camasır makinası kontrol kartı

simsek88

Üye
Bulundugum ilde dengesiz elektrik sebekesi sebebi ile tüm elektronik ve elektrikli cihazlarım yandı.(tv-bilgisayar monitor lcd ekranı camasır makinası tum tasaruflu ampuller anten yukselticileri modemler gibi.voltaj dusurucu trafosu olan cihazların trafosu yandı.malzemenin bir kısmını onardım.gordügüm kadarı ile sebeke voltajı 400 v gecmis tum 400 volt kondanstorler patlamıs.cihazların bir kısmını onardım ama camasır makinasında takıldım.kontrol kartı oldugunu tahmin ettigim kartta vdr1- vdr2 ismi yazan üstünde sr ibaresi bulunan k300 rakamları yazan bir malzeme var patlamıs.bu malzeme özelligi ve görevi nedir yardımcı olan olursa minnettar olurum.tedaş arıza bizden degil diye sahiplenmiyor.garantili ürün olmasına ragmen servis yüksek voltj hatası garanti dısı diyor.camasır makinasının markası beko.yardımlarınızı rica ediyorum

sizin işaret ettiginiz malzeme nin ismi varistördür görevi ani sıpakları (arkları)şaseye gönderir dayanma geriliminin üstünde bir sıpakta kısa devre olabilir kartınızdan söküp atarsanız sistem calışır ama yenilerini takmanızı öneririm 0,50 ykrş degerindedir genel sebep ise kullanmış oldugunuz fazın üstünden elektrik kaynak makinası calıştırıldıgında yada asansör motoru ilk kalkınmasını yaparken ocm calışıyorsa oluşur kolay gelsin

cok teskkur ederim ustam.sebekenin topragı gelmedigi icin tahmi ediyorum her iki ucta faz voltajı olustu tahmin ediyorum.bu malzeme patlamıs uclarında elemanlar var yerinden cıkarınca devre eleman ucları bos kalıyor.ayrıca kartta bir kac yol asırı akımdan kopmus yolları tamir ettim bu elemanın yanması daha sonraki devreyi korumustur diye degerlendirebilirmiyim.bu malzemeyi temin edene kadar eleman olmadan calıstırsam olurmu

arkadaşım eğerki mahallende böyle sorunlar yaşanıyorsa bir tane gerilim koruma rölesi kullan bu sorunları yaşama piyasada 30 40 civarı olması lazım iyileri mesala entes olabilir

zerria ustam yasadıgım sehirde voltaj duzensizligi cok sık yasanıyor.ama bu kadar ciddi bir sorun ilk kez yasadım.sanırım voltaj hattının notr ü topraklama barasında gevsemis.buda buyuk ihtimalle cift faz gelmesine voltajın 400 voltun ustune cıkmasına sebep olmus.sistemde kacak akım rolesi olmasına ragmen tüm elektrikli cihazlarım yandı.
nasıl bir cozum bulabilirim, bu tur arızaları ve hasarı bir daha yasamamak icin kullanacagım gerilim koruma rolesini nasıl kullanmam lazım.

bu elemanın yanması daha sonraki devreyi korumustur diye degerlendirebilirmiyim.bu malzemeyi temin edene kadar eleman olmadan calıstırsam olurmu

tabiki olur kalkan yolların tabanında karbonlaşma var ise iletkenlik yapacagından cok iyi temizlemen gerekir diyer devre elemanlarına ohmik kaçak gerilimler gönderir.

Forum istatistikleri

Konular
128,352
Kullanıcılar
450,206
Son üye
elektronom111

Yeni konular

Geri