Şofben Bağlarken Sigorta Atıyor

peray

Üye
Arkadaşlar, öncelikle uzun yazdım fakat lütfen dikkate alın. Kızacaklar olabilir fakat ben kendim yapmak istedim, birçok detayını araştırdım fakat belli ki bir problem var. Eğer hata bendeyse, bunu da söylemenizi rica ederim.

Şofbenin içini açtım ve koıntrol ettim, her şey yolunda. Zaten yeni şofben. Daha önce söktüğüm yerdeki haliyle aynen yeni eve monte ettim.

Yeni evdeki şofben için özel ayarlanmış 32'lik şartele bağlı kabloda 4 tane iç kablo var. Bunlardan 3'ünü, eski kiracı şofbenini taktığı için kullanmış belli yani üzerinde kesip götürdüğü için kablo parçaları var. Bir tanesi de en dipten kesilip iptal edilmiş zaten.

Bu 3 kablodan 1 tanesi sarı-yeşil, kontrol kalemiyle kontrol ettim faz değil. Mavi var, bu da nötr olmalı. Bir de siyah (veya kahverengi tam hatırlamıyorum) var, bu da faz zaten kontrol kalemiyle kontrol ettim. Bağlama işlemine geçmeden önce 32'lik şarteli de kapattım ve faz'ı kontrol ederek şartelin buraya ait olduğunu da teyit ettim. Ardından kabloları sırayla bağladım.

Mavi nötrü, şofbenin mavi kablosuna bağladım
Siyahı, şofbenin siyah kablosuna bağladım
Sarı-yeşil'i, şofbenin sarı-yeşil kablosuna bağlayacaktım ki ana sigorta attı.

Oysa hiçbir şekilde üzerinde çalıştığım kablolarda yoktu. Dün de hiçbir şey yokken aynı saatlerde sigorta atmıştı. Demek ki benimle alakalı değil dedim. Birileri şarteli kaldırdı (kaldırana kadar da elektrik gitti sanıyordum) ben de tekrar gidip kaldığım yerden devam etmek üzere topraklama kablosunu bağlayacaktım. Zaten binanın toprak kablosuyla şofbenin toprak kablosu en son onu bağlayacağım anda işim yarım kaldığı için birbirine temas halinde olmasına rağmen pense ile sıkmak üzere dokunduğum anda yine elektrikler gitti (bina ana sigortası attı, benim evinki de değil)

Tekrar denemek istemedim. Her şey yolunda gibi. Böyle bir şey mümkün olabilir mi yani toprak kablosunu şofbenin toprak kablosuna bağlarken böyle bir şey olabilir mi?

İnternette şofben şemasına baktım, nötr kablosu olduğundan eminim çünkü önce kontrol kısmına giriyor sonra rezistansa gidiyor bir mavi kablo şofbenin içinde. Bu nötr kablosudur. Diğer anahtara giden de faz kablosuydu. Binadan gelen faza bağladım. Toprak da zaten cihazın içindeki demir parçaya takılmış sarı yeşil kabloydu. Binanın toprağını buna bağlamaya çalışırken oldu her şey.

Acaba hepsi tesadüf müydü? Şartelin benimle alakası yok muydu..

Ana sigorta dediniz tmş mi kaçak akım koruma mı cihaz da nötr toprak arası bir sıkıntı olabilir

Cok uzun yazmissinz dogru fakat bizim bilmemiz gerekenlerin hic birini yazmamissiniz..elektrikcimisiniz once onu ogrenelim?

Benim anladığım siz şofbeni eski evden sökerken kablosunu kesip aldınız.
Yeni taşındığınız yerdede sizden önceki kabloyu kesip almış ve sizde şofbenden çıkan kablolarla yeni binanın kablolarını pense ile birbirine ekliyorsunuz.
Bu işlem yanlış olup sizin şofbenden çıkan kabloları klemensten söküp sigortadan gelen kabloları direk şofbenin klemensine girmelisiniz.Diğer türlü ek yapmanız halinde çalışsa bile zamanla o ek yerleri gevşecek ve yangına davet çıkarmış olacaksınız.

Ekli dosyalar

• bağlantı.jpg
    bağlantı.jpg
    11 KB · Görüntüleme: 34
Sizin ve sevdiklerinizin üzülmemesi için bu konuda cimrilik yapmayıp elektrikçi çağırın . Burdan tarifle elektrikli cihaz bağlanılmaz ; hele elektrikçi değilseniz ki değilsiniz ; hiç olmaz . Tarifle iş yapılan yerlerde var fakat oralar genelde yemek tarifi veriyor.

şofbende faz giriş klamensi ile toprak arası kısa devre var mı diye kontrol ettiniz mi

şofbende faz giriş klamensi ile toprak arası kısa devre var mı diye kontrol ettiniz mi

Her birinizin cevabını tek mesaja alıntılayamadım afedersiniz. Şofbende faz ile toprak arası kısa devre olsa bile sigorta kapalıydı ve hiç elektrik vermedim şofben hattına, sigortanın atması mümkün mü bu şekilde? Elektrik olmadan fazın işlev göreceğini sanmıyordum.

Şu anda hala toprak kablosu şofben toprak hattıyla temas halinde fakat dokunursam gider diye dokunmuyorum. Bu da çok garip. Şu anda temas halinde olmasına rağmen sandalye üzerinde sıkmak için penseyle dokununca attı sigorta eğer tesadüf değildiyse sigortanın atması ve benim penseyle dokunmam. Elektrik de vermedim. Cevaplarınızı okudum. Tekrar sigorta atarsa elektrikçi çağırırım, kendim yapmayı çok istiyordum ama belki de kısmet olmaz. Öte yandan deneyeceğim, cihazın içine de bakacağım. Klemens sabit değildi ama sorunsuzdu baktığımda. Taktıktan sonra kabloyu hareket ettirince yüzde bir ihtimal de olsa gerçekleşmiş olabilir diye bakacağım.

Not: Şofbeni, klemensleri kontrol etmek üzere açınca bahsettiğiniz gibi direkt hattı şofbenin klemenslerine takacağım.

Bu arada yukarıdaki mesajımı cevaplamak isteyen arkadaşların şu mesajımı da cevaplamasını rica ederim:
"Eğer hattı direkt şofbene bağlamak yerine araya yeni bir sigorta koysaydım o koyduğum sigorta atar da ana şartel atmaz mıydı?" Eğer cevap "evet atmazdı" ise öyle yapacağım.

Son düzenleme:
Ben geldim!

Şofbeni oradan söküp direkt getirince asla arıza olmayacak diye düşünmek yanlışmış. Her nasıl olmuşsa arıza var şofbende.

Nasıl anladım? Bir üçlü prizin başını ve kablosunu söktüm, şofbene bağlayıp fişe taktım. Yine aynı şekilde bina ana sigortasını attırdı. Demek ki hatlarda sorun yok, problem şofbende.

Herkese teşekkürler.

Sizin ve sevdiklerinizin üzülmemesi için bu konuda cimrilik yapmayıp elektrikçi çağırın . Burdan tarifle elektrikli cihaz bağlanılmaz ; hele elektrikçi değilseniz ki değilsiniz ; hiç olmaz . Tarifle iş yapılan yerlerde var fakat oralar genelde yemek tarifi veriyor.
Benim anladığım siz şofbeni eski evden sökerken kablosunu kesip aldınız.
Yeni taşındığınız yerdede sizden önceki kabloyu kesip almış ve sizde şofbenden çıkan kablolarla yeni binanın kablolarını pense ile birbirine ekliyorsunuz.
Bu işlem yanlış olup sizin şofbenden çıkan kabloları klemensten söküp sigortadan gelen kabloları direk şofbenin klemensine girmelisiniz.Diğer türlü ek yapmanız halinde çalışsa bile zamanla o ek yerleri gevşecek ve yangına davet çıkarmış olacaksınız.
Cok uzun yazmissinz dogru fakat bizim bilmemiz gerekenlerin hic birini yazmamissiniz..elektrikcimisiniz once onu ogrenelim?
Ana sigorta dediniz tmş mi kaçak akım koruma mı cihaz da nötr toprak arası bir sıkıntı olabilir

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri