1 fazlı asenkron motor devir sayısı

dimmer voltaj mı düşürüyor ?

Dimmerler voltajı kırparak iş görür. Sinüs sinyalini kırparak. Frekansı değiştirmez. Kırpılan sinüs bir nevi voltaj düşümüne neden olur. Akkor flamanlı lambalarda kullanıldığını görmüşsünüzdür.

1588854998768.jpeg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Dimmerler voltajı kırparak iş görür. Sinüs sinyalini kırparak. Frekansı değiştirmez. Kırpılan sinüs bir nevi voltaj düşümüne neden olur. Akkor flamanlı lambalarda kullanıldığını görmüşsünüzdür.

Ekli dosyayı görüntüle 64241
Dimmerin ne oldugunu gayet iyi biliyorum voltaj yani gerilim dusumune neden olmaz kirpmalar sayesinde guc kontrolu yapilir yanlismiyim

Dimmerin ne oldugunu gayet iyi biliyorum voltaj yani gerilim dusumune neden olmaz kirpmalar sayesinde guc kontrolu yapilir yanlismiyim

Dogrusunuz. Benim amacim anlasilmasi icin basite indirgemekti. Anlatimimda dikkat ederseniz "bir nevi" yazdim. Bazi arkadaslar dimmerleri frekans surucu gibi algiliyorlar o yuzden oyle yazdim. Herkes sizin gibi guc kontrolu yaptigini bilse sorun kalmaz. Zaten anlayanlar icin ustteki mesajimda kirpilan sinus egrisinide gosterdim. Bir sinus sinyalinin tepe tepe gerilimi, efektif gerilimi gibi degerler vardir. Siz sinusu kirptiginizda bu sinus alani azaldigi icin bu degerlerde degisir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,383
Kullanıcılar
450,266
Son üye
Ggungorur

Yeni konular

Geri