Buattan ek alma

tlgayyci

Üye
Merhaba,elektrikte yeni sayılırım benim için bi hobi bazı anlamadığım noktalar var bu konularda size danışmak istedim,öncelikle odamdaki balkona dondurucu almayı düşünüyoruz ama priz vs. yok
1-Buattan ek alsam balkona kadar (dolap almadığım için watt değeri hakkında fikrim yok) bi sigorta ekleyerek sıvaüstü priz koysam çalışmama gibi bi durum olur mu veya odadaki bilgisayarında takılı olduğu üçlü prizden kablo çekip sigorta koysam(sıvaüstü priz de olacak) çalışmama veya fazla yüklenme gibi bi durum söz konusu olur mu?

Merhaba.Bakın,odadaki 3'lü prizle topraklı prizi tam kastediyorsanız uzatma ile (Yol çok da uzun değilse) balkondaki dondurucu için topraklı prize vermenizde tesisatı nizami yapıp,kablo tutucular ile güzelce sabitledikten sonra bir sakınca yoktur.Bunun için 2. sigortaya da zaten hiç gerek kalmaz,çünkü topraklı priz 16 amperlik sigortayla korunmakta da olacaktır,sistemin en başında.Ama buattan 3 kablo (faz,nötr,toprak) ile bu paralel hatttı balkona çekmenizde topraklı prizden önce 16 amperlik otomatı koymanız da (Ana sigortadan sonra ikinci sigorta olarak) çok da uygun olur.Ama üçlü topraklı prizden 3'lü kablo ile (Faz,nötr,toprak) ile bu prize getirmenizde topraklı prizden önceki bu ikinci sigorta çok da gereksiz olur.Kolay gelsin.

Merhaba,elektrikte yeni sayılırım benim için bi hobi bazı anlamadığım noktalar var bu konularda size danışmak istedim,öncelikle odamdaki balkona dondurucu almayı düşünüyoruz ama priz vs. yok
1-Buattan ek alsam balkona kadar (dolap almadığım için watt değeri hakkında fikrim yok) bi sigorta ekleyerek sıvaüstü priz koysam çalışmama gibi bi durum olur mu veya odadaki bilgisayarında takılı olduğu üçlü prizden kablo çekip sigorta koysam(sıvaüstü priz de olacak) çalışmama veya fazla yüklenme gibi bi durum söz konusu olur mu?

Buattan bağlantı yaparak 3x2,5mm2 antigron kabloyu plastik kanal içerisinden geçirip balkondaki sıvaüstü kapaklı bir priz'i enerjilendirebilirsiniz.

yardımlarınız için sağolun

Buatınız priz buatı ise problem olmaz. Toprak hattı vardır. Kanallı veya çivili kroşe ile tesisat yapabilirsiniz. Buatınız aydınlatma yani lamba buatı ise toprak hattı olmayabilir. Topraksız bir dondurucu tesisatı güvenlik açısından uygun değildir.

en doğrusu ayrı bir linye hattı olacaktır slm

Rezistans bey linye hattı için mesafe uzun hemde öyle alsam görüntü kirliliği oluyor o yüzden buattan veya prizden almak zorundayım yardımınız için yinede sağolun

Piyasadaki ürünlerin çoğu A+ özellikte çok düşük enerji sarfiyatları var. Kendi evimde de size bahsettiğim şekilde bağlantı yaptığım bir derin dondurucu var. Priz buatı olmasına ve topraklamaya dikkat edin. Gönlünüz rahat olsun.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri