6103 s arcelik rulman suphesi

Arkadaar makinem sikma adamasinda rahatsiz edici yuksek ses ugultu cikariyor.
Rulmandir diye dusunuyorum amcak motor rulmabi mi davlumbaz rulmani mi ona bilahare bakip paylasicam.
Merak ettiklerim.
Takim 2 rulman ve bir keceden olusuyor heralde.
Bu iki rulman birebir ayni mi yoksa birbirinden farkli mi.
Ornegin compact damvumbaz (pres) degilse 6204-6205 rulman denmis.
Biri 6204 dogeri 6205 mi oluyor yoksa herhangi birisi ikisine de oluyormu.
Merakimin sebebi online aramalarda takim olarak bulamadim tek tek alicam yanlislik olmasin diye arastiriyorum.
İstanbul pendik ikametim beyaz esya yedek parca satisi yapan biyer varsa gidip elden almak isterim malum servisler satis yapmiyor.

Bugun makineyi arkadan actim kayisi cikarip kazani ve motoru ayri ayri dondurup kontrol ettim rulman sesi tamburdan geliyor.
Onun disinda motordan da cirilti sesi geliyor komurleri degistikten sonra basladi zamanla azaldi ama kesilmeyen bi cirilti komurleri degisince duzelir insanlah.
Rulman gece takimi ve motor komurlerini siparis edecem ise koyuldugumda sonuc bildiririm.

Arkadaslar rulman ve kece takimini aldim eskilerini soküp yenilerini bir guzel yerine caktim,tambur milini bi guzel zimparaladim on numara oldu ama gel gorki tamburu bir turlu rulmanlara geciremedim yaklasik 2 cm kada daha ilerlemesi gerekiyor ama ne yaptimsa ilerkemedi.
Eski rulmanin yuksugu kalmis olabilir diyolar milde tambur tarafinda sariya calan bi renkte yuzuk var yuzugun tambur tarafinda degikde diger tarafinda da gri renkte bi yuzul var sari olanadan daha kalin acaba bunu cikarip atmam mi gerekiyo ve nasil cikarcam.

Arkadaslar rulman ve kece takimini aldim eskilerini soküp yenilerini bir guzel yerine caktim,tambur milini bi guzel zimparaladim on numara oldu ama gel gorki tamburu bir turlu rulmanlara geciremedim yaklasik 2 cm kada daha ilerlemesi gerekiyor ama ne yaptimsa ilerkemedi.
Eski rulmanin yuksugu kalmis olabilir diyolar milde tambur tarafinda sariya calan bi renkte yuzuk var yuzugun tambur tarafinda degikde diger tarafinda da gri renkte bi yuzul var sari olanadan daha kalin acaba bunu cikarip atmam mi gerekiyo ve nasil cikarcam.
Resmini ata bilirmisiniz.Presle cikartiyoruz

Dun aksam eve gec gittim hemen ise koyuldum soyle bi inceledim o fazla okdugunu dusundugum parcanin onceki bilyaya ait parca oldugundan emin oldum ama nasil cikartmam gerektigini bilmiyordum epey bi ugrastim yerinden oynamadi sonra uc ayak ucundaki civatalari sokerek tamburla mili ayirdim
Mil kismi asagi uc ayak kismi yukari gelcek sekilde yere koyup(mil ucuyla taban arasina ahsap parca koydum mil ucu zarar gormesin diye) yuksugun arkasina mih koyuo cekicle vura vura yaklasik 3 dakika icinde cikardim sonra uc ayakli mili geri tambura monteledim ve makineyi topladim.
Calistirdim ama makinenin altindan su gelmeye basladi gece saat 1 oldugu icin lanet ilsun deyip biraktim bugun mesaideyim.aksam eve gidio bakacam su nerden geliyor diye.
Kazani birlestirirken silikon cekmedim eski contasini tekrar takip vidalari siktim ya ondan kaciriyor ya da hortumlardan herhangi birini tam oturtamadik.
Bu arada yukarida resim at yardimci olayim diyen arkadas disinda kimseden bi yardim bi cevap gelmemesine ragmen herseyi ayrintili yaziyorum ki benim dustugum duruma dusenler neyi nasil yapabildigimi burdan takib edebilsin ogrensin.

Arkadaslar bugunben evde yokken esim 6 kez makineyi calistirmis(malum bir haftadir camasir birikti)
Kesinlikle bir damla bile su kacagi yok.
Artik nasil oldu bilmiyorum.
Gorev tamamdir makine saat gibi calisiyor herkese hayirli tamirler ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri