Kaynak Bağlama

elektrkci

Üye
Bir cihaza kaynak bağladığımızda onu neye göre seçmeliyiz ben tam olarak anlayamadım.Mesela diyelim ki etiket üzerinde şöyle bir tabir var: 6-18V Vdc çıkış gücü 15W max akım 2A, bu şu anlama mı geliyor.18V gerilim verdiğimde max 2A çekiyor 15W güç harcama +Isı gibi mi düşünecez ?.Sonra kaynak seçtiğimizde kaynağın neresine dikkat etmeliyiz.Kısaca sormak istediğim şu ben bir cihaza kaynak olarak şu olur yada olmaz nasıl diyebilirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ben hiç o kadar değişken voltaj aralığında çalışan yük görmedim. Ama vardır ona bişey diyemem.

Şöyle söyleyeyim.

mesela 12 volt 4 amper çeken bir yükünüz var. 48 watt yapar. Bu yükü beslemek için en az kendi gücü ve biraz üstü güç kaynağı kullanmalısınız. Bazı cihazlar 7 gün 24 saat çalışacağı için ve sıcaklık faktörünüde düşünülürse nominal güçdeğerinin biraz üzerinde %5 ile %20 gibi değerde güç kaynağı seçilmelidir.

yani yukarıdaki 12 volt 4 amper 48 watt için tavsiyem 55 - 60 wattlık bir güç kaynağı öneririm.

ben hiç o kadar değişken voltaj aralığında çalışan yük görmedim. Ama vardır ona bişey diyemem.

Şöyle söyleyeyim.

mesela 12 volt 4 amper çeken bir yükünüz var. 48 watt yapar. Bu yükü beslemek için en az kendi gücü ve biraz üstü güç kaynağı kullanmalısınız. Bazı cihazlar 7 gün 24 saat çalışacağı için ve sıcaklık faktörünüde düşünülürse nominal güçdeğerinin biraz üzerinde %5 ile %20 gibi değerde güç kaynağı seçilmelidir.

yani yukarıdaki 12 volt 4 amper 48 watt için tavsiyem 55 - 60 wattlık bir güç kaynağı öneririm.

Çok teşekkürler .yani kaynağın sağladığı akım ve gerilime bakmadan direk kaynağın gücüne göre hareket ediyoruz değil mi? Yani 30V 2A ve ya 15V 4A kaynak seçsek birşey olmaz aynı etkiyi gösterir diyebilirmiyiz.

Son düzenleme:
Kalitesiz taklit cihazlarda benzer etiketler görürüz, markalı orj cihazların çıkışı daha sabittir ve besleme sebepli sıkıntılar yaşatmazlar. Cihazımızın ihtiyacına göre kaynak arayacağız etiketene bakarak, mesela cep veya tablet 5v 1-2A ister alacağımız adaptör etiketinde 6-9v 2A derse uzak dur derim :)

Çok teşekkürler .yani kaynağın sağladığı akım ve gerilime bakmadan direk kaynağın gücüne göre hareket ediyoruz değil mi? Yani 30V 2A ve ya 15V 4A kaynak seçsek birşey olmaz aynı etkiyi gösterir diyebilirmiyiz.

Sadece kaynaktan alınan güç olarak volt*amper çarpımı ayni watt harcanma değerini bu noktada bir gösterge olarak da bize gösterir,yoksa 15 voltla çalışan cihaza direk voltajı 15'lere düşürmeden bu 30 voltluk kaynak (adaptör,güç kaynağı,,akü,pil bataryası,vb.) bağlarsanız cihazınız hemen yanar.

Cihaza göre adaptör veya güç kaynağını seçerken %15-20 artırımlı emniyet payını düşünüp seçersiniz.En basit örnek şerit ledlere göre metrajdaki güce göre seçilecek adaptör gücünün %15-20 daha fazla güçte olanının seçilmesidir.Şerid ledlere 100 watt. adaptör (12 volt*8 amper gibi) gerekli ise sizin seçiminiz en az 120 watt (12 volt*10 amper) besleme değerli olabilmelidir.Kolay gelsin.

Ustalarım çok teşekkürler yardımlarınız için tek değerli olduğunda 12V,15 V la çalışan cihaz olduğunda yapılması gerekeni anladım .iki değer arasında olduğunda ne yapılmalı mesela 12-24V arasında maks 3A ile çalışan bir cihazımız var diyelim.Ne bağlamak lazım buna.Birde bunu açıklarsanız çok sevinirim.

Merhaba.12-24 volt arasında çalışan bu cihaz bir amfi (Opamp) ise öncelikle lm317 ayarlı güç kaynağı ile (Örneğin 2N3055'le amper sınırı çok artırılmış olanla) 12 ve 24 volt ac değerleri arasında bu cihazı deneme-yanılma yolu sınama (test) işlemine başvurursunuz.Çünkü müzik ses çıkışını alacağınız bu amfiler geniş voltaj aralıklı da çalışsa optimum (En verimli) dc voltaj değerinin uygulanmasında tam tatmin edici kalite ve seste müzik sesinin performansını verebilir örneğin,bu şekilde de mevcut teknik özelliğinden en verimli şekilde böyle faydalanılabilir.

Amfi örneği çok sıradan bir örnektir,bunun gibi geniş voltaj aralığında çalışıp sadece belirli voltajda en iyi sonucu (verimi) alabileceğiniz diğer başka cihazlar da bulunabilir.Lm317'li voltaj ayarlı güç kaynakları ile bu voltaj tam tespit edilirse sonrasında sabit voltajla lm78XX entegresi içeren güç kaynakları veya özel bu voltajı veren 3 amperlik adaptörler ile bu güç kaynağını böylece sürekli kullanırsınız.

Çok değişik voltajlarda kullanılan tüm cihazların da demiyelim,ama önemli bir kısmının,bir optimum verimle çalışacağı (sabit 3 amperde diyelim) hassas bir voltaj noktaları mutlaka bulunur.Başarılar dileğimle.Kolay gelsin.

Motor / selenoid içeren cihazlar daha fazla amper ister, yine verdiğin örnekten gidersek 12-24v için cihaz içinde düşürücü ent vardır bu gerilime sıkıntısız dayanır, ör: mc34063 lakin 500mA verebilir anca. Önemli olan cihazın etiketine veya kitabına tüketim besleme ihtiyacı bilgilerine göz atman. Örnek foto mak; (voltaja takılmayalım) motor tüketimleri sebepli çekim 1,5w izleme 0,8w.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri