Dİrenc Yardım

İyi gunler burda yenıyım yenı uye oldum aklıma takılan sey abilerim arkadaslarım mesela devrede 300 ohm dırenc var ve 12 vol guc var yanında led var yanı 300 ohm dırenc yerıne baska hangı dırenc kullanabılırım galıab ohm kanunu ıle oluyomus ama cıakramadım yardımlarınızı beklıyorum saygılarım Batuhan Alpay

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba.Hoşgeldiniz forumumuza o zaman.
http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/
Güç formülü=P=V*I'dır.(Doğru akımda (DC) ve AC akımdaki omik direncin güç hesabında)
Ohm kanunu R=V/I'dir.

Örnek olarak kırmızı bir ledi 12 voltta çalıştırmak için 1 k (1000 ohm)'luk bir direnç değeri gerekir.Bu direnci ohm. kanunundan direnç yoluyla içinden geçen bu akımı (mA) bulup uygulamak da istersek eğer;
I=V/R'den I=12/1000 I=0.012 A
I= 12 mA akım ledin içimnden direk olarak da geçer bu 1 k'lık dirençle.Kırmızı ledin güvenle çekeceği akımı da www.wikipedia.com/LED'de 15-20 mA'dir.Yani bu akımla led bozulmaz,güvenle çalışır,bir örnek olarak da verilirse.Diğerleri de ayni bunun gibidir.Rengine ve ledin cinsine (Normal led,power led,smd led,vb.) göre led besleme voltajı ve ledin bir dirençle beslenme akımı (Amper) çok değişir.

Bu 12 volttta (dc.'de) bu kırmızı ledin çektiği güç ise;
P=V*I'dan P=12*0.0012
P=0.144 watt'dır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba Batuhan1406

Bir Led i yakmak için gerekli olan direnç değerleri 330,220,470 ohm v.b bu bahsettiklerim besleme gerilimi 5 VDC iken birde besleme kaynağı 12 VDC var, o devrelerde ise 1 K direnç kullanmanız yeterlidir :) Eğer besleme kaynağınızdaki gerilim farklı ise burdan direnç değerinizi hesaplayabilirsiniz :)

http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

İyi gunler burda yenıyım yenı uye oldum aklıma takılan sey abilerim arkadaslarım mesela devrede 300 ohm dırenc var ve 12 vol guc var yanında led var yanı 300 ohm dırenc yerıne baska hangı dırenc kullanabılırım galıab ohm kanunu ıle oluyomus ama cıakramadım yardımlarınızı beklıyorum saygılarım Batuhan Alpay
ilk olarak 2 seyi belirlemen lazım. sonrası V=IxR.
1. Ledin kaç voltla calışacak?
2. Ledin ne kadar akımla calışacak?

örnek yapalım.
1. Ledimiz 2.2 voltla çalışsın.
2. Ledimiz 20 mA akım akıtsın.

Şimdi güç kaynagımıza göre hesap yapalım. Diyelim güç kaynagımız 5 volt. Direk lede baglayamayız.
5V-2.2V= 2.8V Ledimize seri direnc baglıyoruz. Bu direncin üzerinde 2.8V voltaj dusumu olması lazım ve direnc ledimize seri oldugu için ledimizle aynı akımı akıtacak. Yani 20 mA. V=IxR
2.8= 0.02 A xR => R= 140 Ohm.

beslememiz 12 Volt olsun. Seri 2 Led takalım. Bir ledin üzerinde 2.2 volt ve 20 mA olsun istiyoruz.
2 Ledimiz var. 2.2 +2.2 = 4.4 Volt 12-4.4= 7.6 Volt. 2 lede seri birde direnc takıyoruz. Direncin üzerinde 7.6 Volt olmalı ve seri oldugu için üzerinden 20 mA akıtmalı. 7.6= 0.02 A x R => R= 380 Ohm. Bir led takmıs olsaydık eğer. 12-2.2 = 9.8 volt. 9.8 = 0.02 x R => R =490 Ohm olmalıydı.

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri