DC Motor Akımı Sınırlama

Elimizde eski model 300 watt 24 volt dc ile çalışan çarpışan arabalar var ve biz bunları revize etmek istiyoruz.
24 volt aküye motoru bağladığımızda herhangi bir çarpışma veya sıkışma anında motor mili dönmediği için aşırı akım çekiyor ve 63 amperlik sigorta atıyor. DC motora seri ve paralel metal kılıflı diyot bağlamak istiyorum. Hesaplama ve akım sınırlama konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Motorun çektiği akımı her durumda nasıl 12,5-15 amper seviyelerinde tutabilirim?

Elimizde eski model 300 watt 24 volt dc ile çalışan çarpışan arabalar var ve biz bunları revize etmek istiyoruz.
24 volt aküye motoru bağladığımızda herhangi bir çarpışma veya sıkışma anında motor mili dönmediği için aşırı akım çekiyor ve 63 amperlik sigorta atıyor. DC motora seri ve paralel metal kılıflı diyot bağlamak istiyorum. Hesaplama ve akım sınırlama konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Motorun çektiği akımı her durumda nasıl 12,5-15 amper seviyelerinde tutabilirim?
Lunaparklardaki çarpışan arabalar 50 Volt ile çalışmıyor mu hocam ben mi yanlış hatırlıyorum? Paralel diyotu ne için kullanacaksınız? Motor kendini frenlesin diye mi?

Saygılar..

Akü ile motor arasına sabit akım devresi kurmalısınız. Sabit akım devresi motor sıkıştığında fazla akım çekmek istediğinde buna engel olacak ve ayarladığınız akımdan fazlasını çekmeye imkan tanımayacak.

İstediğiniz akım çok yüksek olduğu için devre önerisinde bulunamıyorum ama konu tekniği sabit akım kontrol devresidir.

kolay gelsin.

Akü ile motor arasına sabit akım devresi kurmalısınız. Sabit akım devresi motor sıkıştığında fazla akım çekmek istediğinde buna engel olacak ve ayarladığınız akımdan fazlasını çekmeye imkan tanımayacak.

İstediğiniz akım çok yüksek olduğu için devre önerisinde bulunamıyorum ama konu tekniği sabit akım kontrol devresidir.

kolay gelsin.

Çarpışan oto olarak kullanılacaksa olabilir ama sökülüp sadece motor olarak kullanılacaksa rotor kilitlendiğinde devre besleme voltajını düşürecek ama akım sabit kalacak.(15 Amper) Motor dönmediği içinde soğuyamaz ve sargıyı kavurur diye düşünüyorum.

Saygılar...

Maksimum akımdan fazla akım çekilirse seri bağlı iki adet 12 volt aküleri kontaktör veya röle ile otomatik paralel bağlayarak akımı düşürebilirsiniz.

Çarpışan oto olarak kullanılacaksa olabilir ama sökülüp sadece motor olarak kullanılacaksa rotor kilitlendiğinde devre besleme voltajını düşürecek ama akım sabit kalacak.(15 Amper) Motor dönmediği içinde soğuyamaz ve sargıyı kavurur diye düşünüyorum.

Saygılar...

Çarpışan arabalarda bu süre çok uzun olacağını sanmıyorum ama dediğiniz gibi motor farklı bir amaç için kullanılacaksa kendini soğutamaz. Bu konu ayrıca düşünülmeli. tek aklıma takılan akımı sabit tutmak için voltajı düşürdüğünde motor gücü düşecek ancak hareket etmeye yetecek mi merak ediyorum.

Lunaparklardaki çarpışan arabalar 50 Volt ile çalışmıyor mu hocam ben mi yanlış hatırlıyorum? Paralel diyotu ne için kullanacaksınız? Motor kendini frenlesin diye mi?

Saygılar..
Hocam bizim araçlar 24 volt akü ile besleniyor yani zeminden bağımsız sisteme sahip. Paralel ve seri diyot ile akımı sınırlamayı düşünüyorum ama nasıl bilemiyorum. Çarpışan arabalarda bildiğim kadar akım sınırlaması için metal kılıf yüksek akım diyot kullanıyorlar.

daha önce paralel ve seri diyotla akım sınırlama duymamıştım. Konuyu takipteyim biraz araştırdım ama faydalı bilgi edinemedim.

Seri veya paralel diyotlarla akımı nasıl sınırlandıracaksın doğrusu bilmiyorum arkadaşım. İlk defa senden duyuyorum. İlle de bu yöntemle yapacağım diyorsan bir fikrim yok ama biraz paraya kıyabilirim başka fikirlere de açığım diyorsan anlatırız bir şeyler...

DC motora uygun aşırı yük koruma devresi kullanacaksınız. Devre detayını elektronikçiler verir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,157
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular

Geri