Elektirik devreye yeni başladım yardım gerekli

coderlider

Üye
Merhaba arkadaşlar ben 18 yaşında elektirik meraklısıyım yapmak istediklerim devre hazırlama
gerekli bilgileri internet üzerinden karşıladım baskı devre türü şeyler.

Sorum ise şudur : ben devreme gerekli direnci nasıl hesaplarım mesela 14v luk bir adaptörüm var ve devremde 2 led var ledler 2v ta çalışıyor yani bana gereken volt 4 volt olması gerekli yanlışım varsa düzeltin ?

2 Sorum ise şudur : 14 voltu düşürmek için direnç kullanmakmı lazım yani 4 voltu kullanıyorum geri kalan 10v tu nasıl durdurucam birde proteus isis devre programında direnci istediğim gibi ayarlıya biliyorum yani istesem direnç 50 volta bile karşı gelebiliyor ama gerçek hayatta bana 8 volt yada 15volta karşı gelen direnç lazım olunca bulabilecekmiyim yada üretilen dirençlerin sabit bi değerlerimi var ?

birde devreme gerekli direnci nasıl bulacağım.

teşekkürler.

Kaynağın 14 volt ise ve sana sadece 4 volt lazım ise geride kalan 10 volt direnci kullanması gerekir. Bir led 20 mA yük çekerse 2 led 40 mA yük olur buda 0,040 Amper demektir. V = I . R da yerine koyarsanız 10 = 0,040 . R den direncinizin değeri 250 ohm olur. Tabi ki forumumuzda ki ustalarımız benden daha iyi bilir. Ama fizik dersinden hatırladığım kadarı ile bu şekilde olması lazım

İki led'i çalıştırmak için gerekli voltaj 4 volt diyorsanız bu ledler seri bağlanacak demektir. Bu durumda sizin güç kaynağınızdan çekilen akım 10 mA olacaktır. Bağlantı paralel olsaydı 20 mA akım çekecektiniz.

Seri Bağlantıya Göre Hesaplama:
Çekilen Akım (I): 10 mA = 0,01 Amper (Seri bağlantıda akımlar eşittir, gerilimler toplanır.)
Ledler Üzerindeki Gerilim (UL): 2+2= 4 Volt
Gerekli Ön direnç Değeri (R) : ??? Ohm
Kaynak Gerilimi (U)= 14 Volt

R= (U-UL) / I = (14-4) / 0,01 = 10/0,01 = 1000 Ohm. ( 1 K )

Paralel Bağlantıya Göre Hesaplama:
Çekilen Akım (I): 10+10= 20 mA = 0,02 Amper
Ledler Üzerindeki Gerilim (UL): 2 Volt (Paralel bağlantıda gerilimler eşittir, akımlar toplanır.)
Gerekli Ön direnç Değeri (R) : ??? Ohm
Kaynak Gerilimi (U)= 14 Volt
R= (U-UL) / I = (14-2) / 0,02 = 12/0,02 = 600 Ohm.

( Bu hesaplamada sizin kırmızı renkli led kullandığınızı varsaydım, aşağıdaki tabloyu incelerseniz kırmızı led, 2 Voltta 10 mA akım çekmektedir.)

ISIS programının en zayıf damarı simülasyon kısmıdır, gerçek hayatta aşırı gerilimden dolayı patlayan ledler ISIS'de patlamaz, normal şekilde ışık verir. :) Bu sizi aldatmasın. Siz bağlayacağınız direnç değerini yukarıdaki örneklerden ve aşağıdaki bağlantı şekillerinden yola çıkarak kendiniz hesaplamalısınız.

Not: Hesaplamada kırmızı led için 2 Volt olarak aldığımız değer, kullanacağınız led sarı renkli ise 2,2 Volt, yeşil ise 2,4 Volt olarak hesaplanmalıdır.

Son olarak; üretilen dirençlerin sabit değerleri vardır, size gerekli olan direnç değeri üretilmiyorsa birden fazla direnci seri veya paralel bağlayıp istediğiniz değeri elde edebilirsiniz. Örnek verelim: İki tane 100 ohm'luk direnci paralel bağlarsanız 50 ohm, seri bağlarsanız 200 ohm direnç elde edersiniz.

Kolay gelsin.

LED Akımları:
Led Akımı.png

Seri Bağlantı:

Led Seri Bağlantı.jpg

Paralel Bağlantı:

Led Paralel Bağlantı.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841