elektrik sarfiyatını ölçmek kw/s

adiga

Üye
arkadaşlar ara sayaç olmadan sağlıklı bir şekilde bir odanın elektrik sarfiyatını nasıl ölçebilirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
En tehlikesiz yöntem.
Odadaki alıcıların ne kadar güç tükettiğine etiketinden bak.Kaç tene ise topla.Kaç saat çalışıyorsa onunla çarp . kilowattsaat ücreti ne ise onunla da çarp tamamdır :)

En tehlikesiz yöntem.
Odadaki alıcıların ne kadar güç tükettiğine etiketinden bak.Kaç tene ise topla.Kaç saat çalışıyorsa onunla çarp . kilowattsaat ücreti ne ise onunla da çarp tamamdır :)
onun hesabı çok zor :) yokmu şöyle bir sayaç gibi alet..

arkadaşlar ara sayaç olmadan sağlıklı bir şekilde bir odanın elektrik sarfiyatını nasıl ölçebilirim.

Merhaba.sn.adiga ; bu konuda priz watt-ölçerler vardır,özel olarak bu amaç için,dijital display ekranından cihazın içinden geçecek şekliyle seri olarak da cihaz fişini bu watt-ölçere taktığınızda,bu geçen elektrik sarfiyatını net olarak da okursunuz.Odadaki yükler uzatma kablosu ile bu prize takılma sayısı çok da artırılıp direk takılırlar ve ölçülebilirler.

İkinci olarak pensampermetreniz de varsa eğer (dc-ac akım ölçen,200-400 A'lık) bunu odaya giden yüklerin akım taşıyan bu kablosundan clamp ile (Kıskaçlayıp) geçen amperi önce ac olarak da bulursunuz.Ac voltu (O anda ölçülen veya günlük ortalama bir değer üzerinden bir değerle) onunla çarpıp,cihazların güç faktörünü toplamda,belirli bir cos fi güç faktörünü ön kabul edip yine onunla da çarpıp yine yaklaşık bir watt değerini bulabilirsiniz.Kolay gelsin.

Bende piriz tipi güç ölçerleri tavsiye edecektim. Sayın binbaşı konuya hızırgibi yetişip gerekli bilgiyi aktarmış. Derin bilginize , sabrınıza ve emeğinize teşekkür ediyorum hocam.

Saygılar.

arkadaşlar ilginize alakanıza çok teşekkür ederim bir fikir edindim sayenizde.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri