Güneş paneli ile akü şarj etmek..

galip29

Üye
elimde Jel Tip ( 12v / 7 amper 4 adet) , ( 12 V / 20 amper 2 adet ) akü var.. bu aküleri 2 şerli grup halinde parelel bağladım. 20 amper olanları birbirine eşleştirdim , diğer 7 amper olanlarıda birbirine eşleştirerek.. 3 grup oldu . bu 3 grubuda enson +/- kablolarını ortak noktada buluşturup 24 volt 68 amperlik bir güç elde ettim... ! 24 volta ihtiyacım vardı evde 8 adet led kartlı aydınlatma sağlayabilmem için.... ! Bu led kartlı aydınlatma lambalarını ise evde seri bağladım Daha Fazla ışık vermeleri için. Gece yakıyorum sabaha kadar aküleri boşaltmış oluyor.. ertesi güne ise aküler tam şarj olmadığı için ledler sönük yanıyor..
Bu aküleri 12 voltluk Güneş enerji panelleriyle şarj etmek istiyorum..! Elimde 4 tane 12 voltluk güneş enerji paneli var.. Bu panelleride Birbirine seri bağladım tek kabloyla iliştirdim uçlarını... ölçtüğümde ise 20-21 volt gibi bir enerji çıkışı yapıyor güneş panelleri... bu 20 volt luk güneş panelinden gelen enerji 3 lü Grup olarak Bağladığım aküleri Şarj etmeye yeterli gelirmi..? bu aküleri kaç voltla şarj etmeliyim..?

Konu ile ilgili çok bilgim yok ancak şunu belirtmeniz gerektiğini düşünüyorum panel 12 volt ama kaç watlık ve kaç adet paneliniz var

şarj edebilmeniz için 24 volt u geçmeniz gerekir, akünüz 24 voltluk grup olmuş . gerilim kaynagınız 20 volt olmuş bence şarj etmez. Panellerin çıkış gerilimi 28-30 volt olursa şarj edebilir diye düşünüyorumm

Hiçbir kurala uymadan yapılan bu tarz çalışmalar ancak sağlam aküyü de bozar başka da bi işe yaramaz. Onu ona bağla, onu buna bağla iş mi yani bu

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri