as.yıldırım

Usta Üye
Arkadaslar forumda eplan ile ilgili baya bi soru var ama pek cevap yok,umarım bu sayfada hepsine çözüm bulabiliriz.asağıda benim sorularım mevcuttur cevaplamanız mümkünse sevinirim.

1 - PE kablosu nasıl oluşturulur.Yani çizgi -nokta topraklama kablosu.Motorun PE ucundan çıkıp PE klemensine bağlantı yapıyorum.Sonra Shift + F7 ile line type seçeneğinden çizgi noktayı seçiyorum ve motor ile klemens arası PE çizgisi oluyor.buraya kadar sorun yok.klemensten çıkıp başka bağlantıya girdiğimde çizgi tekrar normal çiziyor ve hiçbir sekilde cizgi -nokta yapamıyorum.mesela cofaso da klemens bağlantısını çizgi nokta yaptıktan sonraki tüm bağlantılar çizgi nokta oluyor.aynı şey eplanda olmuyor.bunun çözümünü bilen arkadas varmı ?

2 - eplanın sembol kütüphanesinde yeterli sembol yok.mesela çalıştığım yerlerdeki projelerde ekipmanların tüm özellikleri projede yazıyor.bi motor koruma şalterinin akım değeri ve kodu ekipmanı sectigimizde görünüyor.youtube da ki videolarda da componentlerden secildiginde tüm özellikler üzerinde yazıyor.bunun icin ayarmı yapmamız gerekiyor.yoksa hazır kütüphanelerden mi yararlanıyoruz.

3 - yukarıdaki soruya ek olarak : eğer hazır kütüphanelerden yararlanıyorsak bunlar sizin elinizde mevcuttumudur ( siemens ,schneider,abb,pilz )ve paylasmanız mümkünmüdür.ayrıca bunları eplana yüklemek için neler yapmamız gerekiyor ayrıntılı bi şekilde açıklarmısınız.

4- eplanda component secerken sol alt köşede resmi çıkıyodu.ben baya bi karıstırdım ayarları ve ne yazıkki o resim kutucuğu kayboldu ve geri getiremedim.nasıl geri getireceğimi söylermisiniz.

5- forumda eplan için pdf mevcut ama yeterli değil , elinizde pdf ya da benzeri döküman varsa paylaşmanız mümkünmüdür.

Saygılarımla,

2 - eplanın sembol kütüphanesinde yeterli sembol yok.mesela çalıştığım yerlerdeki projelerde ekipmanların tüm özellikleri projede yazıyor.bi motor koruma şalterinin akım değeri ve kodu ekipmanı sectigimizde görünüyor.youtube da ki videolarda da componentlerden secildiginde tüm özellikler üzerinde yazıyor.bunun icin ayarmı yapmamız gerekiyor.yoksa hazır kütüphanelerden mi yararlanıyoruz.

3 - yukarıdaki soruya ek olarak : eğer hazır kütüphanelerden yararlanıyorsak bunlar sizin elinizde mevcuttumudur ( siemens ,schneider,abb,pilz )ve paylasmanız mümkünmüdür.ayrıca bunları eplana yüklemek için neler yapmamız gerekiyor ayrıntılı bi şekilde açıklarmısınız.
Saygılarımla,[/QUO

Eplanın sembol kütüphanesinde yeterince sembol var ama senin istediğin part listesi malzemelerin tanımlı olduğu listeler onu kimse paylaşmıyor paylaşanların dosyalarını bende yükleyemedim. Part sekmesinden import yapmak gerekiyormuş ben beceremedim. internetten o markaların macrolarını indirebiliyorsun ve part listelerini de indirebiliyorsun diye biliyorum ama eplana yüklemek önemli. yani malzeme listesindeki açıklamaları sembol kütüphanesinden değil part listesinden temin ediyorsun veya kendin oturup part listesinden her markanın malzemesi için kart dolduruyorsun.[/QUOTE]

Hocam peki ilk soru hakkinda bise biliyomusun,topraklama kablosunda isin icinden cikamadim

demo projeleri incelersen şu an tam hatırlamıyorum.

Eplan p8 1.6 versiyonundan pro panele geçiş ilk zamanlarda sıkıntı :) Dün kurmak ve kayıt yapmak için bir hayli uğraştım. Sorunlar bitmedi tabiki.
Kontaktör veya röle koymak istediğimde 1.6 da Örnek; -45K1 yada -45R1 yapardım şimdi bunu gerçekleştiremedim,direk sayfanın ismi ile birlikte çıkıyor.
Kapak sayfası ilk sırada değil yada ben ayarlayamadım.
Başlangıç olarak özellikleri,yapmamız gerekenleri paylaşabilirmisiniz? :)

tekli kablo numarasını kablonun uzerıne yerleştir kablo numarasının özelliklerinden kesik çizgi haline getir
updateye bas kablonun ucu acıktaysa çevirmez( biyere bağlı değilse )

Connection navigatörden Motor PE ucu ile PE klemensi arasındaki bağlantıya sağ tıklayıp özelliklerden yapabilirsin.

Arkadaşlar Merhaba;
Aşağıdaki ekran görüntüsünde de göründüğü gibi eplan da semboller birbirine eklenmiyor yani hat çizilmiyor bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
eplan.PNG

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri