fan kontrolu

yolgezer74

Katılımcı Üye
malum onumuz yaz.
fanlarimiz deli gibi calisacak
peki kisin o osgukta neden calissin?
e cikarsak da bu sefer olur da isinir unuturuz al basi a belayi, ama gerek yokken kim ceksin o gurultuyu:)
hele benim gibi amd hastalari:)
o yuzden sizlere lm317t ile guzel bir fan projesi hazirladim. aslinda cok basit de hani:) lm317-30volt (1).gif
bu arkadasi tanirsiniz. 320 voltta semasi. aslinda standart datadaki sema. ben cizmekle ugrasmadim o yuzden caldim:)
burda yapilacak tek degisiklik trimpot.
onu cikarip sadece bir ptc takacagiz. tercihen 5 k olsun.
daha yuksek ya da asagisi dingesizlik yapar,
elimde imkansizliktan 7.9 volt trafo ile denedim, ama yine de voltaj cok kirpildi.
sadece 0.1 volt:)
ise yariyor. cok guzel. ama ptc nin isinan bolgeye direkt temas etmesi sart. yoksa vaktinde devreye girmiyor. peki faydasi mi?
valla guzek kardesim. o ugultu gereksiz yere cikip kafamizi utulemiyor, ayricxa lm317nin t modeli 1.5 amper gecirebilir. bir fan zaten genelde 0.14 amper ceker. bu durumda 10 tane fani anahtarlayabilir. hadi kolay gele:) ben simdi yapacagim koca fanima.

kardes ne fanindan bahsediyosun onu da bi yazaydin iyiydi hani...yazin calisip kisin kapatmayi unutacagimiz sey nedir ben pek bisi anlamadim da!

kardes ne fanindan bahsediyosun onu da bi yazaydin iyiydi hani...yazin calisip kisin kapatmayi unutacagimiz sey nedir ben pek bisi anlamadim da!
harbi ha:)
yaw pc fani. bende 12 cm lik kocaman bir traktor var da. susmuyor.
bu arada takarken nasil oldu ise cpu faninijn fisini takmayi unutmusum. anakarti yakiyordum:)

ptc tek basina yeterli egriyi saglayamamakta arkadaslar. isterseniz ptcye seri bir 1k degerli direnc takin, benim beynim dondugu icin ugrasmadim.
yok ya uyduruyorum, dizi bas,adi:)

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri