duvar içi kablo tahribatı

emre_sa

Üye
Arkadaslar evde duvarı delerken noldu bilmiyorum ama kaçak akım rolesi açtı ve evimin dışında olan sigorta da açtı. Dışardaki sigortayi kaldirtiktan sonra kaçak akım rolesinide eski haline getirdim su anda elektrik geldi ama orayı tahrip etmis olabilirmiyim diye endiseliyim. Orda bi kaçak olsa role tekrar açması gerekmezmi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaslar evde duvarı delerken noldu bilmiyorum ama kaçak akım rolesi açtı ve evimin dışında olan sigorta da açtı. Dışardaki sigortayi kaldirtiktan sonra kaçak akım rolesinide eski haline getirdim su anda elektrik geldi ama orayı tahrip etmis olabilirmiyim diye endiseliyim. Orda bi kaçak olsa role tekrar açması gerekmezmi?
Duvarı elektrikli bir aletlemi deliyordun yoksa çekiç murçlamı?

pardon belirtmemişim. matkap ile delerken oldu

pardon belirtmemişim. matkap ile delerken oldu
Eğer deldiğin bölgede bir elektrik borusuna veya buatına rastlamadıysan matkaptan dolayı kaçak akım açmış olabilir.Matkap sıkışmıştır veya zorlanmıştır.Ama eğer çalıştığın bölgede dediklerime rastladıysan kabloları dikkatli bir şekilde incele zarar görmüş olabilirler.Sen matkapla çalışırken matkabın delme veya kırma ucu kabloları kısa devre etmiş olabilir.Matkabı çalıştığın bölgeden çekince kısa devre ortadan kalkmış olabilir iyice kontrol etmen gerekli!

matkabı geri çektiğimde sanki boru parçaları var gibiydi emin değilim. Kablolara ulaşma şansım şu anda yok, çektirmeden de kablolarda sorun olup olmadığını anlamak pek mümkün değil gibi. Farzedelimki boruyu delip kabloya zarar verdi. Bunun bi yansıması olmazmı yani bi sorun çıkarmazmı?

matkabı geri çektiğimde sanki boru parçaları var gibiydi emin değilim. Kablolara ulaşma şansım şu anda yok, çektirmeden de kablolarda sorun olup olmadığını anlamak pek mümkün değil gibi. Farzedelimki boruyu delip kabloya zarar verdi. Bunun bi yansıması olmazmı yani bi sorun çıkarmazmı?
kabloları çektirmeyle kablolardaki hasarı göremezsin.belki yalıtkanı hasarlandı ve kablolar matkabın demir uçundan devre yaptı!bu yüzden kırdığın yeri geniş bir şekilde aç ve bir boru geçiyor mu kablolarda hasar var mı kontrol et eğer kablonun yalıtkanında hasar varsa gece bir anda elektriksiz kalabilirsiniz...

Kaçak akım ve ana sigorta açtığına göre;

Matkap ucu duvardaki faz ve toprak iletkeninin izolesini sıyırıp kısa devre etmiş olmalı, matkap ucunda kararma-yanık isi varmı ? Eğer izole ile kalmayıp bakır iletkene de zarar verdiyse iletken kopmamış olabilir ancak zedelenmiş- incelmiştir bu şekilde çalışması güvenli değildir, uygun olanı zarar gören iletkenleri değiştirmek.

İster priz sortsi isterse linye olsun muhakkak kabloları çıkartıp bakman lazım. Kabloları çıkarırken ucuna kılavuzu ekleyip _veya bir parça kablo_ çıkarmayı unutma. Kablolar çıktıktan sonra bazen kılavuz ilerlemeyebiliyor. İnşaatın binbir türlü hali var. Benden tavsiye.

Kaçak akım ve ana sigorta açtığına göre;

Matkap ucu duvardaki faz ve toprak iletkeninin izolesini sıyırıp kısa devre etmiş olmalı, matkap ucunda kararma-yanık isi varmı ? Eğer izole ile kalmayıp bakır iletkene de zarar verdiyse iletken kopmamış olabilir ancak zedelenmiş- incelmiştir bu şekilde çalışması güvenli değildir, uygun olanı zarar gören iletkenleri değiştirmek.
Kaçak akım olan devrelerde kısa devre olduğunda çok hızlı bir şekilde açtığı için matkabın ucu yanmamış olabilir diye düşünüyorum ne dersiniz?

Tabiki olabilir, belkide matkabın ucu değil de kenarlarında bir yer kısa devreyi sağlamıştır zarar görmemiştir, yada uç hiç kısa devre olmamış sadece izoleleri sıyırmış hareketi esnasında iki kabloyu birbirine değdirmiştir, ihtimaller çok fazla,
kendi tecrübem, 4 veya 6'lık kabloydu tam hatırlamıyorum, 50 amper tmş den gelen bir kabloydu, borunun tam ortasından 7 lik uç ile girdim, akabinde kısa metrajlı havai fişek gösterisi, matkap ucunun vefatı ve karanlık :) gördüğüm bir olayda da 10 luk kabloyu faz faz kısa devre etmişlerdi duvarı delerken, uç mefta tabi, 100 amper sigortalar açmıştı :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri