Cos q

canavar25

Üye
Birçok proje inceledim ve yıllardır bu cos q olayin i çözemedim kimi 0.7 kimi 0.8 alıyor neye göre belirlediklerini çok merak ediyor um

Birde kompanzasyon için hedef cosq yi kimi 0 .95 olarak hesap yapıyor kimi 1 e esitlemeye çalışıyor ve ikisinin arasında kvar olarak fark
oluyor hangisi doğru buda bir soru isareti

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Birçok proje inceledim ve yıllardır bu cos q olayin i çözemedim kimi 0.7 kimi 0.8 alıyor neye göre belirlediklerini çok merak ediyor um

Birde kompanzasyon için hedef cosq yi kimi 0 .95 olarak hesap yapıyor kimi 1 e esitlemeye çalışıyor ve ikisinin arasında kvar olarak fark
oluyor hangisi doğru buda bir soru isareti

Sn Canavar25 Bahsettiğiniz cosfi=0,7/0,8 olayı kompanzasyon proje tasarımında kabul edilen tesisin mevcut cosfi değeridir. Bir tesisteki atıyorum binlerce yükün cosfi değerlerine göre aktif reaktif güçlerini alt alta yazıp listeleyerek toplam yükün cosfi'sini kimse hesaplamaz uğraşmaz , bunu yapsanız bile yaklaşık bir değer bulursunuz çünkü cosfi'sini bilmediğiniz yükler var, bildiklerinizde tam yükteki cosfi değerleridir istisnalar hariç böyle bir hesaba gerekte yoktur.
Cosfi=0,7 kabulü istatistiklere göre belirlenmiş en kötü değer kabul edilir,ama bu kabuldür dikkat etmek gerekir ben mevcut cosfi'si 0,55-0,6 olan işletmeler gördüm.
Gelelim hedef cosfi olayına hedefimiz cosfi'yi 1'e yaklaştırmaktır, mevcut cosfi değerinin kabul olarak alındığı bir hesapta hedef cosfi 0,99 yada 1 alınmış önemi yoktur. Hedef cosfi 0,95 alınmaz.
Kompanzasyon hesabı yapılırken bir miktar opsiyon bırakmak gerekir bu kompanzasyon sisteminin sağlıklı çalışması içinde gerekli bir durumdur.

Sn.canavar25,YaşlıUzman'ın paylaşımına aynen katılıyor ve bazı ilave görüşler belirtmek istiyorum.mevcut cos finin 0,7-0,8 alınması genellikle isabetli olan bir kabuldür.Aslında ölçülerek veya hesap edilerek tesbit edilmesi daha isabetli projeler yapılmasına yardımcı olur.0,95 hedef ise eski dökümanlarda rastlanabilecek bir husustur.Eskiden reaktif endüktif ceza sınırı %50, kapasitif ceza sınırı %25 idi,o zmanlar 0,95 cosfi değeri yeterli oluyordu.Şimdi ise 0,998 den aşağısı kurtarmıyor.

Tskkurler vermiş olduğunuz bilgiler icin

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri