Bilgisayar Toplama Acil Yarım :D

mehmetaliu

Üye
Merhaba;
Ben şu programları kaldıracak bir bilgisayar toplamak istiyorum fakat piyasada o kadar çok çeşit var ki kafam karıştı:eek::
1- Visual Basic
2- Edius (Video montaj ve render programı)
3- Photoshop
Başlıca kullanacağım programlar bunlar. İleride işleri biraz daha büyütmeyi düşünüyorum. Fakat 4 yılda bir değiştirmek de istemiyorum.
--------
MAX BÜTÇE:
2/2.5 MİLYAR
İşlemci: AMD(İkinci kanal RAM EN AZ 8mb olacak!)
http://www.incehesap.com/amd-phenom-ii-x6-1090t-32ghz-9mb-am3-black-ed-fiyati-12728/#
ANAKART:
ASUS
http://www.exa.com.tr/asus/anakartlar/asus_m5a97-328-15483.html
RAM: 4 İLE 8 GB ARASI.
DETAYLAR: Oyun OYNAMAYACAĞIM. Program yazacağım.
OLARAK DÜŞÜNDÜM. UYUMLUMUDUR VE İŞİMİ GÖRÜR MÜ?
-----------
Çok teşekkür ederim.

Gerçekten doğru seçmiş miyim? İlk deneyimim. Çok mutluyum... :D :D
Peki kalıyor iki parça:
RAM ve Ekran kartı
Bir öneriniz var mı? :)

Bir kere bu phenomlar artık kalmadı. AMD'nin FX serisi işlemcileri var bunlar bile 3 senedir revizyondan geçirilip piyasaya sürülüyor.
Render işi ile uğraşacaksanız Core i5 4690 / 4670 / 4590 işlemcinin altına düşmeyiniz. AMD tarafında FX 8320 / 8350 bakılabilir ancak stok soğutucuları yetersiz olduğundan soğutucu masrafı gerektirir.
Anakart olarak intelde H81 chipsetler 4 serisi i5 ve i7 işlemcileri desteklemektedir. Piyasaya yeni çıkan H97 chipsetler ise intel 5 serisi işlemcilere de destek vermektedir. H97 anakart ilerisi için bir tık daha iyidir. AMD cephesinde ise çok seçenek yok. 970 chipsetler (birinin linkini vermişsiniz) ve 990x chipsetli anakartlar mevcut.
Ram olarak 8 gb ddr3 1600 mhz marka olarak corsair, kingston, gskill bakınız. Anakarttaki ram slotuna göre (2 slot varsa tek parça 8; 4 slot varsa 2*4 şeklinde) seçiminizi yapabilirsiniz.
Ekran kartı olarak GTX 750 yeterli gelir diye düşünüyorum. (intel sistem alınırsa onboard grafik ile devam edebilirsiniz baktınız olmuyor ekran kartı bakabilirsiniz)
Güç kaynağı olarak zalman, corsair marka en az 500 watt bir güç kaynağı almanızı öneririm.
Sistemde monitör olacak mı belirtmemişsiniz.
Bilgisayar parça fiyatlarına buradan bakabilirsiniz

Son düzenleme:
AMD kafama çok yapmıştı ama? Bilmem amd nin en iyi serisi nedir peki? Bir de elimde 600 küsür w bir güç kaynağı var.

seçtiğin işlemci harika bir işlemci. ama bulabilir misin bilemem. x6 black edition:)
ezip geçemeyeceği işlemci zor bulursun.
phenom serisi bitirildi. çünkü amd yeni fx serisini bir türlü beğendiremedi. eh o kadar hatası ile tabi beğenilmez:) o yüzden eldeki fx leri tüketebilmek amacı ile phenomu bitirdi. ki geçmişte intel de c2 ve c4 serisini i serisini satabilmek için öyle yapmıştı.
kullanmak istediğin programlara bakıyorum.photoshop u ben n270 ile bile çok iyi kullanmıştım:) visual basici de n270 ile çalıştırabileceğini söyleyen arkadaşlarım vardı. ama bunlar 2010 yılındaki programlar için geçerli:)
şimdiki versiyonda da çok bir fark yok emin ol. bir pc işi ile uğraşan bir arkadaşım vardı. bir tarafta c2d kasa bir tarafta o zamanın en baba işlemcisi 970x mi ne vardı 12 sanal çekirdekli bir canavar. oturdu iki manyak. başladılar yarışa. photoshopla işlem yaptılar. biri 3 resim çıkarana kadar öbürü az daha tecrübesini konuşturup da 10 tanden fazla resmi c2d ile çıkarmıştı. oğlanı nasıl rezil etmişti ama:)
ancak amdyi düzgün bir anakart ile nçalıştırman gerekir. ve düzgün yazılım. ve tabi ki
fx den uzak dur ama cidden. illa sanal çekirdek lazımsa git i serisi al.
güç kaynağı ile ilgili diyebileceğim 500 kafi gelir. ekran kartı lazım değilse yetebilir. ha buylabilirsen 3.6 ghz ini bul. onun cache belleği de yüksek diye biliyorum çünkü. ama arada çok fark olacaktır.
ha bana sorarsan çok pğaran gitmesin. çünkü bu işlemciler artık haraca düştü. i5 2500k sana yeter de artar. hem ucuz olur. bir de uygun anakart tamamdir.

AMD kafama çok yapmıştı ama? Bilmem amd nin en iyi serisi nedir peki? Bir de elimde 600 küsür w bir güç kaynağı var.
Güç kaynağı frisby, everest, quake gibi kalitesiz ürünlerse yetmez, yetse bile bu güç kaynaklarına sistem emanet edilmez. Kısa devre, aşırı veya düşük gerilim koruması fiyat kısmak için konmuyor.
Bir de güç kaynağının yaşı önemli. 2-3 senelik ise riske girmeye değmez.
@yolgezer74 n270 işlemcili netbook ile şurada 3 sekme açtım, pcnin bir tarafı çıkıyor. Kardeşim Core 2 duo E4500 ile photoshopta sıkıntı yaşamıyor. Ama işin içine render girerse en az 4 çekirdekli bir işlemci şart. VCD-rip yapmak için e4500 ile 1 saat harcamışlığım vardır.

Son düzenleme:
Güç kaynağı frisby, everest, quake gibi kalitesiz ürünlerse yetmez, yetse bile bu güç kaynaklarına sistem emanet edilmez. Kısa devre, aşırı veya düşük gerilim koruması fiyat kısmak için konmuyor.
Bir de güç kaynağının yaşı önemli. 2-3 senelik ise riske girmeye değmez.
Tam on senelik :mad:

seçtiğin işlemci harika bir işlemci. ama bulabilir misin bilemem. x6 black edition:)
ezip geçemeyeceği işlemci zor bulursun.
phenom serisi bitirildi. çünkü amd yeni fx serisini bir türlü beğendiremedi. eh o kadar hatası ile tabi beğenilmez:) o yüzden eldeki fx leri tüketebilmek amacı ile phenomu bitirdi. ki geçmişte intel de c2 ve c4 serisini i serisini satabilmek için öyle yapmıştı.
kullanmak istediğin programlara bakıyorum.photoshop u ben n270 ile bile çok iyi kullanmıştım:) visual basici de n270 ile çalıştırabileceğini söyleyen arkadaşlarım vardı. ama bunlar 2010 yılındaki programlar için geçerli:)
şimdiki versiyonda da çok bir fark yok emin ol. bir pc işi ile uğraşan bir arkadaşım vardı. bir tarafta c2d kasa bir tarafta o zamanın en baba işlemcisi 970x mi ne vardı 12 sanal çekirdekli bir canavar. oturdu iki manyak. başladılar yarışa. photoshopla işlem yaptılar. biri 3 resim çıkarana kadar öbürü az daha tecrübesini konuşturup da 10 tanden fazla resmi c2d ile çıkarmıştı. oğlanı nasıl rezil etmişti ama:)
ancak amdyi düzgün bir anakart ile nçalıştırman gerekir. ve düzgün yazılım. ve tabi ki
fx den uzak dur ama cidden. illa sanal çekirdek lazımsa git i serisi al.
güç kaynağı ile ilgili diyebileceğim 500 kafi gelir. ekran kartı lazım değilse yetebilir. ha buylabilirsen 3.6 ghz ini bul. onun cache belleği de yüksek diye biliyorum çünkü. ama arada çok fark olacaktır.
ha bana sorarsan çok pğaran gitmesin. çünkü bu işlemciler artık haraca düştü. i5 2500k sana yeter de artar. hem ucuz olur. bir de uygun anakart tamamdir.
Internet te buldum:)

Internet te buldum:)
buldun ama gönderileceğinden pek emin değilim site adı uydurk.
phenom kesileli 2 sene oluyor nnerde ise. evet çok iyi bir seri idi. intelin c2q ı idi. am ikisi de artık haraca düştü. c2q ın ikinci eli misal 300 den aşağı olmuyor pek:)
bulabilrsen çok iyi işlemcidir. ama bunlar üst düzeydir ve üst düzey psu ister unutma.
ha bir de anakartın maks kaç wat çıkış verebileceğinden emin ol. anakartın kaç soket önemli olduğu değil maks kaç watt çıkarabildiği önemil. misal ben zamanında bir arkadaşıma sırf 140 watt işlemciye verebildiği için almıştım:)piyasada 70 watt anaakartlarda var. onlar sorun yaşatır sana. bu detaylar amd de de intelde de önemli.
psun 10 senelik ise iyi de olabilir kötü de. markası önemli.
rame gelirsek corsairden şaşma. hele hi level ya da kingston gibilerden uzak dur. çok can yakıyorlar:)
kingston daha kaliteli olmasına rağmen timingleri uzun bu da sıkıntı çıkarabilir.
anakartında bolca fan olsun. bunlara dikkat et.
ha bir de çift disk kullanmaya dikkat et. birinde sadece yazılımların olsun. bahsettiğin yazılımlar için 40 gb bile kafi. sen bulabildiğin kadar düşüğünü al. istersen 20. el al. ama hızlı olsun.
ikincisi de depo. bu hem formatta yardımcı olur hem zırt pırt windows şişmez. bak ben ağustostan beri format atmadım. hoş gene atmazdım da bizimkiler mahvetmiş:)

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri