemle devir ayarını istediğim gibi ayarlayabiliyorum.

Tekrar çok çok teşekkür ediyorum sayın Ali ustam.

sayın forum dostlarım tum sayfayı okudum ve bılgılerınızın guzellıgını gordum benimde bır kac sorum olacak benimde indesit marka eskı bır çamaşır makınam var be beyın dedikleri kumanda yerı bozuk uzun zamandır. diger yerlerı saglam ben bu beynı degıstırmeye gucum yok acıkcası . bırazda elektırık bılgım var kendımce bısıler yapmak ıstedım yapmak ıstedıgım ıse ben bu camasır makınasını otomatık degılde manuel olarak calıstırmak ıstıyorum motor hakkında fazla bılgıl olkmadıgı ıcın resım ekleyecegım yanı sole bısıler yaptım su almaya bır anahtar su bosaltmaya bır anahtar kapak kılıdıne bır anahtar su ısıtmaya bır anahtar koydum ama motorun bağlantısını anlayamadım 6 kaplo gırısı var hangısıne nasıl elektırık verecegım de normal yıkama yıkarken -tersıne donme ve sıkma yaptıracakgım bunu bulamadım dıgerlerı hazır sekılde bekliyor ve bılgılerınıze ıhrıyacım var yanı camasır makınasını manuel hale getırdım sayılır motor yıkama bolumu harıc. simdiden yardımlarınızı beklıyorum istedigim bılgı su renktekı kaploya + - elektırık ver gıbı bılgıler umarın anlatabılmısımdır sımdıden saygılar cok tesekkurler

not motor saglam hız kontrol kartı saglam

japon arkadaş indesit ocm icinde en ucuzu beyin bozukdiyorsunuz manual nasıl calıştıracaksınız pesdorusu ikinci elciden bir makina alın 150.200 TL

evet bende bunun farkındayım yıldız bey ama ben motoru aynı makına ıcınde calısırmıs gıbı beyın parcası olmadan dısarıda calıstırmak ta ıstıyorum bunun ıcın de bır yorumunuz olur umarım

beyin icinde kamlar uzerınde gırint cıkıntılar kontakları kunanda eder makinanın bütün devreleri bu kontaklardan gecer dev releri yaptım diyor sunuz motorda takılmanız normal motor icin kumanda roleleri gerekir yüzü astarını gecer bağlantı devrelerini cıkarmak cokzor

evet anlıyorum ama bu motoru beyınsız calıstırmanın ımkanı yokmu yanı elbette vardır sonucta motordan gelen 3 kaplo (diger 3 kaplo kontrol kartına gidiyor ) ve karttan gelende 6 kaplo var ben bu motorun hangi girisine elektırık verecegımde calısacak once normal bır calısma olsun diyelim yanı tek yok donsun sonra karttan gelen uclardan bırıne elektırık vererk tahmınmce tabı ve karttan gelen diger uclar programın devreye girmesi ile alakalı sanırım ya simdi ben vercem elantırıgı motora da yakacam dıye korkuyorum
bilen arkadaslar yardımcı olun lutfen :):):):

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri