Metal işlemek için makine fikirleri

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Arkadaşlar malumunuz BT30 spindle projemin sonlarındayım. Şimdi bu motoru kullanmak için bir makine yapmak istiyorum. Amacım sert metalleri (karbonlu çelikler) dahi kesebilmek. Kesebilmek derken freze kadar olmasa da ona yakın performanslarda kesim yapabilmek.

Aslında ben hepsi bir arada bir makine istiyorum. Çelik de kesebileyim ama yumuşak malzemeleri de kesebileyim. Bu yüzden router tarzında ama 50x50x20cm gibi kesim alanına sahip olsun istiyorum.

Gövde malzemesi ne olsun? İçi boş kare/dikdörtgen demir veya çelik profil mi (Çelik zor gerçi. Pahalı) yoksa demir levha mı kestireyim? Kaynak konusunda sıkıntı yok. Kaynak makinem var bu yüzden kare demir profil aklıma daha çok yatıyor.

En önemli soru köprü sabit mi kalsın? Yani köprü sabit ama tabla hareketli. Bu tarz makineleri nedense bir türlü içime sindiremiyorum. Belki çok daha mantıklı ama iyi düşünmek lazım. Özellikle bu konuda görüşlerinizi paylaşın lütfen.

Diğer soru, vidalı mil/bilyeli somun kullanmaktan bıktım. Ne zaman tornada uçlarını işlesem mil yamuluyor. Bu yüzden kremayer sistemi kullanmak istiyorum. En azından uzun olan Y ekseninde.

Sulu çalıştırmak istiyorum. Şimdi kullandığım püskürtmeli şekilde değil de doğrudan uca pompa sıvı akıtacağım. Bu yüzden tablanın altında talaşı sıvıdan ayıran bir filtreleme sistemi yapacağım.

Makineyi kafamda netleştirmek için görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Teşekkürler

Geçen gün bir arkadaşım hareketli tabla yerine haeketliköprü daha iyi ve daha sağlıklıdır diye tavsiyede bulunmuştu CNC işleme merkezi için!Alacaksanız bu tip tezgah alın diye(63 bin dolarlık CNC freze için söylemişti)

Sen orada ben burada başlayalım, Fekat benim ATCım yok. CNCm de yok.
Pis fakirmiyim neyim?
Suat bu projeyi beraber götürelim, (İki baş'lık olmasın) sonucta Bende metal işleyebilecek bişe düşünüyorum. 500*500 iyide 200 az gibi geldi bana. mengene filan konduğunda (Ortalama iş görür mengenenin 150mm yüksekliği var) iş parçası, takım boyu , çalışma alan vs. bişey kalmıyor.

sabit köprülü yaparsan daha avantajlı verdiğin ölçüler için.
metal ağırlıklı kesim yapacaksan sabit köprülü derim ben
tablayı da tepsi gibi yaparsan köşesinden su tahliye deliği ile gelen suyu alta değdirmeden tahliye edersin

Kısa mesafede ağır köprüyü rijit ve hareketli yapmak için epeyce çaba ve uygun malzeme gerekiyor.

Y ekseni 40 cm gibi olsa sabit köprü derdim. Sabit köprüde Y ekseni kayıpları fazla oluyor. Ben mesafeyi biraz daha verimli kullanabilmek için tablayı CNC dışına da taşacak şekilde düşünüyorum.

Vidalı mil yataklamalarını bağlayacak yer bende biraz sıkıntı yarattı.

Sizin tasarımda Y eksen motorları ilave metal parçalara bağlanıyor, baştan tek parça tasarlansa daha iyi olmaz mı?

Benim tasarımda altta küçük bir alan kalıyor. İnce levhadan tepsi gibi büktürüp kullanmak istiyorum.

6000-7000 serisi alu biraz pahalı ama bir alternatif.

Bir de divizör koyacak yer de lazım...
Biraz abartılı ama mini torna maksatlı ayna'da olabilir.
Şöyle bir tool atachment felen, cıncıh boncoh parçalar yapabilir. X-Y eksenleri bu işe yarar(mı)

Suat bunu yapmayalım :D:D:D biraz meşakatlı, daha ATC bitmemişken bide buna takılma.

Bİrde bunu buldum konudışı ama (CNC lathe) bunu şimdilik rafa koyarsın
diye düşünüyorum.

Sen orada ben burada başlayalım, Fekat benim ATCım yok. CNCm de yok.
Pis fakirmiyim neyim?
Suat bu projeyi beraber götürelim, (İki baş'lık olmasın) sonucta Bende metal işleyebilecek bişe düşünüyorum. 500*500 iyide 200 az gibi geldi bana. mengene filan konduğunda (Ortalama iş görür mengenenin 150mm yüksekliği var) iş parçası, takım boyu , çalışma alan vs. bişey kalmıyor.
Olur beraber yapalım.

ATC önemli değil. İstediğin zaman takarsın.

Halen köprü sabit mi hareketli mi olsun karar veremedim. Gönlüm hareketliden yana ama ne bileyim.

Sen ne düşünüyorsun?

OK Z eksenini yükseltelim. En büyük kaçlık divizör takılır? 125? 150?
Z 300mm olsursa kurtarır gibi. Fazlası eşşeğin .. gibi olur.

hmm. Sabit köprüyü neden sevmiyorum biliyor musunuz? Makinenin Y ekseni uzunluk olarak 2 katına çıkıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri