Çanak Anten LNB Sökümü _ bugün Ne Sökelim? -145-

elektrofizikci

Usta Üye

Çanak Anten LNB Sökümü _ bugün Ne Sökelim? -145-​

Merhaba arkadaşlar. bu bölümde benim de uzun zamandır içini merak ettiğim, sosyal medya hesaplarımda da sorduğumda tercih edilen LNB nin iç yapısını inceledik, söktük, parçaladık. LNB'ler uygulardan gelen ve zayıflayan sinyallerin, yükseltilmesi ve yüksek frekanslardan düşük frekanslara dönüştürülmesi maksadı ile kullanılmaktadır. Merak edenlere iyi seyirler dilerim.

Baskı uygulanan ekipmanlar muhtemelen 1-2pF civarı trimer kondansatörlerdir.
Dış yüzey metal SHIELD olduğu için montajı yapıldıktan sonra devredeki bobinlerin endüktansını değiştirecektir. Bu değişim bu trimer kondansatörlerle tam rezonansa getirilerek nihai kalibrasyonu yapılır.
L şeklindeki tel parçası LNB nin antenidir. Takribi olarak çeyrek dalga boyunda olup, bir çeyrek dalga boyunda da transmisyon hattı bulunacaktır.
Transmisyon hattı esas antene 90' yapılırsa antenin dalga boyu 1/4 LAMBDA olarak alış yapacaktır. Eğer bu transmisyon hattı antenin uzantısı olarak yapılsaydı anten dalga boyu 1/2 LAMBDA olur ve yükselteç bağlantı ucunda hiç sinyal olmazdı.

Dış yüzey metal SHIELD olduğu için montajı yapıldıktan sonra devredeki bobinlerin endüktansını değiştirecektir. Bu değişim bu trimer kondansatörlerle tam rezonansa getirilerek nihai kalibrasyonu yapılır.
L şeklindeki tel parçası LNB nin antenidir. Takribi olarak çeyrek dalga boyunda olup, bir çeyrek dalga boyunda da transmisyon hattı bulunacaktır.
Transmisyon hattı esas antene 90' yapılırsa antenin dalga boyu 1/4 LAMBDA olarak alış yapacaktır. Eğer bu transmisyon hattı antenin uzantısı olarak yapılsaydı anten dalga boyu 1/2 LAMBDA olur ve yükselteç bağlantı ucunda hiç sinyal olmazdı.
Çok sağolasın hocam

Sayın hocam lnb yi çanak antensiz kullanarak, ters çevirerek, uyduyu yakalama ,sinyal alma imkanı varmıdır?

Çanaklar sinyali odaklayarak gücünü çok fazla 1000 katı gibi artırırlar.
Çanak olmaksızın LNB ye giren sinyaller çok zayıf olurlar.

Sayın hocam lnb yi çanak antensiz kullanarak, ters çevirerek, uyduyu yakalama ,sinyal alma imkanı varmıdır?
Yakın mesefade olabilir. Uzak mesafede muhtemelen parazit duyarsınız. İstediğiniz sonuç olmayınca, cevap da olmuyor olur. iki lnb ile karşılıklı haberleşme yapan bir videoya denk gelmiştim.

Yakın mesefade olabilir. Uzak mesafede muhtemelen parazit duyarsınız. İstediğiniz sonuç olmayınca, cevap da olmuyor olur. iki lnb ile karşılıklı haberleşme yapan bir videoya denk gelmiştim.
Bende arduino ile yapılmış otomatik uydu bulan bir proje gördüm.Sadece lnb ile uydu buluyordu.
O yüzden sordum

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,159
Son üye
delta2366

Yeni konular

Geri