inventör hakkında bilgi arıyorum

eve saygı deger dostlarım abılerım kardeslerım forumda özellıkle motor suruculerınde bulamadımdan yanı istedigim bilgiyi bulamadıgımdan dolayı yeni 1 konu acmak zorunda kaldım varsa 1 acıklama link atarsanız da olur sımdıden hepınıze tesekkurler

soru : inventorlardaki 12v/24v olayı tam olarak nedir işleyisi calısma prensibi

ve gine üzerinde yazan 1000w 1500w olayı nedir

benım bıldıgım invantor 12 v elektirigi 220v a cevirir ama bu 1000 / 1500w sıstemı burada ne oluyor

w'ı v' a gremi hesaplıyoruz v'ı nerede kullanıyor w' nerede kullanıyoruz gıbı sımdıden herkese tesekkurler

misal 1 elektirik orneginden verim bizde westel tv va arkasında 220-220v 50hz 75w yazıyordu burdakı degerler ile alakası nedir neye göre hesaplanır

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sayın efendi erdoğan önce elektrik nedir nasıl üretilir nasıl tüketilir. bunları araştır.MEGEP dökümanlarında bulabilirsin.

teşekür ederim ama benim öğrenmek istediğm kapsamlı deyilde 2 cumleyle netleştirilmiş yada en azından sadece bu ogrenmek istedigim kısım yinede ilgin için tesekkurler

Elbette daha teknik açıklamalarıda vardır ancak;

12V beslerseniz 1000W 48V beslersemniz 1500W güç alacağınızı belirtmiş.
inverter/konverter/doğrultucu/sürücü/kutu/beyin/drive/hız kontrol cihazlarını akım ile sıralamak en doğruus olur bana göre.

basitçe eğer 12V/1000W cihazınız varsa ve çıkış 220V ise alacağınız akım en fazla: 4.5A olur..

eve saygı deger dostlarım abılerım kardeslerım forumda özellıkle motor suruculerınde bulamadımdan yanı istedigim bilgiyi bulamadıgımdan dolayı yeni 1 konu acmak zorunda kaldım varsa 1 acıklama link atarsanız da olur sımdıden hepınıze tesekkurler

soru : inventorlardaki 12v/24v olayı tam olarak nedir işleyisi calısma prensibi

ve gine üzerinde yazan 1000w 1500w olayı nedir

benım bıldıgım invantor 12 v elektirigi 220v a cevirir ama bu 1000 / 1500w sıstemı burada ne oluyor

w'ı v' a gremi hesaplıyoruz v'ı nerede kullanıyor w' nerede kullanıyoruz gıbı sımdıden herkese tesekkurler

misal 1 elektirik orneginden verim bizde westel tv va arkasında 220-220v 50hz 75w yazıyordu burdakı degerler ile alakası nedir neye göre hesaplanır

Merhaba,
W= güç demektir yani tv niz saatte 75w güç harciyormus
V = volt demek bizim prizlerimizde 220v var yani tv niz normal bir priz ile calisiyormus

Bu işe W= V×I burada I da akım oluyor yani tv cihaziniz çalışmak için 75/220 akıma ihtiyaç duyuyor.

Evet inverterler 12 veya 24 voltu 220 volta çevirir yani bildiğin priz çıkışı sağlar. Neden çevirir mesela rüzgar güneş paneli bole üretir bunu kullanabilmek için çevirmek gerekir.

Ha birde dc ve ac yani doğru akım ve alternatif akım priz lerde alternatif akım var inverterler 12v dc yi 220v ac ye çevirir.

Sonracima invertör da 1000w yazıyor neden 1000 / 12 den akımını bulabilirsin yani o kadar akım veriyor yani sen bu cihaza 12v dc verirsen ki güç te önemli saatte 1000w lik cihaz calistirir vs.

Merhaba,
W= güç demektir yani tv niz saatte 75w güç harciyormus
V = volt demek bizim prizlerimizde 220v var yani tv niz normal bir priz ile calisiyormus

Bu işe W= V×I burada I da akım oluyor yani tv cihaziniz çalışmak için 75/220 akıma ihtiyaç duyuyor.

Evet inverterler 12 veya 24 voltu 220 volta çevirir yani bildiğin priz çıkışı sağlar. Neden çevirir mesela rüzgar güneş paneli bole üretir bunu kullanabilmek için çevirmek gerekir.

Ha birde dc ve ac yani doğru akım ve alternatif akım priz lerde alternatif akım var inverterler 12v dc yi 220v ac ye çevirir.

Sonracima invertör da 1000w yazıyor neden 1000 / 12 den akımını bulabilirsin yani o kadar akım veriyor yani sen bu cihaza 12v dc verirsen ki güç te önemli saatte 1000w lik cihaz calistirir vs.

sanırım gerekli bilgiyi aldım ve size 1 kardeşimizin çok başit 1 sistemini göstermek istiyorum

toplamda 4 parcadan olusuyor

1: 12v uretecek guneş panali
2: regilatör ( 12v tan ve üstünden gelen elektirigi 12de sabitliyor ) bildiğim ve anladıgım kadarı ile
3: 1 aded güçlü 1 akü [ burda kafama takılan soru okü kendisi paelden alamadığı enerjiyi aküden alıp regülatöreveriyor aynı anda regülatör aküyü beslerken aynı andada yetek şarz aleti olarak kullanıyor 'MU
4 inventer 12yi 220v cevirecek olan mevzu ve aslanlar gibi üretilen elektirik

not : video tamamen alıntıdır .!!!

bukadar basitmi yani 1.ci video basitleştirilmis 2.ci video kapsamlı olmus ama güzel olmus

Merhaba şimdi videoları izliyemiyorum ancak

1-) panel grubu neden grup dedjm panelleri seri veya paralel bağlayıp arttirabilirsin

2-) regülatör. Bu regülatör panelden gelen dengesiz üretimi duzenleyip akuyu jarz eder ayrıca paneli korur.

3-) akü grubu. Bu da seri ve paralel bağlı istenilen gücde oluşturulur

4-) invertör ;) eğer çift taraflı sayaç kullanirsan buna da gerek kalmaz

12/24 V giriş gerilimidir, DC kaynaktan beslenir. 220V AC çıkış gerilimidir. 1000W ise verebileceği nominal çıkış gücüdür. Yani sen invertörün çıkışından AC 220V 1000w güç çekebilirsin. Yani bu inverter ile 1000w'lık tek bir cihazı ya da güçlerinin toplamı 1000w olan birden fazla cihazı çalıştırabilirsin.

Kısaca tanım istersen invertörler; girişine verilen DC gerilimi AC gerilime dönüştürüp yükselten cihazlardır.

İnvertörleri paralel bağlayarak çıkış gücünü yükseltebilirsin (bağlantıyı yanlış yaparsan çıkışların yanabilir).

Giriş beslemesindeki akü grubunu paralel bağlayarak akülerin daha uzun süre beslemesini sağlayabilirsin, ancak bu invertörün çıkış gücünü etkilemez. Çünkü invertörün sana verebileceği maksimum gücün üzerine çıkmazsın.

Eğer giriş gerilimi 12 volt ise aküleri seri bağlayarak bu değerin üzerinde bir gerilim vermek sana bir şey kazandırmaz, aksine invertöre zarar verir.

**tt ile mobilden yazıyor...

1.) İnvertörleri paralel bağlayarak çıkış gücünü yükseltebilirsin (bağlantıyı yanlış yaparsan çıkışların yanabilir).

2.) Giriş beslemesindeki akü grubunu paralel bağlayarak akülerin daha uzun süre beslemesini sağlayabilirsin, ancak bu invertörün çıkış gücünü etkilemez. Çünkü invertörün sana verebileceği maksimum gücün üzerine çıkmazsın.

3) Eğer giriş gerilimi 12 volt ise aküleri seri bağlayarak bu değerin üzerinde bir gerilim vermek sana bir şey kazandırmaz, aksine invertöre zarar verir.

**tt ile mobilden yazıyor...

1 ) 12*12=24 gibi diyorsun peki bu sistem akulere yuklenme ve sonrasinda arza vermezmi 24v cikis gucu olan aku daha kaliteli uzun omurlu ve saglam olmazmi yada bu sistemin 12*12 yadadirek 24 artilari yada exsileri nelerdir

2) giris beslemesindeki akuleri birazdaha acarmisin akunun dolum surecinimi ksaltmak amac yoksa akuden alinan enerjiyi daha uzun suremi almak biraz acarsan pek anlayamadim

3) saten 12v alan inventore fazlasi verilmez. Bu ona zarar verir bir insanin agirligi dan fazlasini kaldiramiyacagi gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri