Henüz yeniyim, telefon şarjı hakkında sorum

ata350

Üye
Merhabalar,

Henüz elektronikle uğraşmaya yeni yeni başlıyorum ve fazla bir bilgim yok. Her şeyi sorgulamaya çalışırken bugün şarj cihazımdaki değerler dikkatimi çekti.
Bilgilerime göre ; 3100 mAh demek, o bataryanın saatte 3100 mA boşaltabilmesi demek. Yani 3100 mAh bir bataryayı 3100 ma çeken bir devreye bağlarsak, sistem 1 saat çalışacak ardından duracaktır. Öncelikle bu bilgimde doğru muyum ?
İkincisi, şarj cihazımın output kısmında 5.0V - 2A yazıyor. Bu demek oluyor ki bu şarj cihazı outputta 2000 ma güç verebiliyor. Bu da demek oluyor ki, benim bataryam 1.5 saatte dolmalı. Peki benim bataryam neden 1.5 saatte dolmuyor ?
( Bahsettiğim batarya Samsung Galaxy Note 2 bataryasıdır, 3100 mAhdır. Şarj aleti de kendi şarj aletidir. )
Saçmaysa kusura bakmayın, kafam karışmış da olabilir. Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

bataryanız boş iken iç direnci düşük olduğundan mahsettiğiniz mA seviyelerşne çıkabilir ancak şarj oldukça bataryanın iç direnci dükselir ve şarj akımı buna bağlı olarak düşer. Örneğin benim GM Discovery telefonumun şarj makinası 5v 1000 mA, batarya tamaben boş iken şarja bağladığımda 850-900 mA ile şarj ederken batarya dolmaya başladıkça bu değer git gide düşüyor. %100 e yaklaştıkça 200 mA lere kadar düşüyor. battery monitör widget pro programı ile ben bu bilgileri takip edebiliyoum.

Yanıtınız için teşekkür ederim hocam bir sorum daha olacak izninizle,

Bu harici şarj cihazları gibi bir cihaz yapmak istiyorum. Burda sanırım her telefonun alması gereken v ve ma değerleri farklı. Bu şarj cihazları nasıl hallediyor işi ? Ben nasıl halledebilirim ?

telefonunuzun orjinal şarj cihazı dışındaki cihazlar bataryanızın sağlığını olumsuz etkileyebilir, aslında o cihazların birşeyi hallettiği yok(ucuz çin mallarını kastediyorum), içindeki devre ile 5v dc gerilim veriyorlar, güçleride çok düşük oluyor , mA değerleri 500 civarı oluyor genelde, bu da telefonunuzun çok geç şarj olmasına sebep oluyor.

telefonunuzun orjinal şarj cihazı dışındaki cihazlar bataryanızın sağlığını olumsuz etkileyebilir, aslında o cihazların birşeyi hallettiği yok(ucuz çin mallarını kastediyorum), içindeki devre ile 5v dc gerilim veriyorlar, güçleride çok düşük oluyor , mA değerleri 500 civarı oluyor genelde, bu da telefonunuzun çok geç şarj olmasına sebep oluyor.

Anladim hocam, peki 5v herhangi bir cihaz icin tehlikeli olabilir mi ? Yoksa batarya bunu kendi ayarlayacak midir ?

Öcelikle şunu söyliyeyim söyleyeceklerimden %100 emin değilim ama böyle olmalı;
5V sabit gerilim verdikten sonra cihazın içinde şatj ile ilgili bir entegresi var, bu bataryanın durumuna göre şarjı ayarlayıp-kesebiliyor diye biliyorum. Örneğin batarya aşırı ısınırsa şarjı kesecektir. Sabit-stabil 5V gerilim verdiğinizde evet telefon gerisini halledecektir, anormal bir gerilim verirseniz(7-8 V gibi) telefon gücü yettiği kadar bununla mücadele edicektir. :)

Öcelikle şunu söyliyeyim söyleyeceklerimden %100 emin değilim ama böyle olmalı;
5V sabit gerilim verdikten sonra cihazın içinde şatj ile ilgili bir entegresi var, bu bataryanın durumuna göre şarjı ayarlayıp-kesebiliyor diye biliyorum. Örneğin batarya aşırı ısınırsa şarjı kesecektir. Sabit-stabil 5V gerilim verdiğinizde evet telefon gerisini halledecektir, anormal bir gerilim verirseniz(7-8 V gibi) telefon gücü yettiği kadar bununla mücadele edicektir. :)

Sanıyorum bu mücadelede de ısı açığa çıkacak :) Teşekkür ederim hocam her şey için, araştırmalarıma devam edeceğim. İyi çalışmalar.

Bataryanız 3 saat doluyorsa şarz akımınız normal demektir. Yüksek akımlı cihazlar kullanırsanız daha hızlı dolar ama batarya ömürüde kısalır. Bu süre telefon açıkken uzar kullanırsanız daha da uzar. Lion piller için ısı yükselmesi zararlıdır. 2 - 4 sene gidebilecek batarya 9 ayda yolcu olabilir. Her gün 1 kere doldursanız en fazla 1 yıl.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri