Bu cihaz hakkında bilgisi olan var mı ?? (isonar)

eem46

Üye
https://www.google.com.tr/search?q=...jartt%2Farticle%2Fview%2F23114%2Fhtml;650;269

images.jpg

hocam ben bunun devre şemasını ve hangi devre elemanları kullanılmış onu bulamadım yardımcı olabilirmisin bu konuda..?

Devre şemasını bulsanız ne olacak?
Devrede mikrodenetleyici var, bunun HEX kodu elinizde yoksa yaptığınız devre hiç bir işe yaramaz.

Yani devreyi kendiniz tasarlamanız gerekiyor.:)

O kadar bilginiz var mı bilmiyorum ama bu sitede bu devreyi yeniden tasarlayabilecek ve HEX kodunu da yazabilecek kişiler var.

Bu devrenin can alıcı elemanları:
PIC
Ultrasonik sensör. (Aşağıda resmi var.)
Titreşimli motor (eski cep telefonlarının hepsinde var.)
Sesli uyarı için speaker.
Pil.

Yani bütün iş PIC programında bitiyor.
ultrasonic sensor.JPG

yani pik sensör ve motorla bu işi halledebilrsin mi diyorsunuz program kısmını hallederim o fazla sorun olmaz..

Evet, ne mutlu size, en zor kısmını hallederim dediniz.

Bir mikro anahtar ile pil devreyi beslesin,
devrede pic'in bir çıkışı sürekli olarak sensöre (+5V) voltaj versin, ama sensörün çalışma akımına göre araya transistör eklemen gerekebilir. Sensörün gnd ucunu pilin (-) ucuna bağla. Sensörün SIG yani sinyal üreten ucunu da pic'in bir giriş ucuna bağla. Bu giriş aktif olduğu sürece 2 ayrı çıkış aktif olacak şekilde PIC programını yaz. Bu çıkışların birine titreşim motoru diğerine de speaker bağla. Ama akımlara dikkat et, gerekiyorsa araya yine taransistör bağla, aksi halde PİC yanabilir.
Kartın arka tarafına 9 Voltluk pillerin takılabileceği bir yer ayarla.
7805 ile pil gerilimini 5 volta indir.
Kristali söylememe gerek yok.

Başka soru? :)

son bir soru daha ses çıkışını kulaklık yardımıyla almak için ne yapmalıyım

Bu devreyi ne amaçla kullanacaksınız bilmiyorum.
Eğer görme engelli birisi için düşünüyorsanız kesinlikle speaker kullanın, bu kişilerin kulakları bizim gözümüz gibidir, hareket halinde iken mutlaka kulaklar çevre seslere açık olmalıdır.

Sorunuzun cevabı:
1-Ses çıkışı için kullandığınız PIC çıkış ucu yine bir transistör üzerinden bir basit siren devresini çalıştırsın.
Bu (siren) devrede hoparlör yerine kulaklık soketi bağlanacak. Ama bu durumda devre elemanı sayısı
dolayısıyla güç tüketimi artacak.
2- PIC'in ses çıkış ucunu sürekli olarak aktif etmeyin, programda araya bekleme süresi koyarak kesik yani
kısa aralıklarla aktif (yani lojik 1 ) yapın, transistör üzerinden uygun dirençle birlikte kulaklık soketine
bağlayın. Anlamsız ama kesilip gelen bir ses elde edersiniz.

Ben sirenden ve speakerden vazgeçmezdim ama karar sizin.

aynen tahmin ettiğiniz gibi birşey yapmayı düşünüyorum hocam.bu konu benim bitirme projem yardımlarınız için çok teşekkür ederim..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri