motor gücü tespit etmek yardımmm

efsane042

Üye
yıldız üçgen bağlantısı mevcut olan motorun çektiiği akımdan kaç kw yada kaç hp olduğunu nasıl öğrenirim ve akımı ana kontaktör girişindenmi ölçmeliyim
birde termik seçimi yapabilmem için akımı ana kotaktör aktından ölçerekmi termik seçmeliyim yardımalrını bekliyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
yıldız üçgen bağlantısı mevcut olan motorun çektiiği akımdan kaç kw yada kaç hp olduğunu nasıl öğrenirim ve akımı ana kontaktör girişindenmi ölçmeliyim
birde termik seçimi yapabilmem için akımı ana kotaktör aktından ölçerekmi termik seçmeliyim yardımalrını bekliyorum

Merhaba
3 fazda
P = √3 V . I . Cos φ seklinde degerleri yerine girerek hesaplaya bilirsiniz
alim belli gerilim belli cos fide belli

evet ana kontaktorden akimi olcmeniz gerekiyor ve buna gore termik secimi yapmalisiniz

3 fazlı asm ise pens amper metreyle fazlardan birinin çektiği akıma bakın ya da emniyetli olması açısından tüm fazlara bakın aynı veya yakın değerleri gösteriyorsa ÜÇ FAZLI MOTORLARDA ANMA AKIMINA GÖRE SİGORTA SEÇİMİ tablosundan motorun kw ve hp cinsinden gücünü besleme kablosunun kesitini ve gerekli sigorta akımını belirleyebilirsiniz.

Yalnız motor boşta ise sizi yanılta bilir!Motor boşta ise yüke bağladığınızda bulduğunuz amper düşük kalacaktır!Ama motor bir yüke bağlıysa bu yöntem motorun şuan yaptığı iş için yeterli olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri