Kombi - Vaillan Turbo Max Ateşeleme Arızası

metulen

Üye
Arkadaşlar acil bir sorunum var. Yardımcı olursanız sevinirim. Vaillant Turbo Max marka kombim var. Yeşil ayar düğmeli olan ve sanırım 2000-2001 imalatı. Bu kombi gayet güzel çalışırken musluk suyunu ısıtmamaya başladı. Tam bu anda petekler halen sıcakken baktım ki ateşleme arıza ışığı yanıyor. Sonra haliyle peteklerde soğudu bi daha da çalışmadı. Sıcak suyu veya petekleri açtığımızda manyeto ateşliyor ama gaz yanmıyor. Bunu iki defa yapıp ateşleme arıza ışığını yakıyor. Elle çakmak moduna aldığımda da kombi resetlenip manyeto çakıyor ama gaz yanmıyor. Kombi girişinde gaz var, manyeto da çakıyor (ön kapağı sökünce görülüyor) ama neden gaz yanmıyor anlamadım. Acaba elektro valf te bir sorun mu olabilir?

Kombiyi kapatıp açtım, s,gortadan açıp kapadım. Su basıncı da 1,5 civarında.

Arkadaş evet sen in arızanın aynısı ben yaşadım.Benim kombide devreye giriyor fakat gaz gelmediği için ısıtma yapmıyordu.Senin kombideki sorun kesinlikle gaz geçişini sağlayan elektro valf(selenoid valf)arızalı.Elektro valfin yerini bulursan öncelikle kombi enerjisini kesip elektro valfi çalıştıran bobini ölçü aleti ile kontrol etmen gerekiyor.(elektro valfin resmini koyabilirsen bobinin yeri tarif edilebilir)

Arkadaş evet sen in arızanın aynısı ben yaşadım.Benim kombide devreye giriyor fakat gaz gelmediği için ısıtma yapmıyordu.Senin kombideki sorun kesinlikle gaz geçişini sağlayan elektro valf(selenoid valf)arızalı.Elektro valfin yerini bulursan öncelikle kombi enerjisini kesip elektro valfi çalıştıran bobini ölçü aleti ile kontrol etmen gerekiyor.(elektro valfin resmini koyabilirsen bobinin yeri tarif edilebilir)

Öncelikle cevap için teşekkürler. Sorun tahmin edildiği gibi elektronik gaz valfindeymiş. Toplamda 292tl ye servisten değişti. Kombi yazlıkta olduğundan kendim inceleme şansım olmadı. Mecbur servis gitti. Malum o dönem hava çok soğuktu kombinin yapılması gerekiyordu. Genede teşekkürler cevap için

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri