5.5 kW Motor Bağlantı Şeması

Arkadaşlar merhaba, 5.5 kW bir gamak marka motor ve 5.5 kW frenic-multi marka motor sürücümüz var. Ben 4 kW motorların bağlantılarının üçgen olması gerektiğini biliyorum. Motorumuz yüksüz olduğu halde ve üçgen bağladığımızda motor sürücüsü çıkış vermiyor ve motor sürücüsü 25A çekiyor. Bağlantımızı yıldıza çevirdiğimizde ise motorumuz normal çalışıyor. Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.
Teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
motorun etiketinin resmini çekip buraya yüklerseniz, bağlantı şeklinin nasıl olması gerektiği konusu netliğe kavuşur.

5 kW tan sonra ki motorlar yıldız üçgen bağlanmalıdır. En iyisi onursalında dediyi gibi motorun etiket resmini koyarsan olay netleşir.

5 kW tan sonra ki motorlar yıldız üçgen bağlanmalıdır. En iyisi onursalında dediyi gibi motorun etiket resmini koyarsan olay netleşir.

Sürücü ile çalıştırılan motorlar, direkt üçgen baglantı ile çalıştırılır.( Üçgen baglantı ise tabii.)
Soru sahibinin bahsettiği motor özel sarım olup, yıldız çalıştırılacak olabilir. Etiket değerlerinin görülmesimde fayda var.

motor 50hz de iken 9-10a arası çekmesi gerekirslm

Merhaba,
Yıldız-Üçgen yol verilen motorun tek hat şemasında gösterimi konusunda yardımcı olabilecek varsa sevinirim.
7.2kW ve 11 kW olmak üzere 2 adet motorum var. 7.2kW'lık brülör motorunun kendi sürücüsü var. 11kW'lık sekonder fan motorunu yıldız üçgen süreceğiz. Ekteki resimde tek hat şemamın ilgili kısmı bulunmaktadır. Gösterimin doğruluğundan emin olamadım.
4gpXGp.png

çizim ekdedir.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    195.7 KB · Görüntüleme: 95
standart motorlar fazlar arası 380 ile çalıştığı için sürücü çıkışındaki voltaj çok önemli. Elinizdeki sürücüde 3 faz beslemeli ve çıkış fazları arası 380 olduğu için motorunuz normal çalışıyordur. sürücünüz faz+nötr beslemeli olsaydı çıkış fazları arası 220 olurdu ve budurumda motorunuzu üçgen bağlamanız gerekirdi.

Sürücü ile çalıştırılan motorlar, direkt üçgen baglantı ile çalıştırılır.( Üçgen baglantı ise tabii.)
Soru sahibinin bahsettiği motor özel sarım olup, yıldız çalıştırılacak olabilir. Etiket değerlerinin görülmesimde fayda var.

merhaba,
bir şey sormak istiyorum.. sürücü ile yol verilen motorlar mutlaka üçgen bağlı mı olmalıdır. yıldız bağlanır mı, bağlarsak ne olur?

merhaba,
bir şey sormak istiyorum.. sürücü ile yol verilen motorlar mutlaka üçgen bağlı mı olmalıdır. yıldız bağlanır mı, bağlarsak ne olur?

Mutlaka soyle baglanacak diye bisey yok.surucunun cikis gerilimine ve motorun uzerinde yazan etiket bilgilerine gore baglanti yapilir.

Ornek olarak kucuk gucteki motorlarin yildiz buyuk gucteki motorlarin ucgen baglanti olduguna dair bir kani vardir.yanlistir demiyorum ama illaki oyledir demek hata olur.sahsen 1.1 kw ucgen bagli motor da gordum 11 kw tildiz bagli motor da gordum.

Dedigim gibi kesin bilgiyi size motorun etiketi verir.

Etikette ucgen 220/ yildiz 380 var ise bu motor yildiz baglanir.yok eger ucgen 380/ yildiz 660 varsa ucgen baglanir.tabi bu bilgi sebekeye direk baglanan durumlarda gecerlidir.

Siz surucu kullanacaksaniz surucunun cikis gerilim degerini referans alip ona gore baglanti yapacaksiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri