darbe akım anahtarı sorunu...

empathyapo

Üye
merhabalar,
Daha önce böyle bir başlık açılmış olabilir ama pek aydınlatılamadı.Benim şöyle bir sorunum var. Elektrik tesisat projesi çizeceğim ama impulse anahtarı projede nasıl göstereceğimi bulamadım.

yatak başlarından ve oda girişinden tavan ve aplik aydınlatması ve olacak. 3 anahtar oldugundan dolayı impulse kullanmam gerekiyor ama bunu nasil göstereceğim.
panodan 1 tane impulse sigortası ve bir anahtardan aydınlatmaya hat ve anahtarları birbirine bağlanmış olarak göstersem yeterli olurmu acaba bilgisi olan varmıdır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
darbe akımın sembolu yok ben kendım hazır sema cızdım oyle kullanıyorum...uzerıne darbe akım dıye yaz
bv ısle ugrasan herkez darbe akımın nasıl calıstıgını bılıyodur...

arkadaşlar 4 lambayı 4 ayrı yerden kumanda etmek istiyorum kısaca soyle girişte anahtara basıldığında 4 lamba birden yanacak koridorun ortasından basıldıgında ise 4 lamba yanıyor ise sonecek yanmıyor ise sona doğru iki lamba yanacak koridorun sonundan basıldığında 4 lamba birden yanacak yada sönecek ama orta anahtar kafamı karıştırdı burada darbe akım kulansam işimi görürmü nedersiniz.

evet görür işini

koridorun 4 ayrı noktasından 4 lambayı kontrol etmek istiyorum. koridorun basında butona bastıgımda lambalar yanacak biraz ilerleyip 2. butona bastıgımda 4 lambada sönecek 3. butona bastıgımda 4 lamba yanacak.... bu sekilde bi devrenin cizimini yapabilecek arkadas var mı? butonları birbiriyle irtibatı nasıl olacak...

koridorun 4 ayrı noktasından 4 lambayı kontrol etmek istiyorum. koridorun basında butona bastıgımda lambalar yanacak biraz ilerleyip 2. butona bastıgımda 4 lambada sönecek 3. butona bastıgımda 4 lamba yanacak.... bu sekilde bi devrenin cizimini yapabilecek arkadas var mı? butonları birbiriyle irtibatı nasıl olacak...

arkadaşım devreye bağlayacağın darbe akım anahtarları yaylıdır normal anahtar gibi değildir bas çek sistemine göre çalışır o yüzden sende bütün anahtarları birbirine paralel bağlaman gerekiyor.Kısaca darbe akım rölesi her kontak almasında kontağını bir açık bir kapalı konuma getirir bu da bağlıyacağın lambaların her anahtara basmanda yanıp sönmesini sağlayacaktır Kolay gelsin

sayın furkan68
o zaman dediğinize göre anahtarları paralel baglayıp röleye irtibatlıycaz, lambalarıda paralel baglayıp röleye baglayacagız. anahtardan lambaya kablo gitmiycek.. dogru anlamıs mıyım?

arkadaşım devreye bağlayacağın darbe akım anahtarları yaylıdır normal anahtar gibi değildir bas çek sistemine göre çalışır o yüzden sende bütün anahtarları birbirine paralel bağlaman gerekiyor.Kısaca darbe akım rölesi her kontak almasında kontağını bir açık bir kapalı konuma getirir bu da bağlıyacağın lambaların her anahtara basmanda yanıp sönmesini sağlayacaktır Kolay gelsin

Arkadaşın dediğine paralel olarak ekleyeceğim cümle;
Darbe akım anahtarının özelliği rölededir,anahtarın bir kontağında enerji beklerken diğer kontağı ise enerjisizdir.her bastığında röleye enerji gider ve röle konum değiştirir ve lambayı yönlendirir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri