1. Forumumuzda alt yapı değişikliği yapılmıştır. sorun yaşayan üyelerimiz buradan hata bildirimi yapabilirler.

ihlas su ısıtıcı veya benzeri şok ısıtıcıların zararı

Konusu 'Elektrik Genel' forumundadır ve manyeto tarafından 14 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. manyeto

manyeto Üye

Beğenilen Mesajları:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Elektrikci

selam arkadaşlar
    bende herkes gibi elektrikçilikle geçimimi sağlıyorum,meslek hayatımda sayısız kereler ihlas kodadlı değişik markalı şok su ısıtıcılarıyla çok uğraştım.
    tüm ısrarıma rağmen kimseyi bu lanet olası akım sömürücü aletten uzak tutamadım.çalıştığı anda şebekeden 32 amper çeken ve buda yetmeyip ana sigortaları attıran lanet olası elektrikçi düşmanı ve acayip tehlikeli bir araç
    korkunç biçimde halk tarafından benimsenmiş.
    buna hayret etmemek elde değil
    siz siz olun lütfen bu tip şok ısıtıcıların zararlı olduğunu çevrenize iletin
    bir evin ana sigortası 16 amper olmalıdır.40 değil
    lütfen bilinçli elektrikçiler olarak çevremizi uyaralım.

herkese saygılar.
    yunusx bunu beğendi.
    Entes
    Entes
  2. alpernbugra

alpernbugra Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    467
    Ödül Puanları:
    247
    Meslek:
    Makine Mühendisi ve Elektrik Elektronik Mühendisi
    Hocam şu ifadenize kafam takıldı biraz.Bence en az 32 Amper olmalı(Monofaze ise), mesela bizim oturduğumuz ev (3+1), evde 3x25A sigorta bulunuyor.
    yunusx bunu beğendi.
  3. yunusx

yunusx Üye

Beğenilen Mesajları:
    123
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    teknik eleman
    i.halilercin ve alpernbugra bunu beğendi.
  4. alpernbugra

alpernbugra Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    467
    Ödül Puanları:
    247
    Meslek:
    Makine Mühendisi ve Elektrik Elektronik Mühendisi
    Hocam bence en iyisi gazlı şofben.Ben nedense termosifondan korkuyorum patlayacak diye.
  5. merte6

merte6 Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Makine Mühendisi

Elektrikli veya gazlı ve hatta doğalgazlı kombiler bile risk sınıfındadır sonuçta düzenli olarak bakımlarını yaptırmazsanız herşey olabilir.
    yunusx bunu beğendi.
  6. Ertek68

Ertek68 Usta Üye

Beğenilen Mesajları:
    195
    Ödül Puanları:
    163
    Meslek:
    Elk. Teknikeri
    Sn. Manyeto ani ısıtıcıların hangi zararından ötürü çevremizi uyaracağımızı anlayamadım. Tükettiği elektrikten dolayımı yoksa bilmediğimiz bir zararımı var...?
    Eğer tükettiği elektrikten dolayı ise, musluğu açtığınızda sıcak su gelsin istiyorsanız buna katlanacaksınız. Sigorta konusuna gelince şimdiye kadar hiç bir evin ana (Kolon) siğortasının 16 A. olduğunu görmedim. (10 yıllık TEDAŞ çalışanıyım) ayrıca siğorta kaç A. olursa olsun insan hayatını korumaz. O işi K.A.K rölesi yapar.
    Termosifon kullanımına gelince eğer her zaman, beklemeden, musluğu açtığınızda sıcak su gelsin istiyorsanız. Termosifonu sürekli devrede tutmanız gerekecek ki, bu da faturanızın ikiye katlanması demektir (Suyu kullanmadığınız zamanlardada su kendiliğinden soğuyacağı için termosifon aynı suyu tekrar tekrar ısıtacacaktır).
    yunusx bunu beğendi.
  7. yunusx

yunusx Üye

Beğenilen Mesajları:
    123
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    teknik eleman
    Haklısın ama aralarında fark var ani su ısıtıcısı sadece banyoda kullanabilirsiniz gücü 7 kw fakat termosifon tüm daireyi besler heryerde yararlanabilirsiniz mutfak vb.. gücü 2 kw bence termosifon daha güvenli ve ekonomik benim kişisel görüşüm bu, denemekte yarar var fabrikada biz termosifon kullanıyoruz
    alpernbugra ve Ertek68 bunu beğendi.
  8. ainos

ainos Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    ben 15 yıldır elektrik teknisyenliği yapıyorum 16 amper ana sigorta görmedim

ayrıca okulu ilk bitirdiğim zaman 2 yıl ihlas'ta çalıştım.bu çihazdan zarar gören görmedim,ama şohpen den zehirlenen çok gördüm.

emniyet terbirlerini almassan her cihaz tehlikelidir,gelişi güzel her önüne gelene
    güvenip bağlatırsan sonuçlarına katlanırsın

elektrik tüketimi konusu dersen 5 dk düşün derim.
  9. likostar

likostar Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    elektrik teknisyeni
    her şey tehlikeli ona bakarsanız.kullanmasını bilene tabii
    tıpkı
    nükleer enerji gibi
    kullanmasını bilene
    bıçak var ekmek keser bıçak var adam öldür.. misal
    yunusx bunu beğendi.
  10. m-usta-fa

m-usta-fa Usta Üye

Beğenilen Mesajları:
    207
    Ödül Puanları:
    163

Bu şofbenleri genelde , kombili evde oturamayan , ya da gazlı şofben almak ya da kullanmak kendisine külfet olan insanlar tarafından kullanılıyor.Yani GENELDE dar gelirli insanlar tarafından kullanılıyor.Sorun da zaten , dar gelirli insanların , gecekondu vari , derme çatma yapılmış evlerinde çıkıyor.Gittiğinizde siz şunları demelisiniz.
    1-en az 4x4 kablo le , sigorta panosundan enerji alacağım.
    2- kaliteli bir KAK rölesini , sırf bu şofben için bağlamalıyız.
    3-Topraklamanız kötü , bu eve topraklama yapmalıyız, hatta şofben için , ayrı bir topraklama yapsak , daha iyi olur.

Bu üç maddenin maliyeti , işçiliğiniz hariç 150 liranın üstündedir diye TAHMİN ediyorum.Biz de bu işi bedavaya yapmıyoruz, piyasayı bilmiyorum ama, en az bir 100 lira da biz istiyoruz.Adamcağaz bu işe yanaşamıyor.Usta , idareten yapıver birşeyler diyorlar.
    Bir de bu alet , nemli ortamda çalışıyor. Ayrıca , ıslak elle kontrol düğmesine temas ediliyor.Ve ayrıca , kireçli sularda, rezistansı çok çabuk deliniyor.
    Gazlı şofben alırsan da, herkesin banyosu buna müsait olmuyor.Belirli bir hacim ve iyi bir baca çekişi gerekiyor.Ben geçen seneye kadar , dar bir banyoda ve düzgün baca bağlantısı olmayan bir ortamda kullanmak zorunda kaldım ( elektrikli şofbene o kadar gıcık olmuşum ki , tesisatı hazır olmasına rağmen, bu tehlikeyi göze aldım ama, elektrikli ısıtıcı kullanmadım) Şofbeni mutfağa koyarsanız da, bu sefer de ısı ayarlaması dert oluyor.
    Ah gözünü sevdiğimin odunlu sobaları , kalmadı şimdi onlardan :)
    yener74, yunusx ve sedat_demir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş