Chiller soğutma sistemindeki flow switch

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
Chillerin soğutma suyu sirkülasyon devresinde flow switch kullanılmasaydı ne olurdu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Örnek 1

Chiller sirkülasyon pompanızın termiği atarak su sirkülasyonu durdu. Chilleriniz bunu algılamadı soğutmaya devam etti. Evaporatörünüzdeki durağan suyun sıcaklığı düşmeye devam etti. 0 derecenin altına indi ve dondu. Bildiğiniz üzere donan su hacmi genişler. En nihayetinde evaporatör boruları çatlayacak ve ilk başta sistem gazı kaçacak. İkincil durumda basınç bittiğinde sisteme su giirişi olacak.

Soğutma sistemine su girdiğinde işiniz zor.. Üretim bandınız duracak.

En sevmediğim iş su giren sistemi temizlemek...

Son düzenleme:
Suyun sıcaklığı set değeri olan 6 derecenin altına düşünce chiller zaten kapanmıyor mu? ve evap tasarımı 2 derece civarları yapıldığına göre(ben öyle biliyorum en azından, kaç olduğu konusunda da bilgi verirseniz iyi olur) donma olayının gerçekleşmesi nasıl mümkün olabiliyor?

Donma için elbetteki başka önlemler var. Ancak bir çok cihazın su sıcaklık sensörleri evaporatör giriş çıkış borusu üzerindedir. Soğuk gazın evaporatöre girdiği nokta ise bu ölçüm noktasına çok uzaktır. Sensörün donmayı hissetmesi ise zaman alacak ve donma zaten başlamış olacaktır.

Misal bir çiviyi elinizde tutuyorsunuz diğer ucundan ısıtmaya başlıyorsunuz. çivinin diğer ucu 100 derecenin üzerine çıkabilir ancak hala elinizde tutabilirsiniz. Isı taşınarak elinize ulaştığında eliniz yakacaktır ancak çivinin diğer ucu zaten çok ısınmıştır.

Suyun sıcaklığı set değeri olan 6 derecenin altına düşünce chiller zaten kapanmıyor mu? ve evap tasarımı 2 derece civarları yapıldığına göre(ben öyle biliyorum en azından, kaç olduğu konusunda da bilgi verirseniz iyi olur) donma olayının gerçekleşmesi nasıl mümkün olabiliyor?

Özellikle yüksek kapasiteli bir chiller veya plakalı evaporatör kullanılıyor ise sıcaklık sensörü su sıcaklığını hissedinceye kadar donma gerçekleşecektir.

Misal bir çiviyi elinizde tutuyorsunuz diğer ucundan ısıtmaya başlıyorsunuz. çivinin diğer ucu 100 derecenin üzerine çıkabilir ancak hala elinizde tutabilirsiniz. Isı taşınarak elinize ulaştığında eliniz yakacaktır ancak çivinin diğer ucu zaten çok ısınmıştır.

Bu durumda sıcaklık sensörünün yeri yanlış belirlenmiş dersem, hata yapmış olur muyum? Çünkü ısınma noktasının olduğu yere elimi koymam gerekirken gider elimi öbür uca koyarsam tabiki ısıyı sonra hissederim. Ama sensörü olması gereken yere koyarsam(sensörü koyacak doğru yer belirlenemiyor mu acaba?), böylece donma olmadan önce kompresör devre dışı bırakılabilir.

Birde dediğim gibi evap sıcaklığı 2 derecenin altına düşebiliyor mu ki donma olsun?

Hayır.

Sıcaklık sensörünün yeri yanlış değildir. Sıcaklık sensörünün işlevi su giriş ve çıkış sıcaklıklarını ölçmektir. Piyasadaki bir çok soğutma gurubu cihaz çıkışında bulunan sıcaklık sensörüne göre çalışır. Çünkü su sisteminde en düşük sıcaklık bu noktadadır. Sirkülasyon normal olduğunda buradaki sıcaklık referans alınır. Bu sıcaklık cihazdan cihaza değişkenlik göstersede benim servis hizmetini verdiğim cihazlarda don sıcaklığı olarak 2.2 °C alınır. Çıkış suyu sıcaklığı herhangi bir nedenle bu sıcaklığın altına düşerse PLC kontrol tarafından cihaz don emniyeti nedeniyle durdurulur.

İkinci bir kontrol yöntemi şu şekildedir. Evaporatör giriş ve çıkış suyu sensörleri normal sirkülasyonda yaklaşık 4 °C sıcaklık farkı ile çalışır. Bu sıcaklık farkı herhangi bir nedenle düşerse 2 yada 1 dereceye yada fark sıfırlanırsa bu durumda da sirkülasyon hatası olduğunu anlayıp cihaz donma alarmı ile durabilir.

Bazı marka model cihazlarda ise evaporatör gövdesinde daldırma tipi sensör bulunur. Bu sensör direkt eşanjör gövdesinde konumlandırılmıştır. Herhangi bir nedenle su sirkülasyonu durduğu zaman içerideki asıl soğutmanın olduğu noktanın sıcaklığı ölçülür ve donma bilgisi buradan alınır.

Kolay gelsin.

Hayır.

Sıcaklık sensörünün yeri yanlış değildir. Sıcaklık sensörünün işlevi su giriş ve çıkış sıcaklıklarını ölçmektir. Piyasadaki bir çok soğutma gurubu cihaz çıkışında bulunan sıcaklık sensörüne göre çalışır. Çünkü su sisteminde en düşük sıcaklık bu noktadadır. Sirkülasyon normal olduğunda buradaki sıcaklık referans alınır. Bu sıcaklık cihazdan cihaza değişkenlik göstersede benim servis hizmetini verdiğim cihazlarda don sıcaklığı olarak 2.2 °C alınır. Çıkış suyu sıcaklığı herhangi bir nedenle bu sıcaklığın altına düşerse PLC kontrol tarafından cihaz don emniyeti nedeniyle durdurulur.

İkinci bir kontrol yöntemi şu şekildedir. Evaporatör giriş ve çıkış suyu sensörleri normal sirkülasyonda yaklaşık 4 °C sıcaklık farkı ile çalışır. Bu sıcaklık farkı herhangi bir nedenle düşerse 2 yada 1 dereceye yada fark sıfırlanırsa bu durumda da sirkülasyon hatası olduğunu anlayıp cihaz donma alarmı ile durabilir.

Bazı marka model cihazlarda ise evaporatör gövdesinde daldırma tipi sensör bulunur. Bu sensör direkt eşanjör gövdesinde konumlandırılmıştır. Herhangi bir nedenle su sirkülasyonu durduğu zaman içerideki asıl soğutmanın olduğu noktanın sıcaklığı ölçülür ve donma bilgisi buradan alınır.

Sa
Hayır.

Kolay gelsin.
donma sıcaklığı çıkış su sıcaklığını hissediyor
işletme sensörleri ? giriş suyundanmı çıkış suyundanmı hissediyor ?

donma sıcaklığı çıkış su sıcaklığını hissediyor
işletme sensörleri ? giriş suyundanmı çıkış suyundanmı hissediyor ?

Sorunuzu tam anlayamadım ama

Yazımda işletme sensörlerinden bahsetmemiştim. Yazımda cihazın sensörlerinden bahsettim. Çıkış suyu sıcaklık sensöründen bahsettim.

Sorunuzu tam anlayamadım ama

Yazımda işletme sensörlerinden bahsetmemiştim. Yazımda cihazın sensörlerinden bahsettim. Çıkış suyu sıcaklık sensöründen bahsettim.
PLC nin donma termostat sensörü cooler çıkış sensörü sıcaklığına göre donma alarmı veriyor dediniz
işletme sensörü yani chillerin otomatik yapacağı sensör cooler in giriş su sıcaklığınımı yoksa çıkış su sıcaklığını mı hissettiğinde kompresör otomatik yapıyor ?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri