Çamaşır makinesi motorundan araba yapımı ?

yavaş devirde çok güçsüz döner. elinle bile tutabilirsin. motoru zorlayabilirsin. yüksek devirde de torku gücü düşük şekilde yüksek devirde döner. yani yüksek devirde dönerken bir cisimle durdurmaya çalışın rahatlıkla devrini düşürebilirsiniz. bu yüzden işinizi görmez diyorum

yavaş devirde çok güçsüz döner. elinle bile tutabilirsin. motoru zorlayabilirsin. yüksek devirde de torku gücü düşük şekilde yüksek devirde döner. yani yüksek devirde dönerken bir cisimle durdurmaya çalışın rahatlıkla devrini düşürebilirsiniz. bu yüzden işinizi görmez diyorum

Kolay algılayabilmeniz için söylüyorum;
ilgili motor 6-7 kg çamaşırı çevirebilecek(yada hareket ettirebilecek) güçtedir.Siz en az 60 kg sınız.Sizi taşıyabilmesi için dişli sistemine ihtiyacınız olacaktır.Onda bile üretebileceğiniz tork yetersiz olacak veya arabanız kaplumbağa ile aynı hızda gidecektir...
Çalışmalarınıza yılmadan devam etmeniz dileğiyle....

Bu sistem birşekilde çalışır ancak kaç km yol gider dersek bence fazla gitmez.
Özürlü araçlarında kullanılan sistemler mıknatıslı motorlar, verimi yüksek olduğu için, akü olarak kuru akü daha çok elektrik depolamak için. Hız kontrolü için motor sargılarından yararlanmakmı gerekir yada frekans kontrolüylemi hızı ayarlamak gerekir ¿ Vites konusu dimmer yöntemiylemi olmalı yoksa varyatör mü olmalı ¿

Sistemler birşekilde çalışır ancak nekadar yol gider konusunda sabit bir rakam çıkmaz.

Beni esas düşündüren olay araba yolda kalınca, arabayı itecek olan yardımsever kişi.

Aslında araba yakıtsızda gider :D

şekil olarak gokart'ları göz önüne alıyorum.yani öyle abartılı bir şey değil.
çark sistemi olarak bisikletteki sistemi kullansam olmaz mı ?

çamaşır makinelerinde kullanılan motorları özel bir motor olan unilever motorlardır diye biliyorum. ancak son zamanlarda fırçasız Dc motorlara geçilmeye başlandı... bende çamaşır makine si motorunun insanı taşıyabilecek torku sağlayacağını düşünmüyorum...

bu motoru nasıl çalıştıracağımı bana kimse söyleyemeyecek mi ?

amatör elektronikçi olarak söylüyorum o motor iş görmez torku ne kadar olacak ki ?
biz formula-g ye katıldık güneş enerjili araç yaptık senin işin en güzel o fırçasız hub motorlar görür onu da nerden bulacağım diyorsan elektrikli bisikletlerde var onlar biraz ufak 500-750 watt civar ama en azından seni taşır örnek vermek gerekirse:

bizim motor 3kw idi 5 tane gümüş-asit kuru aküyle 3 saatten az uzun sadece aküyle gidebiliyordu ve 80-90 km civarı hız yapabiliyordu...

iyi günler.....

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri