Kondanstör gruplari için Nh mi Tmş mi

ug teknik

Üye
Forumda açilan başliklari inceledim ve kararsiz kaldim.Kondanstör gruplari için Tmş neden etkin koruma sağlayamamakta .Kisa devre açma becerileri o kadarmi yetersiz bu ürünlerin.Panoda test yaptiğim esnada yanan bir kondanstör yüzünden kapakli tip nh sigorta bomba gibi patladi.Bir çok faz çakişmasi gördüm ancak bu kadar tesirli bir patlama görmedim.40 kvar ve alti gruplara otomat takmanin bir zarari olurmu

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Forumda açilan başliklari inceledim ve kararsiz kaldim.Kondanstör gruplari için Tmş neden etkin koruma sağlayamamakta .Kisa devre açma becerileri o kadarmi yetersiz bu ürünlerin.Panoda test yaptiğim esnada yanan bir kondanstör yüzünden kapakli tip nh sigorta bomba gibi patladi.Bir çok faz çakişmasi gördüm ancak bu kadar tesirli bir patlama görmedim.40 kvar ve alti gruplara otomat takmanin bir zarari olurmu
Tamamiyle panonun fiziksel yapısıyla alakalı bir durum yeteri kadar sirkülasyon yoksa kesinlikle nh kullanılmalı.

TMŞ bağlanacak ise,bağlandığı noktadaki kısa devre akımı dikkate alınarak seçim yapılmalıdır.NH sigorta
kısa devre kesme akımı 100 kA olduğu için,her noktada kullanılabilir.TMŞ seçiminde,termik ayarının da
1,3 x In olarak ayarlanması gerekir.

NH sigorta
kısa devre kesme akımı 100 kA olduğu için,her noktada kullanılabilir
kondansatör grupları için nh tercih edilmesinin tek sebebi bu mudur?
biraz güvensiz gelmete bu sigortalar yerine tmş kullanmayı düşünüyorduk da

TMŞ nin kısa devre akımına ve termik ayar akımına ( 1,3 x In ) dikkat etmek şartiyle,TMŞ kullanmak,her
zaman tercih edilmesi gereken bir husustur.

Kompanzasyon dolayısıyla kondansatörler ana pano yanında ve trafoya yakın noktada olduğundan konum itibarıyla kısadevre akımı yüksek olan noktalardadır. Bu nedenle TMŞ veya NH sigorta tercih edilir. NH tercih edilmesinin sebebi kurulum maaliyetinin düşük olmasıdır, diğer farkı tek faz kısa devre gerçekleşmişse o faz'a ait sigorta buşonu atar diğerleri atmaz. Dezavantaj işletme maaliyetidir her atan buşon yenisi ile değiştirilmelidir. Kısa devre kesme kapasitesi doğru seçilirse TMŞ kurulum maaliyeti hariç, genel manada avantajlıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri