Paket şalter

Mkarakaya1

Üye
Paket şalterlerin avantaj ve dezavantajlarını bilen varsa yardım edebilir mi ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
paket salter kumanda edecegın cıhaza tek ensturman olarak baglayıp kumanda edersın ama acma kapama kontak asınma zamanı gelmedende kontak bozulunca sıstemde arza meydana gelır ornegın motorda kullanırsan ıkı faza kalan motor yanarrr

Paket şalter yada pako şalter aynı şeyi ifade eder. Pako şalterler koruma elemanı değildirler kumanda elemanıdırlar. Akım değeri uygun seçildiği taktirde sorun çıkarmazlar. Kumanda devresinde de güç devresinde de kullanılırlar.

Paket şalterler aslında aynı açma-kapama yapabilen (türüne göre değişir) anahtarlarlar gibidir. Yalnızca çok yüksek akım ve gerilimleri kontrol edebilme özelliği vardır bu bir avantajdır. Dezavantajına gelicek olursak örnek vermek istiyorum yıldız-üçgen devresinde paket şalter kullanılabilir fakat bu bir dezavantajdır çünkü yıldız-üçgende paket şalter kullanmak tamamilen kişinin tecrübesine kalmış bir şeydir. Paket şalter ile kontrol edildiği takdirde sistemde sorun çıkarabilir en önemliside zaman olayı yıldızdan üçgene geçildiğinde iyi bir zaman ayarında geçiş yapılmalıdır aksi takdirde sistem resetlenebilir.

Paket şalterler aslında aynı açma-kapama yapabilen (türüne göre değişir) anahtarlarlar gibidir. Yalnızca çok yüksek akım ve gerilimleri kontrol edebilme özelliği vardır bu bir avantajdır. Dezavantajına gelicek olursak örnek vermek istiyorum yıldız-üçgen devresinde paket şalter kullanılabilir fakat bu bir dezavantajdır çünkü yıldız-üçgende paket şalter kullanmak tamamilen kişinin tecrübesine kalmış bir şeydir. Paket şalter ile kontrol edildiği takdirde sistemde sorun çıkarabilir en önemliside zaman olayı yıldızdan üçgene geçildiğinde iyi bir zaman ayarında geçiş yapılmalıdır aksi takdirde sistem resetlenebilir.

Paket şalterin dezavantajı olarak bahsettiğiniz şey paket şalterin dezavantajı değildir yanlış tercihdir. Pako şalterle yıldız üçgen yol verme bir kez çalıştırılıp uzun süre çalıştırılan motorlara uygulanır. Sürekli dur-kalk çalışan motora uygulanmaz böyle motora zaten otomatik yıldız-üçgende yol verilmesi de uygun olmaz. Teknikelemanlar neyi nerde kullanacağını bilmediği için sıkıntılar oluşmakta. İşin başında sistem sağlıklı kurulursa kolay kolay sıkıntılar yaşanmaz.

Son düzenleme:
Paket şalterin dezavantajı olarak bahsettiğiniz şey paket şalterin dezavantajı değildir yanlış tercihdir. Pako şalterle yıldız üçgen yol verme bir kez çalıştırılıp uzun süre çalıştırılan motorlara uygulanır. Sürekli dur-kalk çalışan motora uygulanmaz böyle motora zaten otomatik yıldız-üçgende yol verilmesi uygun olmaz. Teknikelemanlar neyi nerde kullanacağını bilmediği için sıkıntılar oluşmakta. İşin başında sistem sağlıklı kurulursa kolay kolay sıkıntılar yaşanmaz.
İşinin ehli ve işine sahip çıkan teknik elemanlar tabi :) Yıllarca teknik elemanların arazi olduğu ortamlarda elinde ne malzeme varsa onunla iş üretmeye çalışan ustaları ; şefleri ; çıraklık okulu ya da EML mezunlarına da burdan saygılarımı gönderiyorum ben gene de :)

İşinin ehli ve işine sahip çıkan teknik elemanlar tabi :) Yıllarca teknik elemanların arazi olduğu ortamlarda elinde ne malzeme varsa onunla iş üretmeye çalışan ustaları ; şefleri ; çıraklık okulu ya da EML mezunlarına da burdan saygılarımı gönderiyorum ben gene de :)

Haklsınız tabii ki onları tenzih etmek gerekir. Babam emekli teknik öğretmendir, teknik öğretmen okulunda okurken kontaktör diye bir malzeme yoktu, okul bitti öğretmen olduk öğrencilerimize kontaktörü anlattık der gülümserdi. Teknik elemanlar gelişen teknolojiye ayak uyduramıyor 20-30 sene önceki çözümlerle işi çözmeye çalışıyorsa kendini geliştirmiyorsa bitmiş demektir bitmiş hatta okeye dönüyor da diyebiliriz :)

Amin cümlemizi, mesleğe uzun yıllar emek vermiş olan şahıslara saygımız sonsuzdur onlardan her zaman öğrenilecek bilgiler, püf noktaları mutlaka çıkar.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri