Pic ile transistör tetikleme

zeytin8899

Üye
S.a arkadaşlar basit bi animasyon devresi için transistörleri pic ile tetikleyecem.Merak ettiğim konu transistör ile pic arasına yani beyz ucuna baglanması gereken direnç ne kadar olmalı ayriyeten direk baglamazsak ne olur?(yük olarak 3 tane led baglıyorum transistör yardımıyla bir bacaga)

XY9Lr6.png

S.a arkadaşlar basit bi animasyon devresi için transistörleri pic ile tetikleyecem.Merak ettiğim konu transistör ile pic arasına yani beyz ucuna baglanması gereken direnç ne kadar olmalı ayriyeten direk baglamazsak ne olur?(yük olarak 3 tane led baglıyorum transistör yardımıyla bir bacaga)

XY9Lr6.png
3 tane ledi 220 ohm direnk ile direk pice bağla sıkıntı olmaz...

q2j6ad.jpg

ben bu şekilde kullanıyorum.Sorun yaşamadım.Özellikle röle sürerken 100n ları es geçmeyin..

Peki direk 10k baglayıp tetiklemeye çalışsam sıkıntı yaşarmıyım?(1k 5v baglantısını yapmadan)

yük voltajı 5v ve daha küçük ise sorun olabilir.
yüke bağladığın kaynak 8volt ve daha yüksek ise sorun olucanı zannetmiyorum. Bunu denemedim.
tabiki denemek lazım baskı devrede direnç yerlerini bırak. gerek kalmazsa direçleri takmazsın:)

bu arada 3 ledi seri bağlayıp direk pic çıkışına versende olur. Bide seri direnc tabi.

lzZ1yB.png

Bağlantı bu şekilde olsa 12 led baglayacağım tek transistöre ve yaklaşık 4 tane transistör olacak sistemler toplam 50 led olacak.

12v seri 12 ledi yakmaya yetmez tr olsun olmasın 3 lü seri gruplar yap sınırlayıcı direnci unutma, diğerlerini paralel bağla. Pic beslemeni 12den 5 e düşür tr beyzine 1 k bence yeter.

12v seri 12 ledi yakmaya yetmez tr olsun olmasın 3 lü seri gruplar yap sınırlayıcı direnci unutma, diğerlerini paralel bağla. Pic beslemeni 12den 5 e düşür tr beyzine 1 k bence yeter.

Yanlış anlatmışım bende 3 lü seri yapıp parelel baglayacam ama 3 lü 4 sıra ledi tek transistörle tetikleyecem buda 12 ledi tek transistörle yakmış olacam demek onu söylemek istedim.Zaten tek kaynaktan beslediğim için 7805 le pic i beslerim.Peki tek transistörle 3 lü seri kaç tane ledi sürebilirim ve sürdügüm led arttıkça base direncini arttırıyım mı?(bc237 kullanacam)

Cevap hayır bildiğin gibi tr anhtar görevi görüyor. Güç kaynağın tek başına led grubuna yetiyorsa başka bir şe gerekmiyor. Şayet devresiz çalışıyor devreyi ekleyince zayıflıyorsa amper bakımından beslemeni arttırman değiştirmen gerek.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri