Güneş takip sistemi

Merhabalar başlıktada belirttiğim gibi güneş takip sistemi üzerine çalışıyorum, sistemi dc motor ile aç kapa şeklinde yapıcam fakat ldr dirençleri değişken olduğu için örneğin şu şekilde oluyor 3.58, 3.28 v bu küçük farkı bile alıp harekete geçiyor aslında aynı yerdeler bu küçük hataları nasıl elimine ederim.Bu arada ccs c ile yapıyorum.

1- adc değerlerini ortalama olarak alın
2- ldr spanını daraltmak veya açmak için +5 ve gnd arasına 2 adet trimpot koyun 10k lık çok turlu
3-tek ldr yerine 4 ldr kullanın
4- adc okunan değeri voltaja çevirmek yerine decimal değer üzerinden işlem yaptırın.
5- pid kullanmaya çalışın

Ortalama olarak şunu yaptım, FOR döngüsü ile 100 değer aldırıp topladım döngü bitiminde böldüm olmadı bu yada ben yapamadım.
Trimpot değerini ayarlıcam önce 470 Ohm kullanmıştım
Diğerini de yapmaya çalışıyım.
Teşekkür ederim

Panelin konulduğu noktanın günlük ve anlık güneş açıları sabittir(Hessaplanabilir). Basit bir RTC ile bunu yapabilirsiniz. Python için pysolar mevcuttur.

Hocam benimki tek bir noktaya göre değilde genel amaçlı olcak belli hataları olur tabiki, opamp lar ile daha verimli olabilir ama biz pic olarak aldık projeyi o yüzden sordum.

Fark belli bir seviyenin üzerinde ise motorlar aktive olmalı. Yani koda ufak bir histeresis eklemek yeterli olur.
Bu işi güneş paneli için yapıyorsanız 3-5 derece fark etmez zaten.

Aynen hocam amacım o zaten sorun şu kod ile alakalı bu şimdi ldr ler farklı Direnç değerlerine sahip olduğu için aynı ışık altında biri 3.85v geliyor diğeri 3.65 mesela bu çok hassas oluyor bu hassasiyeti azaltmak için kod olarak ne gibi değişim yapabilirim

If(sag==Sol){
Çıkışlar }
If(sag>Sol){
Çıkışlar }
If(Sol>sag){
Çıkışlar}

Şöyle bi dene

Fark = sag- sol

İf (fark > 3 ) burada ister 3 ister 15 kullan. LDR lerin yerleştirilme açısına göre.
sola dön // Sola mı sağa mı döneceği LDR leri nasıl yerleştirdiğine göre değişir. LDR ler dışa bakıyorsa sola, içe bakıyorsa sağa gibi.

Şu şekilde denemiştim
Abs(sag==Sol)<=15 gibi
Ama bu sag veya Sol a uyarlamada sorun çıkmıştı bu şeklide deneyeceğim
Teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31