ihlas su ısıtıcı veya benzeri şok ısıtıcıların zararı

Basit ve kolay kurlumu ile ekonomik ve ayrıca arızalarının basit ve kolay onarımı ile elektrikçi dostu bu cihazları kutluyorum. :) Bütün gün dükkanında sinek avlayan mahalle elektrikçisinin tamamen dostu değil mi ne bu şiddet bu celal?

Ayrıca; benim de geçen hafta arkadaşımın şofbeni arıza çıkarmış gittim baktım. Basınç anahtarı rezistansı anahtarlamıyor hemen üstünden köprü attım çalışır duruma geldi fakat bu şekilde pek sağlıklı değil nereden bulabilirim bu basınç anahtarlarından ve bana ne kadara patlar? İkincisi şofbenin 3. kademesi çalışmıyor yani ısı 2. kademe ile aynı basınç anahtarını değiştirmek çözer mi bu sorunu da? Bilir kişi cevap yazarsa memnun olurum.

Not: Şofbenin Markası İhlas

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
basınç anahtarı , 3 kuruş değilse, 5 kuruş bir şeydir.Switch kısmını söküp, otomasyon malzemesi satan yerden alabilirsiniz.Normalde açık kontak oluyordu sanırım.Alırken kontak yapısına dikkat edin, NO mu NC mi diye.
Kademenin basınç anahtarı ile alakası olmaz.Fakat ihlas şofbende 3. kademe diye bir kademe de yoktur.1. kademe var , 2. kademe var. 3. kademe dediğimiz, 1 ile 2 nin aynı anda çalışmasıdır. 1 sağlamsa , 2 sağlamsa , 3 çalışmıyorsa, kademe anahtarını kontrol edin.Basınç anahtarı köprülü iken( sanırım 2 tane ondan, ikisi de mi köprü? ) birisi yanlışlıkla ya da el alışkanlığı ile suyu açmadan şalteri açarsa . rezistans yanar.Gövde yanabilir.Yangın ya da çarpılma tehlikesi olabilir.Bence köprülemekle iyi yapmamışsınız.

önemli olan bir cihazın çalışma anında şebekeden çektiği akımdır
anlık olayın büyüklüğünü tartışıyoruz.çalışırken şebekeden 30 amper çeken
bir cihaz dikkat edilmesi gereken bir cihazdır.yoksa toplamda az çalışmış bir önemi
yok,1 kilowat güç tüketsin ama 20 saat çalışsın.yüksek akım hep sorundur bence
ayrıca 16amper akım yaklaşık 3500 watt eder 3500 watt bir ev için normal bir güçtür.

En az on beş yıllık, ihlas ani su ısıtıcı kullanıyorum, herhangi bir problemle karşılaşmadım, içi hala gıcır gıcır, giriş sigortası 16 A olmalı, düşüncenize katılmıyorum,...

basınç anahtarı , 3 kuruş değilse, 5 kuruş bir şeydir.Switch kısmını söküp, otomasyon malzemesi satan yerden alabilirsiniz.Normalde açık kontak oluyordu sanırım.Alırken kontak yapısına dikkat edin, NO mu NC mi diye.
Kademenin basınç anahtarı ile alakası olmaz.Fakat ihlas şofbende 3. kademe diye bir kademe de yoktur.1. kademe var , 2. kademe var. 3. kademe dediğimiz, 1 ile 2 nin aynı anda çalışmasıdır. 1 sağlamsa , 2 sağlamsa , 3 çalışmıyorsa, kademe anahtarını kontrol edin.Basınç anahtarı köprülü iken( sanırım 2 tane ondan, ikisi de mi köprü? ) birisi yanlışlıkla ya da el alışkanlığı ile suyu açmadan şalteri açarsa . rezistans yanar.Gövde yanabilir.Yangın ya da çarpılma tehlikesi olabilir.Bence köprülemekle iyi yapmamışsınız.

1. kademe de çalışmıyor yanlız 2. ve 3. de aynı ısıyı alıyoruz rezistansta sorun var sanırım ona bakarım artık..Dediğiniz gibi 2 köprü attım ve suyu açmadan şofben açılırsa yanacağı ikazını da yaptım zaten geçici süre bu şekilde kullanılacak ben basınç anahtarını bulup değiştireyim de 3. kademe muhabbeti kısmet artık arkadaş hatrı olmasa bu kadar da uğraşmazdım. Her şey için teşekkür ederim, iyi çalışmalar..

önemli olan bir cihazın çalışma anında şebekeden çektiği akımdır
anlık olayın büyüklüğünü tartışıyoruz.çalışırken şebekeden 30 amper çeken
bir cihaz dikkat edilmesi gereken bir cihazdır.yoksa toplamda az çalışmış bir önemi
yok,1 kilowat güç tüketsin ama 20 saat çalışsın.yüksek akım hep sorundur bence
ayrıca 16amper akım yaklaşık 3500 watt eder 3500 watt bir ev için normal bir güçtür.

Zaten ısıtıcalarda kullanılan rezistanslar birer omik yük değil midir? O zaman hangi anlık kalkınma akımından bahsediliyor anlamış değilim. Sonuçta bobin ve ya kondansatör içermeyen bir devre..

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn arkadaşlar düşük gelir gurubuna güneş enerjisin den sonra en uygun gördüğüm ve ekonomik olan ani ıstıcılardır.am em niyet sistemleri yani kaçak akım ve şöfbenin kendi sviç ve termostatları sağlam olması lazım .diye dünüyorum.

Bu tür ani su ısıtıcılarını büyük çoğunlukla gecekonduda oturan dar gelirli kişiler kullanıyor. Sayın vain arkadaşımı ve kullanan diğer arkadaşlarımı tenzih ederim. Büyük çoğunluk dedim.

Ben İstanbulda kaç tane arızaya gittimse hepsi gecekondu.
İşin trajikomik yanı ise bu evlerin tesisatlarının çok zayıf olması. Neredeyse tamamı 40 - 50 yıllık evler. Zaten topraklamadan hiç bahsetmeye gerek yok.
Şofbeni açınca odadaki ampül dimmerle kısmış gibi sönüyor. Sigortalardan cızırtı gelmeye başlıyor.

Ben birde 6'lı grup prizlere gıcık oluyorum. 3 x 0.75 TTR kablo kullanılan grup prize vatandaş cihazları yükledikçe yüklüyor.

arkadaşım bu ve bu gibi cihazların üretimine ve satışına müsaade eden sorumlulara sitem etmemiz lazım. sana hak veriyorum. insanlarımız bugün elektriği har vurup harman savuruyor fakat en fazla 10 yıl sonra aydınlanmak için bile elktriği bulamayabiliriz.

Bu tür ani su ısıtıcılarını büyük çoğunlukla gecekonduda oturan dar gelirli kişiler kullanıyor. Sayın vain arkadaşımı ve kullanan diğer arkadaşlarımı tenzih ederim. Büyük çoğunluk dedim.

Ben İstanbulda kaç tane arızaya gittimse hepsi gecekondu.
İşin trajikomik yanı ise bu evlerin tesisatlarının çok zayıf olması. Neredeyse tamamı 40 - 50 yıllık evler. Zaten topraklamadan hiç bahsetmeye gerek yok.
Şofbeni açınca odadaki ampül dimmerle kısmış gibi sönüyor. Sigortalardan cızırtı gelmeye başlıyor.

Ben birde 6'lı grup prizlere gıcık oluyorum. 3 x 0.75 TTR kablo kullanılan grup prize vatandaş cihazları yükledikçe yüklüyor.

Bazı markalar kablo kalınlığını ambalajın üzerine yazmıyor.Çoğu insanda bilmeden kullanıyor.Şu an piyasada en çok 3x0,75 ve 3x1 mm2 kablodan yapılmış uzatmalar bulunuyor.

1-çünkü adı üstüne ani su ısıtıcısı musluğu açınca sıcak su geliyo
2-bu cihazlar diğer tüm cihazlardan daha güvenli
3-arıza yapma ihtimali çok az arıza genellikle tesisatın zayıf ollmasından kaynaklanan ufak tefek sorunlar
4-bu cihazları kullanırken mutlaka k.a.r. kullanılmalı
5-mutlaka topraklama yapılmalı
6-topraklama mutlaka arada sırada kontrol edilmeli
7-bu ihazları kulanırken gerekli tedbirler alındıktan sonra bence herkes kullansın en sağlıklısı bu hem ucuz hemde montajı kolay hemde kullanıcı dostu
bu arada ben elektrik teknikeriyim
bir dostum demişki evin ana sigortası 16 a. olmalı dostum söylermisin hangi devirdesin hangi çağda yaşıyorsun ben artık 40 a. den küçük ana sigorta takmıyorum.tabii ana kablonun kalınlığı taşıyabileceği amperde önemli
şu anda bana gelen monıfaze projeleri değiştirip hepsini trifaza ye çeviriyorum
bunun faydasını herkes görüyor. anlayan arkadaşlara sevgilerle

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri