Arduino tft spi lcd bağlama sorunu yardım

eastwind1

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba forum da yeniyim
internette yardım için aranırken buldum burayı sizlere bir sorum olacaktı...
Şu altta ki ekranı mega ile kullanmak istiyorum spi protokolu kullanıyormuş ama
MISO MOSI ya da SCK yok kartın üstünde bu yüzden çözemedim
internette kaynak ta bulamadım.Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi
acaba?
Okuyan herkese çok teşekkür ederim...
B20N5j.jpg

2ZkqV0.jpg

Önerdiğiniz ekranın kendine ait programı var sanırım ancak benim amacım proje yapmak değil daha çok nasıl çalıştırıldığını öğrenmek yani elimdeki ekranı çalıştırabildiğim anda onunla işim bitmiş olacak.Sizin önerdiğiniz ekran kullanmak hazıra kaçmak gibi oluyor biraz daha.Cevap için teşekkürler yinede...

Mrb @eastwind1.
Bu tür ekranlar için önemli olan sürücüsüdür. Sorularınızı yönelettiğinizde sürücü modelinide belirtirseniz daha iyi olur. Resimden çipin üst kısmı zor okunuyor. Ancak okuduğum kadarıyla sizin sürücünüz st7735. Ekranınızda 1.44". Aşağıdaki kütüphane işinizi görür.
https://github.com/adafruit/Adafruit-ST7735-Library
Kütüphanedeki örnek dosyalarda 1.8" aktif. Siz 1.44" aktif etmeniz lazım (if you're using a 1.44" TFT). 1.8" yazan satırları bloke edin veya silin.
Eğer bu kütüphane olmaz ise ST7735'e göre kütüphane araştırmanızı tavsiye edebilirim.
İyi çalışmalar.

Mrb @eastwind1.
Bu tür ekranlar için önemli olan sürücüsüdür. Sorularınızı yönelettiğinizde sürücü modelinide belirtirseniz daha iyi olur. Resimden çipin üst kısmı zor okunuyor. Ancak okuduğum kadarıyla sizin sürücünüz st7735. Ekranınızda 1.44". Aşağıdaki kütüphane işinizi görür.
https://github.com/adafruit/Adafruit-ST7735-Library
Kütüphanedeki örnek dosyalarda 1.8" aktif. Siz 1.44" aktif etmeniz lazım (if you're using a 1.44" TFT). 1.8" yazan satırları bloke edin veya silin.
Eğer bu kütüphane olmaz ise ST7735'e göre kütüphane araştırmanızı tavsiye edebilirim.
İyi çalışmalar.
Entegre numarasını nasıl okudunuz ? Ben 74HC2450 okudum.

Ben bu "bakalım kullandığım ekranın modelini bulabilecek misiniz ?" oyununu çok sevdim.

Sonraki soruya geçelim lütfen !

Mrb @seagate.
Entegre numarası sizin dediğiniz gibi. 74hc2450. Google'den aratıcınca tek bir tft buldum. Bu entegreyi kullanan tft 1.44" için SPI iletişimli tek bir model var. Oda ST7735 kullanıyor. Zaten çok fazla kullanılan bir tft LCD değil. Muhtemelen kütüphanesinde de problem yaşıyacaktır. 320qvt'de epeyi bir sorun yaşamıştım.

Mrb @seagate.
Entegre numarası sizin dediğiniz gibi. 74hc2450. Google'den aratıcınca tek bir tft buldum. Bu entegreyi kullanan tft 1.44" için SPI iletişimli tek bir model var. Oda ST7735 kullanıyor. Zaten çok fazla kullanılan bir tft LCD değil. Muhtemelen kütüphanesinde de problem yaşıyacaktır. 320qvt'de epeyi bir sorun yaşamıştım.
Çok teşekkür ederim cevabım biraz geç oldu kusura bakmayın.Sayenizde ekran çalıştırdım sürücü ismi işime yaradı ayrıca pin kısaltmalarının açılımlarını da buldum.Sorun olmazsa ikinci bir sorum daha olacak şimdi ben bu işlerden pek anlamıyorum(daha hazırlık öğrencisiyim (bilg.müh.))bu ekranda istediğim resmi göstermeye çalıştım ama başaramıyorum sanırım daha iyi,kendine ait sd kart adaptörü olan lcd ler gerekiyormuş gerçi onlardan da sipariş ettim ama benim asıl istediğim bu ekran üzerinde çalışmak ,kütüphanesini kendim yazmak ve istediğim resim dosyasını göstermesini sağlamak bunu yapmam mümkün müdür acaba ve eğer mümkünse hangi yolları takip etmeliyim.Okuduğunuz için teşekkürler...

Çok teşekkür ederim cevabım biraz geç oldu kusura bakmayın.Sayenizde ekran çalıştırdım sürücü ismi işime yaradı ayrıca pin kısaltmalarının açılımlarını da buldum.Sorun olmazsa ikinci bir sorum daha olacak şimdi ben bu işlerden pek anlamıyorum(daha hazırlık öğrencisiyim (bilg.müh.))bu ekranda istediğim resmi göstermeye çalıştım ama başaramıyorum sanırım daha iyi,kendine ait sd kart adaptörü olan lcd ler gerekiyormuş gerçi onlardan da sipariş ettim ama benim asıl istediğim bu ekran üzerinde çalışmak ,kütüphanesini kendim yazmak ve istediğim resim dosyasını göstermesini sağlamak bunu yapmam mümkün müdür acaba ve eğer mümkünse hangi yolları takip etmeliyim.Okuduğunuz için teşekkürler...

Ekranın tümünün kontrolünü sağlamak biraz sıkıntılı bir iştir. Kullandığınız tüm pixelleri bir array içerisinde hafızada tutmanız gerekir ki aslında resmi açarkende buffer zorunlu olduğunu düşünürseniz donanımınızı aşan bir buffer ( bellek) gerekli olduğunu göreceksiniz. Kullandığınız araclar ve iş yükü donanımınızın bulanık çalışmasına sebep olabilir.

Ekran bir sürücü entegreye sahipse içerisinde RAM bulunur.dolayısıyla her pixel bellek ayırmaniza gerek yoktur.

Ekran bir sürücü entegreye sahipse içerisinde RAM bulunur.dolayısıyla her pixel bellek ayırmaniza gerek yoktur.
Gaipten pixel data mı alacak ? Acaba neden SPI haberleşiyor ?
Soruyu yanlış anladınız sanırım, görüntü bilgisinin işlenmesinden değil oluşturulmasından bahsediyorum.
Arduinodan 1080P görüntü alabilmemiz için ne yapmamız gerekir ? ((Saniyede 64 kare) Nasıl olsa TFT nin romu veya ram i var.)

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri