G-code...

togitogi

Profesyonel Üye
Arkadaşlar hepinize merhaba;
Yarın sabah TPM denetlemesi var ve ben eğitim odası sroumlusuyum aynı zamanda.Bu nedenle eğitim odasında benim cnc sergilemek niyetindeyim .Cnc oada show amaçlı olacak fakat ben en azından yazı yazmasını istiyorum .Ses olmasın diye spindle çalıştıramıyorum.Bana kalemle çizebileceğim resim yada şekiller'in g-code lazım çok acil.40cm60cm işleme alanı olan makinemin show yapmasını istiyorum kısaca.g-code konusunda deneyimimi sıfır.Acil desteğiniz gerekiyor .Şimdiden hepinize teşekkürler.

Mach3'ün klasöründe bir miktar gcode var. Mesela roadrunner. Şirin bir hayvandır kendisi : )

Denedim onuda küçük yapıyor büyütemedim.

Eskileri okumayanın standart sonu..
Hiç olmazsa inch modunda çalıştırırsın ..

5dsdgx.png

Ekli dosyalar

• TPM.rar
    9.6 KB · Görüntüleme: 15
Bu kodlar , aynen yukarıdaki resmi soldan sağa ne görüyorsanız , sırasıyla çizer.
Yani miror , yani bir camın arkasına , yazılıp asıldığında , dışarıdan düz göründüğü şekilde değil.
Nasıl bir ayarla bir makine bunu ters çevirebilir ? :rolleyes:
X ile Y nin motorları değişse olabilir mi ?

Bu kodlar , aynen yukarıdaki resmi soldan sağa ne görüyorsanız , sırasıyla çizer.
Yani miror , yani bir camın arkasına , yazılıp asıldığında , dışarıdan düz göründüğü şekilde değil.
Nasıl bir ayarla bir makine bunu ters çevirebilir ? :rolleyes:
X ile Y nin motorları değişse olabilir mi ?

Geçen aklımdaydı nasıl olsada olsa diye.

Kurnaz abi sorusu gibi oldu. formülü yazayım mı ayıp mı olur?:oops:

Dur hele , @togitogi anlatsın nasıl yapabildiğini ..

X mesafesi kurtarmayacak gibi olunca evet x ve y nin yerlerini değiştirmişdim.Makina yazarkende öle baktım kaldım.Çünki kafam tamamen japonlara yapacağım sunumdaydı.
:oops::oops::confused::confused::(:(

X ve Y yer değiştirirse mesela soldan sağa yazacağına aşağıdan yukarı ( defter sayfası duruşuna göre ) yazar nasıl ters yazabilir ki ?
Makinanın sağında duracağına solunda durarak bakarsın ?

Yok ben anlamadım bu işi. :confused:
@sparkk anlatsın hele.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri