Analog Multimetreyle Kondansatör Sağlamlık Testi

Teknora

Üye
Baktığım birçok kaynak elektrolitik kondansatörlerin analog multimetreyle ohm kademesinde sağlamlık testinde "Analog multimetrenin ölçü uçları kondansatörün uçlarına rastgele bağlanır. Bu durumda multimetrenin ibresi önce aniden yükselir daha sonra yavaş yavaş düsmeye baslar. Uçlar ters çevirildiğinde de aynı şekilde olmalıdır" diyor. Elektrolitik kondansatörler polariteye sahip olmasına rağmen rastgele bağlanabilmesini anlıyamadım. Lütfen açıklarsanız memnun olurum.

Nasıl bağladığının dokundurduğunun önemi yok deniliyor zira 2. aşama olarak kond döndürülerek veya problar değiştirilerek işlem tekrar ederiz ;).

Analog multimetre ile kondnsatörün sadece sağlamlık kontrolü yapılabilir. Evet kısa devre ise yada açık devre ise gözlemlenebilir.

Ancak,

Bir kapasitör değer kaybı yaşamışsa kapasite değeri değişmiş ise bunun ölçümünü sağlayamazsınız. Bunun için bir kapasitemetre ile ölçmelisiniz. Bilimsel olmayan yöntemleri uygulamayı pek mantıklı bulmuyorum.

Kolay gelsin.

haklısınız sayın ustam

haklısınız sayın ustam

her gördüğün ak sakallıyı deden zannetme.........
elektrolitik kondansatörün en ideal ölçümü anaolog multimetredir
sabit kuru kondansatörün en ideal ölçümü yine analog multimetredir
for example ;
100 mf şüphelendiğin bir kondansatör var diyelim
elindede sağlam bir 100 mf kondansatör var yeni hiç kullanılmamış
ölçü aletinin proplarını tuttun ters çevirdin anot katot sapmalara baktın şarj deşarj sürelerine baktın kıyaslama metodu ile sağlam mı <<<<* bozuk mu ? kıyaslamasını yapabilirsin ,

lakin elinde bir kondansatör var yeni yada eski bozuk şüpheli
üstündeki değer okunmuyor sende bunun değerini öğrenmek istiyorsun
o zaman analog multimetre işini görmez..

Sayın hasan ersin ,

bende tam tersini iddia ediyorum. ( Hiçbir zaman çok şey bildiğimi iddia etmiyorum )

Bir kapasitörün ölçümünü analog multimetre ile yapamayacağınızı iddia ediyorum. Yukarıdaki mesajımın arkasındayım.

Saygılarımla.

Sayın hasan ersin ,

bende tam tersini iddia ediyorum. ( Hiçbir zaman çok şey bildiğimi iddia etmiyorum )

Bir kapasitörün ölçümünü analog multimetre ile yapamayacağınızı iddia ediyorum. Yukarıdaki mesajımın arkasındayım.

Saygılarımla.

Voltaj = Kapasitenin_türevi / Zamanın_türevi

Hal böyle olunca sağlamlıkla veya yaklaşık sonuç ile gerçek sonuç arasında çok fark oluşur.
Demek istediğim bir kondansatörün kapasitesinin hesaplanması şarj/deşarj olayı değildir. Sadece belirli bir zaman aralığındaki değerlerini hesaplama kapasitörün sığasını bulmamıza yeterlidir. Tabi bu ölçümler çok hassas olmalıdır.

İki arkadaşımız da aynı şeyi söylüyor. "Analog multimetre ile kapasite ölçülmez" şayet elinde özdeş bir kapasitör yoksa...

Analog ölçü aleti ile sağlamlık testi yapılır ama değerler güvenilmezdir. Kaba bir ölçüm yapabilirsiniz. Yapacağınız işin önemini düşünürsek "kesinlikle yapılmaz !" çünkü hayatta en değerli meta zamandır.

Nasıl bağladığının dokundurduğunun önemi yok deniliyor zira 2. aşama olarak kond döndürülerek veya problar değiştirilerek işlem tekrar ederiz ;).

Multimetrenin artı ucu kondansatörün artı ucuna bağlanması gerekmiyor mu? Ters bağlanırsa kondansatöre zarar vermez mi? Sonra, her iki bağlantıda da aynı değerler okunmalıdır deniyor. Lütfen bu konuda yorumunuz.

Uçları kısa devre ederek (büyük değerli olmamak şartıyla) veya başka yöntemle deşarj ettikten sonra, devre dışındaki sağlamlık kontrolünde öenmi yok zarar dea vermez, dijitalle aynı yöntemi yapıyorum! Zaten kond çalışma mantığını bildiğimizden probları nasıl bağladığımız farketmeksizin 2 durum gerçekleşir;
1- ibre sapmaz voltaj geçişi yok, ters bağlama
2- ibre sapar kond yüklenir,
değeri karşılaştırmak için 1. adımı tekrar etmeliyiz!

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri