basit bir devre hakkında yardım!!

kaynakkod

Üye
s.a arkadaslar kardesim ödevini yapıcam yarım ederseniz sevinirim. ödev konusu ekledigim resimde hormon salgılayan organların yerinde çıkarıp takılmalı bir mekanizma olucak organ takıldıgında organın yanında 2 adet led olucak dogru ise yeşil yanlış ise kırmızı yanmasını istiyoruz fakat 8 kadında 8 erkekte olmak üzere 16 organ olucak böyle olunca 32 adet led 16 kırmızı 16 yeşil led oluyor
endokrin_sistem_6_endokrin_bezler.jpg
ve basit bir devre olmasını istiyorum mükünse entegresiz bir devre yapmaya calısıyorum ama olcak gibi degilse entegreden yapıcagım yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim şimdiden.

beyin kısmı bire bir olmuş ortaam bu devre çalışmaz ..
Hasan yanlış anlamissin henüz yapmadım devreyi bu resimde oklarla gösterilen organlar çıkarılır takılacak doğru ise yeşil yanlış ise kırmızı yazicaktim mesela efipizi timusa baglarsak kırmızı ledler yanicak bunun gibi bisey

Hasan yanlış anlamissin henüz yapmadım devreyi bu resimde oklarla gösterilen organlar çıkarılır takılacak doğru ise yeşil yanlış ise kırmızı yazicaktim mesela efipizi timusa baglarsak kırmızı ledler yanicak bunun gibi bisey
peki şöyle bir şey sorayım size bu ledlerin hangisinin yanacağını herhangi bir sensör olmadan nasıl tayin edeceksiniz kendiniz mi yakacaksınız yanlış veya doğru takılmasına göre. sensör yerine lojik devreler de kullanabilinir mesela eğer otomatik bişi düşünüyorsanız.

peki şöyle bir şey sorayım size bu ledlerin hangisinin yanacağını herhangi bir sensör olmadan nasıl tayin edeceksiniz kendiniz mi yakacaksınız yanlış veya doğru takılmasına göre. sensör yerine lojik devreler de kullanabilinir mesela eğer otomatik bişi düşünüyorsanız.
henüz fikir aşamasında sizlerin fikirlerini alayım dedim fazla zamanım yok zamanım olsaydı pic yazıp bitiridim ödevi ama malesef en basit şekilde halletmem gerekiyor basit bir fikriniz varsa yardımlarınız bekliyorum

Dostum ,

Bu işin en basit yolu anlayabildiğim kadarıyla soyleyeyim.

Bu hormonsal organların montesini düşündüğüne göre bir maket üzerinde uygun yerlere bağlanacak. Aslında maketi şekillendirmek zor bir olay. Her organın şekli farklı olduğu için bir organ diğer organ yerine oturmaz o nedenle organı nasıl algılatacaksınız asıl soru işareti burda.

Yapacağınız organların içine bir adet mıknatıs yerleştirebilirsiniz. Bu organın vucuttaki karşılığına içeri reed röle diye adlandırdığımız manyetik röle koyabilirsiniz. Uygun organ uygun yerine yerleştiğinde yeşil ledi yaktırabilirsiniz. Bu gayet kolay olur.

Ancak bir organın yanlış yere konulduğunu algılamak için nasıl bir düzenek yapılabilir beraber bir düşünelim.

reed röle şunun gibi bir şey. Mıknatış yanına yaklaşınca kontak verip uçlarındaki elektriği iletir. Mıknatıs uzaklaşınca kontağı bırakır ve elektriği geçirmez.

magnet-rate-reed-switch.jpg

Reed-Switch-MKA-[1].jpg

Ac elektrik ver, paralel ledler doğru bağlandığında yeşil, ters bağlantida kırmızı yanacak, yanlış organ takmayı engellemek adına girinti ve çıkıntı kullanacaksın ama tekrar etmeyecek soketlerdeki gibi, anahtar ve kilit gibi ;). Kadın ve erkek ortak organları için eş kodlama işini rahatlatır.

Dostum ,

Bu işin en basit yolu anlayabildiğim kadarıyla soyleyeyim.

Bu hormonsal organların montesini düşündüğüne göre bir maket üzerinde uygun yerlere bağlanacak. Aslında maketi şekillendirmek zor bir olay. Her organın şekli farklı olduğu için bir organ diğer organ yerine oturmaz o nedenle organı nasıl algılatacaksınız asıl soru işareti burda.

Yapacağınız organların içine bir adet mıknatıs yerleştirebilirsiniz. Bu organın vucuttaki karşılığına içeri reed röle diye adlandırdığımız manyetik röle koyabilirsiniz. Uygun organ uygun yerine yerleştiğinde yeşil ledi yaktırabilirsiniz. Bu gayet kolay olur.

Ancak bir organın yanlış yere konulduğunu algılamak için nasıl bir düzenek yapılabilir beraber bir düşünelim.

reed röle şunun gibi bir şey. Mıknatış yanına yaklaşınca kontak verip uçlarındaki elektriği iletir. Mıknatıs uzaklaşınca kontağı bırakır ve elektriği geçirmez.
evet kardesim senin gibi düsünüyorum bende fakat yanlış yere takılan bir hormon bezi sıkıntı olusturucaktır. hala arastırmaktayım bulursam burayada yazır sizdebirseler bulursanız sevinirim

Ac elektrik ver, paralel ledler doğru bağlandığında yeşil, ters bağlantida kırmızı yanacak, yanlış organ takmayı engellemek adına girinti ve çıkıntı kullanacaksın ama tekrar etmeyecek soketlerdeki gibi, anahtar ve kilit gibi ;). Kadın ve erkek ortak organları için eş kodlama işini rahatlatır.
ac akım yüksek gelmezmi kırmızı 2v yesil 2.2v ceker kardesim tekrar etmeyecek soketler demissin anlayamadım biraz daha acık yazabilirmisin?

E ve F harflerini düşün F E ye geçebilir, bunun gibi dişi erkek girinti ve çıkıntılı yapı yap ama detaylı düşün örnekteki gibi olmasın, ac de de dc deki mantık geçerli sınırlayıcı dirençle olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri