Düşük akım çeken elektronik cihazlar için filtre önerileri

Merhaba,
LED trafik cihazları üreten bir firmada çalışıyorum. Ortalama 15 Watt güç çeken led cihazlarımız mevcut. Bir de bunların yanında biraz daha yüksek: 500 Watt civarı güç çeken flaşörlerimiz var. Flaşörler bir saniyelik periyotla sürekli aç-kapa yaptıklarında, aynı faza bağlı LED cihazlarda gürültü oluşuyor. Flaşörlerde mi sorun var düşüncesiyle aynı fazda yüksek güç çeken başka cihazları da denedim, sorun kesinlikle elektronik cihazın şebekeden yalıtımı ile ilgili. Mean Well RS-50-5 model SMPS kullanıyorum. Fazdaki dengesizlikler yüzünden SMPS çıkışını da incelediğimde sorunlar görüyorum. Konu ile ilgili internetten yaptığım araştırmalarda hep şok bobini kullanılması önerisini gördüm. Bunu da kullandım ama işe yaramadı.
Çalışma alanım zayıf akım sistemleri olduğu için konu hakkında pek bilgili değilim.Bu konu ile ilgilenen arkadaşlardan öneriler alabilir miyim?

yüksek akım çeken devre şemanızı eklerseniz bakalım

Merhaba,
Devre şeması elbette gönderebilirim ancak yüksek akımdan kastım LED devresine göre yüksek akım. 220 VAC'de ortalama 1,5 A - 2 A arası bir akımdan bahsediyorum yüksek akım derken. Onun da bağlantısı faz-nötr şeklinde herhangi bir özelliği yok.

Bu durum smos i beslediğiniz hatta akım ve gerilim arasındaki açı farkını açtığı için gürültü yani harmonik oluşması diye açıklanıyor yanlış bilmiyorsam.

Diğer ledlerde titremeyemi neden oluyor? Benim servis verdiğim cihazlarda da frekans sürücüleri var ve oluşan harmonik için güç girişinde büyük line inductor diye geçen filtre bobinleri var. Bobinden başka çözüm olacağını sanmıyorum. Sizin kullandığınız bobinin hesabı yanlış o yüzden görev görmüyor olabilir.

Benim servis verdiğim cihazlarda elektronik harmonik gidericiler var ancak piyasada böyle cihaz varmı bilmiyorum.

Bir fikir alışverişi yapalım bakalım daha bilgili ustalarımız ne diyecek.

@serkan_48 Aynen söylediğiniz gibi titremeye neden oluyor. Sorunun ben de ACdeki harmonikler yüzünden yaşandığını tahmin ediyorum. İşin açıkçası bobinler konusuna ben ve firmadaki arkadaşlarım pek hakim değiliz, oldukça geri planda kalmış bu konu. Kullandığımız bobini de sargısını yapan ustasını bulduk ve durumu ona anlatarak onun önermesini istedik. İşe yaramamış olabilir savunabileceğim bir şey değil çünkü bilmiyorum :)

Çok teşekkür ederim, size de iyi çalışmalar, çalışmalarınızda başarılar.

Bu markanın sahte çin malları varmış sorun çıkaran bu tip olabilir mi, yoksa tümü mü böyle? Kaliteli değil sanki. Mümkünse 1 adet aynı model orjinal temin edip mevcut elindekilerle iç parçaları karşılaştır.

@by lent Teşekkür ederim ama öyle bir sorun yok, Mean Well Türkiye Distribütöründen satın alıyoruz direkt olarak. Sanırım SMPS de çare olmuyor belli durumlarda...

SMPS yapısı normal trafo gibi yalıtkandır, yani çıkıştaki yük frekansı girişi etkilememesi gerek ki bahsettiğin 2 sn 1 düşük frekans, aynı flaşörü trafoyla ile besleyip aynı sorun görünüyor mu dener misin?

Merhaba,
LED trafik cihazları üreten bir firmada çalışıyorum. Ortalama 15 Watt güç çeken led cihazlarımız mevcut. Bir de bunların yanında biraz daha yüksek: 500 Watt civarı güç çeken flaşörlerimiz var. Flaşörler bir saniyelik periyotla sürekli aç-kapa yaptıklarında, aynı faza bağlı LED cihazlarda gürültü oluşuyor. Flaşörlerde mi sorun var düşüncesiyle aynı fazda yüksek güç çeken başka cihazları da denedim, sorun kesinlikle elektronik cihazın şebekeden yalıtımı ile ilgili. Mean Well RS-50-5 model SMPS kullanıyorum. Fazdaki dengesizlikler yüzünden SMPS çıkışını da incelediğimde sorunlar görüyorum. Konu ile ilgili internetten yaptığım araştırmalarda hep şok bobini kullanılması önerisini gördüm. Bunu da kullandım ama işe yaramadı.
Çalışma alanım zayıf akım sistemleri olduğu için konu hakkında pek bilgili değilim.Bu konu ile ilgilenen arkadaşlardan öneriler alabilir miyim?

Merhaba.Bu flaşörler mekanik aç/kapa yapıyor ve hormanikler yanında oluşan bazı atmalar (İmpuls'lar) LED'lerdeki bu istenmeyen parazit (Gürültü) nedenliyse ayni (ortak) şebekeden yalıtmada amfi devrelerinde başarıyla kullanılan 100 nF (100 nanofarad) kutupsuz kondansatörler çok işe yarayabilir.Bu konularda şok bobininden çok daha fazla etkili olur ve çok yüksek frekanslı parazitik olan sinyallari bunlar başarıyla filtrelemede işe yararlar.

Zira trafolu veya smsp'li sistemin çıkışında,bu şebekeden direk iletilen mekanik açma/kapama esaslı olan bazı parazitik sinyaller ancak 100 n'lik kutupsuz kond.ler bu devre girişine (Örneğin led beslenme devresine) palalel olarak bağlanmak suretiyle istenmeyen parazitleri tam temizleyebilir.Devredeki kullanımı (sayısı) ise 1 amper için 1 adet olmalıdır,yani 2 A için 2 adet,5 A için 5 adet paralelde tam kullanmak gerekir ki,iyi etkili bir filtreleme tam olarak sağlansın.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri