DÖNER TABLA HAKKINDA YARDIM

mehan01

Üye
Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar;
Forumda sorum ile alakalı cevap aradım ama bulamadım. Döner tabla hakkında pek bilgim yok ustalar ile görüşeceğim ancak sizinde fikirlerinizi sormak istedim yanlış bir şey yapmayayım. Benim istediğim tabla çok basit olacak yaklaşık 1 ton ağırlığındaki yükü dakikada 360 derece dönüş yapacak şekilde döner tabla yapmak istiyorum.
Benim Sorularım ;
1-Bu ağırlıktaki bir yükü kaç kw gücündeki motor çevirebilir.
2-Bu tabladan 8 adet yapılacak hepsine ayrı motor almak gerekir mi yoksa yüksek kw'lı bir motor iş görürmü ?
3-Tabla yaklaşık 80 derece sıcaklığa maruz kalacak bu çalışmasını engeller mi ?
Cevaplarınız ve Fikirleriniz için şimdiden Teşekkür ederim. Aklıma soru geldikçe buradan sormaya devam ederim. Saygılarımla

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sorunuza tam cevap veremem ama, cevaplıyacak arkadaşlara yol göstermesi bakımından, bu 360 derece dönmenın ne kadar zamanda tamamlanacagını belirtmenızde yarar var..

Dakika da bir tur denmiş

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

@zeybek hocam ayni zaman donen tabla dişli uzerinden mi zincir uzerinden mi kasnak üzerinden mi donecek buda önemli sanirim çünkü tabla sıcakliği motor isina etki yapabilir.

Döner tabla ile alakalı sana fikir vermesi açısından büyük hipermarketlerdeki
ekmek fırınlarını incelemeni öneririm..Buralardaki fırınlar döner arabalı fırınlardır.
fırın içine atılan araba, döner tablanın üzerinde dönerek hamurların her tarafının eşit oranda
pişmesini sağlar..Döner tablanın çapı ortalama 70-80 cm.Bu sistem tablanın altında yuvaya oturtulmuş
bir dişli,bu dişliye bağlı bir zincir ve redüktör motordan ibaret.Redüktör motor tablanın dışında
kaldığı için motorun herhangi bir ısıya maruz kalması söz konusu değil.Üstelik tablanın
dişlisi ve zinciri yaklaşık 300C ısıya dayanıklı..Bu sistem ile ilgili Fimak sitesine girip
bu fırınların çalışma prensiplerini araştırabilirsin.

Değerli üstadlar ilk önce geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Hafta sonunda internete girme imkanım olmadığından şimdi cevap yazabiliyorum.
Verdiğiniz değerli bilgiler için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Üstadlar peki benim yapmak istediğim döner tabla yaklaşık 1 ton ağırlığındaki yükü taşıması gerekiyor. Buna göre hangi redüktörü seçmem gerekiyor.

Kardeş nette çokça sayıda redüktör imal eden firmalar var.
Teknik destek hatları da var.Bu firmalara derdini iyice anlatıp
bir fikir al derim.1 ton ağırlığı döndürecek dişli-rulman-zincir gurubunun
kalitesi iyi olmalı..Bunu tek başına belirlemen biraz zor gibi..
Kolay gelsin.

En iyisi öyle yapmak galiba kardeşim çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri