22kw ve 18kw motor ıcın pano malzeme gereksinimi

ugur2323

Üye
saygıdeger forum uyelerı oncelıkle sımdıden degerlı yardımlarınız ıcın tesekkur edıyorum.

bulgarıstanda ufak caplı kereste uretımı yapan bır fırmayız tomrukların kapaklarını elmas testere ıle kesmek ıcın bır makına yapımına gırıstık ve makınanın mekanık kısımları bıttı suanda elımde resımdede gordugunuz sekılde 1 adet 22kw ve 1 adette 20kw lık ıkı motorum ve bu motorları surmek ıcın bırkac kontaktor sıgorta malzemem var resımlerını asagıda gosterecegım sızden rıcam bu elımdekı urunlerle bu motorları calıstırabılırmıyım yada gereklı olan dıger urunler varmıdır yazarsanız memnun olurum .

kontaktorlerden elımde her modelden 2 ser adet var .
her motora baglı elmas testere mevcut motorları fazla akım cekmesınler dıye ayrı ayrı surmek ıstıyorum ılkın 22kw olanı 10sn falan sonrada 18kw ı calıstırmak ıstıyorum.

buna gore nasıl kablo termık role sıgorta vs kullanmalıyım ayrıca elımdekı kontaktorler ıs gorurmu ve mumkunse bır şema mevcutsa bununla ılgılı gonderebılırmısınız baglantıyı bır elektrık ustamız var onunla bırlıkte yapacagız ama burda malum teknık bılgıler cok dusuk hata yapmak ıstemıyorum.

Ekli dosyalar

• 20140830_165315.jpg
    20140830_165315.jpg
    39.3 KB · Görüntüleme: 111
  • 20140830_165405.jpg
    20140830_165405.jpg
    37.3 KB · Görüntüleme: 109
  • 20140830_164330.jpg
    20140830_164330.jpg
    60.3 KB · Görüntüleme: 105
  • 20140830_165243.jpg
    20140830_165243.jpg
    59.2 KB · Görüntüleme: 107
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hocam pano ile motorlarin arasi kac metre olcum yap kablo secmek icin ,
%e= 100xLxP/ ( 56xSxUxU ) formulune gore
%e = 3
L mesafe metre cinsinden,
P guc watt cinsinden
S kablo kesiti ,
U 380 V
Burdan s i bul kabloyu sec,

Daha sonra motirlar icin uygun salter sececeksin ki bu 50 A dir,salterin uzerinde kademe ayari var ordan kademesini degistirip 45 A e cek.

Salterden cikip kontaktore gir ordan cik motora gir,kontaktoru internetten arastir katalogunu guc degerine gore uygun olani sec,buraya kadar olan kisim guc devresiydi.

butonla kontrol edeceksin sanirim.1 adet tek fazli sigorta dan cik stop butonuna gir,ordan cik srart butonuna gir,ordan cik 1.kontaktorun A1 ucuna gir.A2 ucunu notre bagla.kontaktorun NO olan kontagini start butonuna paralel bagla, boylece muhurleme yapmis olacaksin akim surekliligi saglanmis olacak,,simdi NO kontagindan cikip zaman rolesinin A1 ucuna gir,A2 ucu notre bagla,zaman rolesinin NO cikisindan 2.kontaktorun A1 ucuna gir,2.kontaktorun NO kontagini paralel bagla zaman rolesinin NO ucuna ,tamamdir,

Ciziminide gonderirim istersen

Ali hocam ilgin icin cok tesekkur ediyorum ..
pano ile makine arasi max.2mt olacak ama start stop dugmelerini kabloyla uzatip makinenin onunde ufak bir panoya koymak istiyorum bu mesafede ortalama 3mt olacak.
birde hocam resimde elimde olan kontaktorleri ve sigortayi koydum 50amperlik kontaktorlerden iki adet var .
63amperlikte trifaze sigortam var bunlarin haricinde termik lazimmidir sayet lazimsa nasil bir salter almami tavsiye edersiniz.
sistemde bir reduktor ve 2 adette buyuk motor mevcut sayet herhangi birinde bir problem olursa asiri akim yuklenmesi motor yanmasi vb tum motorlarin durmasini istiyorum

Son düzenleme:
Ali hocam makine calisma prensibi olarak ilk olarak 22kw lik motor calisacak sonrasinda bu motor devrini yakaladiktan sonra 18kw lik diger motor calisacak en sonda reduktor calisacak. bunlari ufak panodan isci kontrol edecek.
son olarak zahmet olmayacaksa bir deftere semasini cizip resmini yollayabilirseniz cok memnun olurum cok sagolun.

hocam eğer 2 3 metre gibi bi mesafe varsa pano ile sistem arasında 4x10 luk kablo kullan her motor için , redüktör demişşin ama redüktör motora bağlı olur benim bildiğim ayrıca bi hat çekmen gerekmez motor miliyle birleştirirsin motor çalıştığında redüktör de çalışır.

güç devrelerinde 2 farklı bağlantı genelde tercih edilir;
- sigorta , kontaktör , termik röle
- motor koruma şalteri , kontaktör

benim ve genel olarak herkesin tercih ettiği 2.seçenektir.gerek işcilik gerekse Bakım durumlarında avantaj sağlar.
birinci motor için siemens 3rv1031-4ha10
ikinci motor için siemens 3rv1031-4fa10 şalterlerini kullanabilirsin.aşagıda linkini gönderiyorum.

http://www.kentstore.com/3rv1031-4ha10.aspx
https://mall.industry.siemens.com/D...<caller>Mall</caller></pdf_generator_control>

bunların siparisini verirken yardımcı kontak da iste ,kumanda devresinde kullanacaz aşagıdaki çizimi incele nedenini belirtecem.

devrede 2 motorun da salterini kurarsın ve starta bastıgında 1. motor devreye girer.aynı zamanda TR zaman rölesi de devreye girer.zaman rölesi sayma işlemini bitirdekiten sonra 13-14 nolu kontağını kapatır ve 2.motor devreye girer.1.motor aşırı akım durumnda şalteri tip yapar ve güç devresini sonlandırır.aynı anda 13-14 kontağı da tekrar acık pozisyona gelir ve kumanda devresi de komple durur yani 2.motor da durur.buraya kadar bi sorun yok.eger biz kumanda devresinde 2.motorun şalterinin 13-14 kontağını kullanmasaydık 2.motor asırı akımda güç devresini sonlandıracaktı ama kontrol devresi sonlanmayacağı için 1.motor çalışmaya devam edecekti.senin istediğin herhangi bi arıza durumumda tüm sistemin durması.bu nedenle şalterlerini 13-14 nolu kontaklarını seri bağladık.

Ekli dosyalar

• DEVRE_1.pdf
    66.1 KB · Görüntüleme: 108
Ali hocam ilginiz icin cok tesekkur ediyorum suan ceptelefonundan bakiyorum pdf semasina eve gecince detayli sekilde bakacagim konuyu eksik anlattim kysura bakmayinmakinenin resimlerini yukluyorum bakarsa
1409576559995.jpg
1409576569845.jpg
niz daha net anlatabilecegim tomruklari disklere itmek icin zincire bagli 1.1kw lik 28adimlik bir reduktor var hocam ufak bisey.
diger iki buyuk mitor use millere bagli

hocam bu 1.1 kw lık reduktör bi motora bağlı olmak zorunda , 1.1 kw dediğin bi motor mu yoksa redüktörün gücümü , eğer var olan 2 motorun herhangi birinden enerji alıp devreye giriyosa sorun yok,ama 3. bi motor varsa ona göre bi devre cizelim,tabi 3 . motor varsa bu motor hangi sırada çalışacak onun da bilgisini vermen lazım yani ilk motormu olacak 2. mi 3.mü

Ali hocam dediginiz gibi 3.bir motor var resimini yolluyirum reduktorle bitisik calusma surasi en son olabilur ama butonlu olacagi icin timere
image-4693df038ae0f030dd85de3b964d3b507a8477483b055ad23a7e0a58f89df726-V.jpg
gerek yok usci sirayla butonlara basarak devreye alabilir

Tamam son bise daha sorayim ,motorlar tek start butonuylami kontrol edilecek yoksa 3 motor icin 3 start butonumu olacak ,eger 3 start butonu olacaksa mesela soyle bi sistem olacak mi : 1.motor calisacak ondan sonra 10 sn sure icinde istesende 2.motoru calistiramayacaksin,

Bi de sunu sorayim herhangi bi motor durursa butun motorlar duracak mi

Ali hocam motorlar dediginiz gibi butonla teker teker start stop yapulacak sekilde olacak ama buyuk mitorlarda olusacak bir ariza durumunda 3mitorunda durmasi gerekmekte ayrica bir adette acil stop butonu koymak istiyorum isciler zamanlama konusunu halledebilur herhangu bir zaman rolesi vs. gerek yok yani onu manuel sekilde iscilerimuz ayarlar artik.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri