Şebeke ANalizörü ve Sayaç arasındaki Anlamsız Fark

mcgworkz

Üye
Merhabalar;

Tesisimizde 5 adet trafo var ve toplam kurulu gücümüz 7400kva.
Ana girişe bağlı sayacımız var ve her adpde bir ana giriş ve ekipmanlar için de ayrı analizörlerimiz var.
Normalde analizör değerlerinden aldığımız değerler sayaç değerlerine nazaran daha düşük çıkmakta biz de bunu trafo ve hat kayıpları olarak yorumluyorduk.

Ancak bu ay analizör değerlerinden aldığım tüketim değerleri,sayacımdan fazla çıktı,analizörlerimin çevrim oranlarını kontrol ediyorum herhangi bir yanlışlık yok.Şebeke gerilimlerimiz genelde dengesiz oluyor.3 fazda 430Vları tek fazda 240V ları görüyoruz hatta upslerimiz kendini koruma amaçlı byypasa geçtiği oluyor.Bunun bir etkisi olabilir mi?

Ayrıca Mart ayında görüldüğü üzere sayaç üzerindeki değer ile analizör arasında ciddi bir fark var.
Sebepleri arasında indüktif ve kapasitif yükler olabilir mi?

Untitled.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar;

Tesisimizde 5 adet trafo var ve toplam kurulu gücümüz 7400kva.
Ana girişe bağlı sayacımız var ve her adpde bir ana giriş ve ekipmanlar için de ayrı analizörlerimiz var.
Normalde analizör değerlerinden aldığımız değerler sayaç değerlerine nazaran daha düşük çıkmakta biz de bunu trafo ve hat kayıpları olarak yorumluyorduk.

Ancak bu ay analizör değerlerinden aldığım tüketim değerleri,sayacımdan fazla çıktı,analizörlerimin çevrim oranlarını kontrol ediyorum herhangi bir yanlışlık yok.Şebeke gerilimlerimiz genelde dengesiz oluyor.3 fazda 430Vları tek fazda 240V ları görüyoruz hatta upslerimiz kendini koruma amaçlı byypasa geçtiği oluyor.Bunun bir etkisi olabilir mi?

Ayrıca Mart ayında görüldüğü üzere sayaç üzerindeki değer ile analizör arasında ciddi bir fark var.
Sebepleri arasında indüktif ve kapasitif yükler olabilir mi?

Söylediklerinizden yola çıkarak şunları söyleyebiliriz.Kurulu gücünüz 630 kva dan büyük olduğu için muhtemelen o.g abonesi olarak enerji alıyorsunuz.Şebeke analizörleri ag. kısmında olduğu için dolayısıyla trafoların sekonder kısmındaki değerleri ölçecektir.Trafoların primer ve sekonder trafının endüktif kayıpları ve diğer kayıpları ve aktif tüketimleri doğal olarak görmeyecektir.

aktif yükteki tutarsızlık buradan kaynaklanıyor

Söylediklerinizden yola çıkarak şunları söyleyebiliriz.Kurulu gücünüz 630 kva dan büyük olduğu için muhtemelen o.g abonesi olarak enerji alıyorsunuz.Şebeke analizörleri ag. kısmında olduğu için dolayısıyla trafoların sekonder kısmındaki değerleri ölçecektir.Trafoların primer ve sekonder trafının endüktif kayıpları ve diğer kayıpları ve aktif tüketimleri doğal olarak görmeyecektir.

pc dondu mesajım 3 defa gitmiş pardon

Ancak bu durumda sayaç değerimin analizörden yüksek çıkması gerekmez mi?
Analizörler trafo ve hat kayıplarını göremediğinden ana sayaçdan daha küçük bir tüketim değeri çıkarmalı,bizde ise durum tam tersi analizör değerim aktif sayaç değerimden yüksek çıkmakta

Mart ayında sayacım 1730000 iken analizör 1585000,fakat nisan ayında ise analizör ve sayaç değerim neredeyse birbirine eşit.Bu durumu açıklayamıyorum.

Ancak bu durumda sayaç değerimin analizörden yüksek çıkması gerekmez mi?
Analizörler trafo ve hat kayıplarını göremediğinden ana sayaçdan daha küçük bir tüketim değeri çıkarmalı,bizde ise durum tam tersi analizör değerim aktif sayaç değerimden yüksek çıkmakta

Kullandığnız analizörler Enerji hesabını power factore göre hesaplıyor olabilir.Yani sayacınızın cosfisi 1 olabilir.Fakat power factorünüz 0,90 dır mesela .power factor harmoniklerin dahil edildiği ölçümdür.Farkın nedeni bu olabilir

Son düzenleme:
Markası nedir bu analizörlerin birşey daha ekleyeyim sayaç endeksinin çarpanını hesaba katıyorsunuz değilmi

Son düzenleme:
analizörler entes mpr53s cosfi 1.00
sayaç köhler AEL TF 09

sayaç okuma tutanağı formaı enerjisanın biz vermiş olduğu format.Burada çarpan 8625 şeklinde alınmış.
Ayrıca burada endüktif ve kapasitif değerler sadece son endeks-ilk endeks şeklinde.
Biz endüktif hesabı yaparken endüktif fark/aktif fark*100 şeklinde yüzdelik dilim hesabı yapıyoruz.
Bu hesabı hem aybaşı değerine göre hem de 24 saat önceki değere göre yaparak gün gün takip ediyoruz.Bir enteresan durum ise tesis duruşta iken (sabitler devrede) endüktif değerimiz yükseliyor.Normalde endüktifin yükselmesi için tesisin çalışması,yani endüktif yük ireten motor vs ekipmanların devrede olması gerekiyor ancak bizde bu durum duruşlarda endüktif yükselmesi olarak karşımıza çıkıyor.Sadece aydınlatmaların devrede olması ile endüktifin yükselişini bağdaştıramıyorum.Hatta öyleki tesis duruşa geçtiğinde bir kompanzasyon panosunda 3 adet kademeyi manuel devreye almak durumunda kalıyoruz.
Tesis duruşta iken kompanzasyon çalışmıyor olabilir mi?

1.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri