Faz-nötürlü vaviyen anahtar

i.sinaplı

Katılımcı Üye
merhaba arkadasimin biri gecen gunlerde faz notrlu vaviyen anahtar oldugunu soyledi sordum bunun avantaji varmi dedim pek fazla birsey soylemedi bu faz notrlu vaviyen anahtarin diger vaviyen anahtarlardan farki nedir sizce

Moderatör tarafında düzenlendi:
normal vaiyen anahtar tesisatın da anatardan anahtara 2 adet kablo çekmek zorundasınız . faz ve nötürlü vavyenlerde sade bi kablo çekeceksiniz yani tek kablo lamba daki iki kablonu 1 ini bir anahtar diğerini diğer anhtara ve faz nötürleri de anatarlara indirdiğin zaman tamadır ama faz faza yada nötür nötüre gelmesin lamba yanmaz bu kadar .... aslın da pek bir espirisi yok ve bilmyeni çok şaşırtır ....asıl olandan şaşmamak lazım...

faz nötrlü vavien anahtar ayrıca imal edilmez.
aslı şudur.
her iki vavien anahtarın kenar uçlarına faz-nötr bağlanır,ortak uçlarada duya(lamba ya ayrıca nötr çekilmez) bağlanır.
dezavantajı arada bir kısa devre olur,anahtarda mefta...

Faz nötürlü vavien sakıncalıdır. Lambanın yanmaması için iki ihtimal vardır: Lambaya ya faz-faz gider ya da nötr-nötr. Lambaya faz-faz gittiği durumda, duy tamiratı, ampül değişimi yapan ve durumu bilmeyen kişiyi elektrik çarpma tehlikesi vardır. Bir de sn. sistem45'indediği gibi anahtar arızası çok çıkar hatalı bağlantıda.

Bu tip faz-nötürlü vavienli tesiastlarda anahtar değişimlerinde dikkat etmek gerek. Elektrikten azbuçuk anlayan yurdum insanları en son çare olarak elektrikçiyi çağırmak zorunda kalır (Bozduğu vavien anahtarda elinde kalır.)...

Faz ve nötürlü vaviyenin sağlıklı olacağını sanmıyorum binlerce daire döşemişimdir her zaman da sadece fazı kullanarak vaviyen sistemini kurmuşumdur kötü bir tarafınıda görmedim saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri