Ariston AB84x Çamaşır Makinesi Sürekli Su Alıyor

bariscevik

Üye
İlk arıza verdiğinde makine ön yıkamada su alıyor fakat normal yıkamada su almıyordu. Baktığımda ikili soğuk su ventillerinden normal yıkama suyunu alanı şişmiş, değiştirdim. Ama bu seferde makine on konumunda ve kapak kapandığı andan itibaren program başlamamış olsa dahi sürekli su almaya başladı. Su seviye anahtarı kontakları ve hortumuna baktım normal, hortumu çıkarıp kontrol ettim, çift tık sesi geliyor. Sürekli çalışan ventilin karta bağlı soketini söküp yeniden taktım ve kartı söyle bir gözle kontrol ettim, normal dışı bir şey görünmüyor.

Sizce sorun kartta mı?

Kartın su alma triyakı kısa devre.
5 adet siyah yan yana duran üç bacaklılardan biri kısa devre.
MAC 97

Sıralı 4 mac97 var. Bunları ölçüp arızalı olanını mı değiştireceğim yoksa gözle kısadevre kontrolü mü yapacağım? Gözle görünür bir kısa devre yok.

Son düzenleme:
Ölçü aleti ile katot anot kısa devremi, ölçmeniz yeterli .
Kısa devre olmasa akım devreyi tamamlayamayacagından bobin zaten .çekmemiş olacak .su almayacak
Siz enerji verincemi daimi su alıyor yoksa çeşmeyi açar açmazmı ?
Makinada enerji yokken de su alıyorsa degiştirdiginiz ventilde hatalıdır !!!

Makineyi açıp kapağı da kapalıysa su alıyor, düğmesinden kapatınca veya fişi çekince su almayı kesiyor. Yani ventil sağlam

Son düzenleme:
Kartı koruma kılıfından cıkarınız selilozik tinerle fırcalıyarak yıkayınız 4 triyakın topluca çıkış yaptıgı sokete kadar dikkatlice gözleyiniz .kartın üzerinde karbonlaşma ,spark gibi deformasyon olmuşmu ?

Triyakların önünde mavi veya krem rengi varistör bulunmaktadır bunlardan biri fiziksel degişim (renk ,ince çatlak ) gibi hasarlar varmı inceleyiniz .Varsa o varistörü iptal ediniz sistem düzelecektir

Teşekkürü unutmuşum hocam, hem de mesaj sayım artsın :)

bizim makinada suyu alıo ama giysiler kupkuru çıkıyor makinadan al giy git o kadar :)

aynı soru aynı marka makinada 2 gündür devam ediyor kart'ı söktüm herhangi bir durum görmedim.
önce gideri kapatmıyordu para sıkışmış çıkardık bu seferde devamlı su alıyor

Benim ariston margarita ab83 makinam f2 arızası veriyor motora baktim sağlam takoda sağlam ama kartta iki tane yanık var bunları değiştiriyorum tekrar yanıyor sizce ne yapmam lazım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri