arkadaşım sanırım kaçak elektrik kullanıyor

velizrsln

Üye
Ama kendisi bağlamadı bir önceki kiracı yada ev sahibi yapmıştır bilemiyoruz bazı pirizlerden elektrik kullanıyorken sayaç saymıyor, bunu eve yerleştikten 1-2 hafta içinde anladık ama tamda emin değiliz farklı bir durum olabilir, şimdi bir yandan bu durumdan rahatsız değil bir yandanda yakalanmaktan korkuyor ama ben birşey yapmadım görmedim diyor şimdi gidip bunu tedaşa söylese cezayı kendisi yeme ihtimalide var bazı forumlarda bu durumdan ceza alanları gördük, sizce ne yapalım bir elektrikci çağırıp düzelttirelimmi? yoksa kendimiz yapabilirmiyiz? birde nasıl oluyor bu hiç saate girmeden direk prizlere mi bağlanmış? nasıl oluyor bu beyler kaçak kullanmak bu kadar kolay mı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Allah haram lokma yemeyi nasip etmesin. Yapmak istedikten sonra niyet kötü ise yol çok Sn velizrsln. Tedaş'a bildirmek çözüm değil, Tedaş sizin iç tesisatınızla uğraşmaz kaçak kullanım der mühürü basar,tutanağı dayar. Sizin yapmanız gereken bir elektrikçi çağırıp durumu izah etmek. Elektrikçi olayı çözüp düzeltir. Siz bulaşmayın.

Bana biraz ilginç geldi. Sayaç mekanik mi? Dijital mi? Sizin dediğiniz bu durumun olması için bu hattın sayaca girmeden yapılması lazım gelir ki buna kolay kolay kimse cesaret edemez. Bir diğer durum ise üst veya alt komşunun hattından çalma olayı. Bu da biraz garip.
Bence iyi kontrol yapmanız lazım. Sayaç dijitalse enteksi not edip biraz o prizi kullandıktan sonra endekse tekrar bakın.

Ne çakallar var memlekette adamın birini yakalamış Tedaş, banyo fayansını anahtar yapmış bir kez basınca kaçak devreye giriyor bir daha basınca sayaç çıkışından dağılım gerçekleşiyor. Niyet kötü olmasın o kadar çok cambazlık metodu var ki aklınız şaşar.

Ne çakallar var memlekette adamın birini yakalamış Tedaş, banyo fayansını anahtar yapmış bir kez basınca kaçak devreye giriyor bir daha basınca sayaç çıkışından dağılım gerçekleşiyor. Niyet kötü olmasın o kadar çok cambazlık metodu var ki aklınız şaşar.
Bu adam bunu büyük ihtimalle ev inşaatken tasarlamıştır. :D Çünkü Banyo ile saat arasına birkaç adet kablo çekmesi lazım.;)

Toplu konutu bitirmişiz evleri teslim ediyoruz adamın biri sayaç panosunun önünde birşeyler yapıyor (eski mekanik sayaçlar) sessizce yaklaştım birde ne göreyim sayaçtaki kancayı tırnak cilası ile kaplıyor geçirmesin diye beni görünce telaşlandı ve açıklamak zorunda kaldı. Sayaçlar mühürlenmeden bu işi yapmam lazım diye sırıttı pişkin pişkin. Kuruduktan sonra tekrar süreceğim sağlam olsun dedi. Tedaşta abone işleri ile uğraşan arkadaşa anlattım ağzı açık kaldı sonra ne yaptılar bilmiyorum.

Bu gerilim kancasıyla ilgili bir yaşanmış olay da ben anlatayım. İlk atandığım köyün imamı başka bir köye tayin istiyor. Kendinden önceki imam da sürekli bu gerilim kancasıyla uğraşıyor. İşi bittikten sonra tekrar eski haline getiriyor. Bir gün yine aynı şeyi yaparken gerilim kancası kopuyor. O şekilde bırakıyor. Tabi Tedaş yetkilileri durumu fark edince affetmiyor. Olay mahkemelik. Olan bizim imama olacaktı. Neyse ki yara almadan kurtuldu.

Bana biraz ilginç geldi. Sayaç mekanik mi? Dijital mi? Sizin dediğiniz bu durumun olması için bu hattın sayaca girmeden yapılması lazım gelir ki buna kolay kolay kimse cesaret edemez. Bir diğer durum ise üst veya alt komşunun hattından çalma olayı. Bu da biraz garip.
Bence iyi kontrol yapmanız lazım. Sayaç dijitalse enteksi not edip biraz o prizi kullandıktan sonra endekse tekrar bakın.
hocam sayaç dijital ama öyle çokta yeni değil ilk dijital takılmaya başlanan zamanlardakiler gibi bilmiyorum ben anlamamda, evet bende öyle tahmin ediyorumsayaca girmeden yapılmış olması lazım neden cesaret edilmesinki? arka kısımdaki kablolarla oynaması gerekmiyormu? arkadaki kablorara baktıgımızda çok karışıktı hangisi ne kablosu bilmiyoruz bile, üst ve alt komşudan nasıl çalınır ki o baya zor değilmi duvarı falan mı yıkmışlar komşunun haberi yokmu bu ihtimal zor bence

Daire içindeki sigorta panosundaki sigortaları indir o prizler çalışıyor mu bak bakalım...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri