Fazların 1 veya 2 si gittiğinde diğerine otomatik geçiş?

zaferge

Üye
merhaba,

Trifaze gelen hattımdan sadece Monofaze kullanıyorum. Fazların birinden alıyorum diğer ikisi boşta, fakat çok sık faz kopması yaşıyorum. Benim yapmak istediğim 3 fazı kontrol altına alıp, tek fazdan yine faydalanmak, o fazda elektrik giderse canlı olan diğer faza otomatik olarak geçmesini sağlamak. Bunun için kullanacağım malzemeler ve bağlantı şekli nasıl olmalı, yardım ederseniz sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Uc adet 220 v kucuk rolen birde evin yukunu kaldirabilecek buyuklukte bir kontaktor.mesela A rolesinin bobinini R faziyla B ve C rolelerinin kapali kontaklarindan sonra besle ve acik ucuylada kontaktorun bobinine gir diger roleleride ayni sekil devam et cizim yapmadan anca bu kadar anlatabildim

:rolleyes: her faz varkende bu sefer enerji gelmeyecek yok bu olmadi en iyisi uc kademeli enversor salter al sirayla goz lambalarina bakarak hangisinde enerji varsa onunla besle

zaman rölesi taksak.

Soru: Trifaze gelen hattımdan sadece Monofaze kullanıyorum. Fazların birinden alıyorum diğer ikisi boşta, fakat çok sık faz kopması yaşıyorum. Benim yapmak istediğim 3 fazı kontrol altına alıp, tek fazdan yine faydalanmak, o fazda elektrik giderse canlı olan diğer faza otomatik olarak geçmesini sağlamak.
Cevap:
6 adet kontaktör kullanarak klasik kumanda yöntemleriyle ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Mikrodenetleyici kullanarak daha ucuz bir şekilde sorun da halledilebilir.

3faz-tek-cikis-2.png

3faz-tek-cikis3.png

Son düzenleme:
Bir musterime yapmıştım bu devreyi bi kaç yıl önce revizede etmiş olabilirim sonradan boyle birsey isine yarayabilir sanırım faz değişikliği için pompaya yapmistim

Ekli dosyalar

• 1429879024869.jpg
    1429879024869.jpg
    88.9 KB · Görüntüleme: 38
Bir musterime yapmıştım bu devreyi bi kaç yıl önce revizede etmiş olabilirim sonradan boyle birsey isine yarayabilir sanırım faz değişikliği için pompaya yapmistim
KONTAKTÖRLERİN İŞLEYİŞİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ ANA GÜÇ KONTTAKTÖRÜ HANGİSİDİR?

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri