Canopen Bus Haberleşme Sistemi

mell

Üye
Merhabalar
Bir otomasyon sisteminde tüm haberleşme alt yapısı canopen ile kurulmuş ve bir pc ye bilgi alarm vs gönderimi yapıyorlar fakat pc arızalanmış durumda .
Sorum şu ;
- ben bu canopen hattına bilgisayarımı nasıl bağlayıp ta, bu hat üzerindeki tüm can open haberleşen cihazların listesini çıkartabilirim.
-birde ekipman listesini çıkarttık diyelim ben bu cihazların herhangi birinin girişini yada çıkışını pc'imden kabaca kontrol edebilirmiyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhabalar
Bir otomasyon sisteminde tüm haberleşme alt yapısı canopen ile kurulmuş ve bir pc ye bilgi alarm vs gönderimi yapıyorlar fakat pc arızalanmış durumda .
Sorum şu ;
- ben bu canopen hattına bilgisayarımı nasıl bağlayıp ta, bu hat üzerindeki tüm can open haberleşen cihazların listesini çıkartabilirim.
-birde ekipman listesini çıkarttık diyelim ben bu cihazların herhangi birinin girişini yada çıkışını pc'imden kabaca kontrol edebilirmiyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Bu nu hiç kullanmadım ama fkır vermesı açsında sistem veri yolu girişinden bağlanırsınız ancak bilgisayarla iletişim kurması için ekipman ve yazılım gerekli cihaz kontrolünün olacağını sanmıyorum ayrıca modbusa geçin derim
Kolay gelsin

CAN hattına bağlanmak için uygun bir CAN transreceiver gerekir. Mesela MCP2561 gibi.

Bu noktadan sonra transreceiver den gelen farklı bit uzunluğundaki veriyi ya direkt olarak kontrol etmeniz gerekir. Yada uygun bir can controller kullanmanız gerekir. PC kullanılacağına göre controller gerekmeyebilir. Kullanacağınız programın yeteneğine bağlı.

Buraya kadar olan kısım daha çok donanım ile ilgili kısım gibi düşünün.

Canopen ise bu donanım üzerinde çalışan protokol. Ethernet üzerindeki TCP-UDP veya RS485 üzerinde çalışan MODBUS gibi düşünülebilir.

Bağlantıyı sağladıktan sonra can protokol analizör, sniffer cinsi programlarla hat dinlenebilir. Haberleşen cihazların ID leri, kimin kime ne dediği belirlenebilir.

Kontrol etmek istediğiniz cihazın ID sini, komut-veri formatını biliyorsanız, tabiiki cihazı kontrol edebilirsiniz.

cevabınız için teşekkürler.1 adet usb to canopen çevirici sipariş ettim geldikten sonra hatta gireceğim.
pc yede wireshark gibi bir program yükleyip dinlemeyi deneyeceğim.
Bakalım neolacak.

pc ye kurabileceğim başka hangi yazılımları önerebilirsiniz.

Tekrar teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri