kama by reis çapa makinası

BLK_kenan

Üye
Merhaba arkadaşlar

Benim sorunum 107 kg ağırlığındaki çapa makinamı tek başıma kaldıramam ve bundan dolayı bahçede bırakmam.2004 doblo aracıma bu motoru yalnız olarak kaldıracak bir sistem yapmam lazım aksi halde her zaman adam bulamıyorum ve çalınacak diye korkuyorum.ayrıca ben fıtık ameliyatı oldum bunu da göz önünde bulundurmanızı rica ederim,
resimdeki tekerli hali ,bunun tekerleksiz hali olacak birer karış sağlı sollu 27mm altıgen mil var.

910C özellik.png

Tekerlekler niye yok?
Aracın tavanına mı çarpıyor,
Tekerlek olmadan nasıl kullanıyorsunuz, her seferinde sök-takmı yapıyorsunuz, eğer öyleyse çeki demiri işinizi görmezmi?. 3ileri 1 geri, boş vitesi yokmu bu aletin,

Tekerlekler niye yok?
Tekerlek olmadan nasıl kullanıyorsunuz, her seferinde sök-takmı yapıyorsunuz, eğer öyleyse çeki demiri işinizi görmezmi?. 3ileri 1 geri, boş vitesi yokmu bu aletin,
tekerlekli olarak araca sığmıyor tavana çarpar,kollar aşağıya indirilebiliyor ama teker çapı büyük tavana çarpar,şuan üzerinde çapa bıçakları takılı 120cm lik sağ ve sol onlar vidalı söküp arabaya yüklüyorum,boşu var
yani bana öyle bir şey lazım ki o bahsettiğim 27mm lik mile bir şeyler uydurup arabanın bagaj yüksekliğine kadar kaldıracak ve içerisine sürecek,tek başıma bunu nasıl yapabilirim

Aracı sadece siz mi kullanıyorsunuz, zemine değişiklik yapmak mümkün mü? Caraskal ile indirip kaldırılır tek kişi olunca. Benzer durum bizde de vardı, konteynır aldık işi bitince içeri alarak şimdilik çözdük, ama teker değişimi için ben de ilave düşünüyorum.

Merhaba, bir öneri
Bahçede çardak, ağaç gibi şeyler varsa makara veya elektrikli küçük bir vinç ile, yüksekliği araba bagaj seviyesinde olan ayakları tekerlekli bir masanın üstüne koyabilirsiniz.
Masaya aldıktan sonra masayı tekerlekleri sayesinde arabanın bagajına yanaştırır çapa makinasını içeri itersiniz.

bilgileriniz için sağolun öncelikle
fakat elektrik yok ,konteynır yok maalesef ,ben araba krikosu ile kaldırıp krikonun üzerine de raylı bir sistem yapmayı düşündüm fakat kriko 50-60cm kaldırmaz daha başka neler yapabiliriz veya bunu nasıl geliştirebiliriz
saygılar

bilgileriniz için sağolun öncelikle
fakat elektrik yok ,konteynır yok maalesef ,ben araba krikosu ile kaldırıp krikonun üzerine de raylı bir sistem yapmayı düşündüm fakat kriko 50-60cm kaldırmaz daha başka neler yapabiliriz veya bunu nasıl geliştirebiliriz
saygılar
Benim de aklımda raylı/bilyeli raf vardı mesajımdaki soruları bu sebeple sordum, caraskalla (dik montaj) kaldırıp raylı tabanla içeri dışarı alınır veya oto çekicisi gibi caraskal (yatay/dik) koltuk arkasında olur makineyi platforma kondurup içeri çekilir. Saygılar Kenan Bey.

Belki bir fikir verebilir. Bu da başka bir yöntem. Altına tekerlek konulabilir.
Ben ilk anlattığım yöntemle tek başıma 100 kg lık bir yükü arabaya aktarabiliyordum . Saygılarımla
sps500_1.jpg

Merhaba,
Üstadım öncelikle geçmiş olsun diyorum ve eğer bir çözüme ulaşamadıysan eğer senin için güzel bir fikir biliyorum. Aracım doblo demişsiniz. Yerinizde olsam araç içerisine kenarlarda olmak üzere ters U şeklinde dışarıya doğru sürgülü bir mekanizma yaptırırdım. Dışarıya çıkan sürgülü parçası ucuna ise dc 12v (öakmaklık yada aracın başka bir yerinden alınan elektrik) ile çalışan rediktörlü bir motoru olan minik bir vinç ile (el yapımı bile olabilir) çapayı kaldırıp sürgülü sistemle araca sürüp indirerek rahat bir şekilde yükleyebilirsin. Biraz maliyetli olacaktır belki 200 veya 300 TL belkide daha az ama eğer ki söz konusu sağlığınız ve maddi durum iyi ise şüphesiz ilk tercih sağlık olmalıdır.
Bahsettiğim sistemi sıradan bir doblo model araç üzerinde kaba taslak çizdim. Bu sayede sadece çapa motoru değil araca yüklemek isteyipte yükleyemediğiniz her türlü ağır malzemeyi (un, patates, soğan, kömür çuvalı vb) rahatlıkla yükleyebilir ve belinize en ufak yük bindirmezsiniz. Fikrim ve çizimimin umarım faydası olmuştur.

upload_2016-7-22_18-0-43.png

Tekerlekler niye yok?
Bu çapa makineleri tekerleklerin yerine çapa bıçakları takılarak çalıştırılır.
Merhaba arkadaşlar

Benim sorunum 107 kg ağırlığındaki çapa makinamı tek başıma kaldıramam ve bundan dolayı bahçede bırakmam.2004 doblo aracıma bu motoru yalnız olarak kaldıracak bir sistem yapmam lazım aksi halde her zaman adam bulamıyorum ve çalınacak diye korkuyorum.ayrıca ben fıtık ameliyatı oldum bunu da göz önünde bulundurmanızı rica ederim,
resimdeki tekerli hali ,bunun tekerleksiz hali olacak birer karış sağlı sollu 27mm altıgen mil var.

Ekli dosyayı görüntüle 31949
Fıtık ameliyatı geçiren biri için bu makine tehlikelidir.Ben hiç bunu kullanmadım ama köyde büyüdüğüm için nasıl kullanıldığını biliyorum.
@Scorpion42 arkadaşımızın dediğine bende katılıyorum.Koltuğun oraya 12 voltluk redüktörlü bir motor bağlarsanız arabanın bagajına da bir rampa koyarak çapa makinenizi bagaja çekebilirsiniz ancak tekerlekleri olmalı bunun için kolları söküp bagaja çapa makinesinin yanına koyabilirsiniz!

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri