Bu soruları çözecek arkadaş var mı acaba ?

azat_

Üye
MYO elektronik bölümünde okuyorum 2 tane soru var çözemedim yardımc olabilecek arkadaş var mı acaba ??

1- ilk sıcaklığı 20 C olan 2mm çapında 1099 metre uzunluğundaki alüminyuım telin bi süre üzerinden akım geçiyor , bunun sonucu olarak tel ısınıyor. Alimunyum telin bu anda direnci 11,132 ohm olarak ölçülüyor. Alimunyum telin son sıcaklığını hesaplayınız. ? K:35s/mmkare,T=245

2- 220 V gerilimle çalışan verimi yüzde 90 olan bir ısıtıcı oda sıcaklığında ki 1 litre suyu 2 dk da 100 C ye kadar ısıtıyor . Isıtıcının çektiği akımı ısıtıcının gücünü ve E.E nin Kwh ti 23kuruş olduğuna göre ödenecek parayı hesaplayınız ?

arkadaşlar o kadar kişi bakmış şu soruyu çözebilecek bir Allahın kulu yok mu forumda hayat memat meselesi ....

Hocam yanlış anlama da özünde iki soruda çok kolay, formüller şuan aklımda değil ama formülleri bilince sadece değerleri yerine koyucaksınız.

1. soruda aliminyumun bazi özlük bilgilerini bilmek gerekiyor( öz direnci, uzama katsayısı vs.)

2. soruda da formüller Q=m . c . (Delta)t [sıcaklık değişimi] ve Q=m.l
bu sıcaklık değişimi formüllerini kullanarak, sonra ısıtıcının verimini de hesaba katarak kullanılan enerjiyi Joule cinsinden bulacaksın, sonra bu enerjiyi watt(Kwatt ta olabilir tam hatırlamıyorum)cinsine çevirip ne kadar elektrik enerjisi harcandığını bulacaksınız, bunu kWatt.birim fiyat yaparak ödeyeceğiniz tutarı bulacaksınız. ısıtıcı 2 dakka çalıştığı için bulduğunuz elektrik enerjisini 30 ile çarparak 1 saatte harcanıcak günü yani ısıtıcının gücünü bulacaksınız.

Not: acele ile yazdım imla hataları olabilir, gerisini kendin halledebilirsin sanırım.

(R2-R0)/R0= a*(T2-T0) (1) formülünden yada R2=R0*(T+T2)/(T+T0) (2) formülünden sıcaklığa ulaşacağız;

R2= Malzemenin T2 sıcaklığında direnci,
R0=Malzemenin başlangıç sıcaklığındaki direnci. Bu soruda direk olarak değeri verilmemiş.
R=L/(K*S) formülden R0 değerini bulacağız. Burada L=1099 metre, K=35 ve S yine verilmemiş ancak çap verilmiş. Onuda S=pi*r*r den bulacağız. S=3,14*1*1 olur ve R=L/(K.S) de değerleri yazarsak R0=10 ohm olur.
T0=Malzemenin başlangıç sıcaklığı,
a=malzemenin uzama katsayısı, Alüminyum için a=3,9*10(-3) ancak soruda verilmediğinden bunu kullanamayacağız. Soruda T=-245 değeri verilmiş. Bu değer alüminyum iletkeni sıfır yapan sıcaklık.
R2 direncide soruda 11,132 olarak verilmiş.

Dolayısıyla (2). formülü kullanırsak;
11,132=10*(245+t2)/(245+20) ve t2'yi denklemden çekersek; t2=50 C olarak bulunur.

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electric/restmp.html
ve
https://www.google.com.tr/url?sa=t&...P-gcAN&usg=AFQjCNG7lt-KL58a0Iio6mI7bWQc1l4-jA adresine bakınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri